Internet - Technologie

Rekordowy kwartał dla hakerów

2009-10-07 16:16:42

 Laboratorium PandaLabs opublikowało kwartalny raport dotyczący aktywności złośliwego oprogramowania w okresie od lipca do września 2009 r. Wynika z niego, iż wzrosła liczba trojanów (71%), programów adware (13%) i spyware (9%). Prawie zniknęły wirusy i robaki, które stanowiły 2% wszystkich zagrożeń. 

Firma Panda Security, lider w dziedzinie zabezpieczeń działających w technologii Cloud Security, opublikowała kwartalny raport dotyczący aktywności złośliwego oprogramowania w okresie od lipca do września 2009 r. Największą nowością jest fakt, iż w badanym kwartale hakerzy pobili wszelkie rekordy w tworzeniu nowych zagrożeń. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Laboratorium PandaLabs zarejestrowało 5 milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania. Większość z nich stanowiły trojany bankowe, ale wzrosła także liczba programów adware i spyware.

- Aktualnie otrzymujemy ok. 50 tys. nowych przykładów złośliwego  oprogramowania dziennie. Jeszcze kilka miesięcy temu było to 37 tys. Nie ma podstaw, aby sądzić, że sytuacja ulegnie poprawie w ciągu najbliższych miesięcy  - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Liczba zainfekowanych komputerów zwiększyła się o 15% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ponad 37% przypadków winne były trojany, a 18,68% infekcji spowodowało oprogramowanie adware. Liczba zagrożeń tej kategorii rośnie szczególnie szybko w związku z rozprzestrzenianiem się fałszywych programów antywirusowych i aplikacji typu rogueware.

W raporcie omówiono również tendencje badane w okresie lipiec - wrzesień 2009 r. Laboratorium PandaLabs odnotowało znaczny wzrost rozpowszechniania złośliwego oprogramowania poprzez spam, portale społecznościowe i techniki optymalizacji wyszukiwarek, kierujące użytkowników do fałszywych stron internetowych, z których pobierane jest złośliwe oprogramowanie. Te metody rozpowszechniania złośliwych programów często wykorzystują techniki inżynierii społecznej, bazując na aktualnościach, takich jak świńska grypa, Dzień Niepodległości, pożary lasów czy przemowy Baracka Obamy.

Zobacz cały raport>>

ip

Słowa kluczowe: haker zagrożenia adware spyware trojany panda security
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • :( [0]
    gryy
    2009-10-09 22:50:19
    nic to już nie zmieni. kiedyś wirusy były największym złem a teraz to już mały pikuś. za kilka lat kolejne rzeczy pójdą w odstawkę. trzeba przyznać że artykuł ciekawy
  • :/ [0]
    diorek
    2009-10-09 10:48:14
    jaka średnia dzienna wychodzi:/ i jak tutaj zaufać programom antywirusowym, które nie bazują na technologii Cloud??
  • Trojany [0]
    Luphis
    2009-10-08 16:51:13
    Raport nie wygląda obiecująco. Taki wzrost w taki krótkim nie zwiastuje raczej zatrzymania tej tendencji. Można mieć tylko nadzieję, że w końcu coś się zmieni i jakieś państwo wypowie otwartą wojnę hakerom
Zobacz także
Polecamy
internet mobilny dla studentÃłw
W Orange Flex studenci i studentki dostają dodatkowe 100 GB Kraków

Sprawdź, w jaki sposób zgarnąć bonusowe 100 GB do nauki i rozrywki.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP