Pomocna dłoń - Technologie

Porządek czy bałagan.

2006-03-24 00:00:00

Porządek czy bałagan - przepis na kompleksowe kasowanie.

 

 

Coraz częściej instalujemy na naszych stacjach różne programy, które w taki czy inny sposób

Advenced Uninstaller PRO

wpływają na pracę naszego komputera. Dzisiejsze aplikacje zajmują nawet 5Gb! lub więcej. Nie jest to dużo wziąwszy pod uwagę pojemność dysków, które mają już nawet po 500Gb, a już niedługo firma Maxtor – czołowy producent dysków twardych zaoferuje nam twardziele o pojemności nawet 1000Gb – jeśli już tego nie zrobiła. Pojemne, stosunkowo tanie dyski twarde o dużych pojemnościach dają nam szeroki wachlarz możliwości zapełniania owej przestrzeni. Coraz częściej tworzymy archiwa: filmów, muzyki, plików PDF, a nawet gier, czy chociażby instalujemy wiele aplikacji zajmujących wiele przestrzeni na naszym hdd. Wszystko wydaje się banalne do momentu, gdy nie musimy usunąć paru programów.

 

Powstaje pytanie - czy gdy odinstalujemy program to znaczy, że wszystkie pliki powiązane z tym programem zostały usunięte?. Odpowiedź jest prosta – nie. Każda aplikacja ingeruje w system zapełniając go plikami DLL (Direct Link Library -> Biblioteki które są ładowane dynamicznie na czas działania programu) oraz rejestr tego systemu uzupełniając go dziesiątkami błędnych wpisów.
Sprawa jest prosta, nie przeszkadza to nam do chwili, kiedy nagle zaczyna coś się dziać naszym systemem operacyjnym. Objawy są zwykle te same: spadek wydajności systemu od 10% do 50% a czasem nawet zawieszenie pracy systemu na pewien okres. Często problemem przy wielu aplikacjach jest brak odpowiednio dużego ramu w naszym kompie. Choć nie każdy wie, jest możliwość zwiększenia wielkości pamięci ram poprzez zwiększanie wielkość pliku stronicowania - to dla bardziej wtajemniczonych.

Informacje na temat konfiguracji znajdą się niedługo w innym artykule związanym z optymalizacją systemu. Tymczasem zajmijmy się prawidłowy (kompletnym) usunięciem aplikacji wraz ze wszystkimi jej plikami z naszego komputera. Program, jaki miałem okazję przetestować spełnia oczekiwania, co do skuteczności wykonania zadania. Advanced uninstaller PRO 2005 firmy Innovative-sol. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Instalacja przebiegła dosyć szybko i bezboleśnie. Uruchamiamy program i tu otrzymujemy bardzo zaskakująco miłe powitanie oraz możliwość wybrania Theme (wyglądu programu).

Wybór skórki

Oczywiście możemy iść dalej i wybrać standardową opcję, ja wybrałem możliwość wyboru Theme. Wreszcie następuje kulminacyjna chwila – otrzymujemy zestaw opcji do zarządzania zainstalowanymi programami jak również naszym systemem. Co ważne, wielki plus dla programistów, ponieważ mamy możliwość zarządzania naszą przeglądarką: pliki cookie, pluginy, kontrolki active x, menu itp.

Aby odinstalować porządaną aplikację mamy do wyboru opcję:

  • unistall(odinstaluj),
  • forced removal( potężne usuwanie),
  • drag&drop(weź i upuść) .

Musimy zaznaczyć program lub programy, których chcemy się pozbyć a następnie wybieramy opcję usuwania programu. Ja osobiście wybrałem unnistall(odinstaluj).

Panel odinstalowujący programy

Przystępujemy do kasowania…..
Rezultat jest następujący – program pyta nas czy chcemy rzeczywiście usunąć daną aplikację. Po zatwierdzeniu program zostaje usunięty z systemu.

i ostateczne podwierdzenie

Oprócz funkcji kasowania program oferuje nam szereg opcji zwiększającej wydajność komputera. Mamy możliwość usuwania plików tymczasowych, które zaśmiecają nam system. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zrobienia kopii rejestru i usunięcie błędnych wpisów. Program okazuje się być ciekawym narzędziem dla mniej wtajemniczonych osób. Niestety jest to wersja 20 dniowa, po tym okresie należy wykupić licencje na dalsze użytkowanie programu. Nie mniej polecam, warto zapoznać się bliżej z tym programem.

 

 

Rożne schematy programu...

 

 

 

Jarosław Fijołek
(jaroslaw.fijolek@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • lol! [0]
    lol
    2006-03-24 11:16:38
    lol. no zajebiście wręcz
Zobacz także
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

serwery dedykowane
Efektywne i bezpieczne serwery dedykowane dla Twojej firmy

Wiele firm prowadzi aktywną działalność na rynku usług internetowych - podstawą sukcesu w przypadku takiej działalności jest możliwość bezproblemowego korzystania z usług hostingowych.

Polecamy
Brak zdjęcia
Targi Tuningu Komputerów

W dniach 22 i 23 kwietnia Wrocław stał się europejską stolicą tuningu komputerów. A oto relacja z targów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.