Pomocna dłoń - Technologie

Pięć wskazówek na bezpieczne zakupy w sieci

2009-06-25 10:29:36

 Można ufać, ale lepiej sprawdzać: podczas zakupów w Internecie, łatwo wpaść w pułapki bezpieczeństwa - w ochronie pomóc nam może tylko znajomość tych zagrożeń. Utimaco pokazuje jak zapobiegać oszustwom podczas zakupów online.

W dzisiejszych czasach, e-commerce rozwinął się na tyle dobrze, że Internet zaczyna zastępować tradycyjne kanały dystrybucji. Zamiast pójścia do sklepu, wybrania produktów i płacenia za nie na miejscu, coraz więcej klientów woli robić zakupy przez Internet.
 
Wystarczy kilka kliknięć myszą, aby zamówić dobra. Jedynym wymaganiem jest podanie paru szczegółów. Jednym z nich jest numer karty kredytowej. Użytkownicy, którzy nieostrożnie posługują się tymi danymi, mogą łatwo paść ofiarą oszustów.

Kradzież tożsamości jest nieustannie rosnącym zagrożeniem. Poza niezliczonymi sklepami online, Internet daje również szansę na prowadzenie sprzedaży osobom indywidualnym - np. poprzez serwisy aukcyjne takie jak eBay czy Allegro. Niestety platformy te są także idealnym rozwiązaniem dla złodziei, którzy w łatwy sposób mogą wejść w posiadanie naszych danych. To nie oznacza wcale, że mamy zrezygnować z dobrodziejstw jakie daje nam e-commerce. Wręcz przeciwnie, poprzez opanowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa można zabezpieczyć się przed większością powszechnych zagrożeń w sieci i przez to ze spokojem czerpać korzyści z wirtualnych zakupów".

Utimaco przedstawia pięć najważniejszych zasad, których warto przestrzegać robiąc zakupy w Internecie:

1. Zachowaj zdrowy rozsądek
Kupuj u zaufanych sprzedawców, z którymi miałeś już kontakt. Duże firmy, cieszące się powszechnym uznaniem na ogół wiążą się z mniejszym ryzykiem przy zakupach niż ma to miejsce w przypadku mniejszych lub nieznanych firm. Gdy po raz pierwszy odwiedzasz witrynę danej firmy, zwróć uwagę na wrażenie jakie wywiera. Czy wzbudza zaufanie? Podejrzane strony zawsze lepiej sprawdzić - zadzwonić na nr kontaktowy, poszukać opinii na temat firmy.

2. Zapoznaj się z regulaminem i polityką ochrony danych
Na każdej stronie internetowej oferującej usługi z zakresu e-commerce powinny się znaleźć regulamin i polityka ochrony danych. Każdy klient musi zapoznać się z ww. zasadami i potwierdzić, że się z nimi zgadza. Jeśli tego nie zrobi, nie będzie mógł kontynuować zakupów. Większość użytkowników wyraża zgodę bez czytania regulaminu. Może się to wiązać z przykymi konsekwencjami (np. ukryte koszty i dodatkowe opłaty).

3. Zakupy rób tylko za pośrednictwem bezpiecznych witryn
Największą różnicą między zabezpieczoną witryną, a taką bez zabezpieczeń jest sposób przekazywania informacji - bezpieczne witryny wykorzystują do tego technologię szyfrowania. Wprowadzane przez użytkownika dane (np. nr karty kredytowej) są szyfrowane za pomocą algorytmu kryptograficznego, a następnie przekazywane do sprzedawcy. Nie ma możliwości odczytania danych przez osoby niepowołane. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie poziomu bezpieczeństwa witryny jest odczytanie adresu URL. Tam, gdzie adres zaczyna się na "https://" zamiast "http://", wówczas mamy do czynienia z bezpieczną witryną, gdzie dane szyfrowane są za pomocą protokołu SSL.

4. Dane osobowe podawaj tylko, gdy jest to konieczne
Adres zamieszkania, nazwisko, data urodzenia, numer telefonu komórkowego itp., wiele instytucji chciałoby wiedzieć znacznie więcej o użytkownikach niż tylko dane adresowe. Nie każde zakupy wymagają poadania tak wielu informacji. Wypełniaj tylko pola wymagane, w przeciwnym razie możesz być narażony na zalew spamu.

5. Nigdy nie zdradzaj swojego hasła
To może się wydawać oczywiste, jednak większość oszustw związanych z handlem elektronicznym wynika z ujawnienia hasła nieodpowiedniej osobie. Nigdy nie zdradzaj swojego hasła osobom trzecim, nawet jeśli poprosiłeś kogoś o dokonanie zakupu, zawsze lepiej wpisać hasło samemu. Ale nawet ci, którzy trzymają swe hasło w ścisłej tajemnicy powinni wiedzieć, że mogą je zdradzić bezwiednie. Wystarczy, że za pomocą tego hasła zalogują się na komputerze, na którym zainstalowano oprogramowanie szpiegowskie. Dlatego wirtualne zakupy najlepiej robić w domowym zaciszu.

ip

Słowa kluczowe: e-commerce zabezpieczenia zagrożenia zakupy przez internet bezpieczeństwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krótki kurs obsługi kosiarki dla studenta
Krótki kurs obsługi kosiarki dla studenta

Pytanie, po co studentowi umiejętność obsługi kosiarki do trawy można uznać za retoryczne jeśli tylko zdamy sobie sprawę z możliwości tego urządzenia.

Wiosenne porządki na działce
Wiosenne porządki na działce

W końcu nadeszła długo oczekiwana wiosna. Zanim zaczniemy porządki w ogrodzie, warto wiedzieć, jak właściwie się za to zabrać, aby o niczym nie zapomnieć i wszystko poszło jak z płatka.

reklama Ogrodnictwo, dobry sposób na odpoczynek
Ogrodnictwo, dobry sposób na odpoczynek

Przykładem hobby, które potrafi skutecznie rozładować stres jest ogrodnictwo.

Polecamy
Serwer a prawo
Serwer a prawo

Sieć ma nie tylko dobre strony. Brak ograniczeń, szerokie grono Internautów i anonimowość sprzyjają zamieszczaniu w nim treści, które są zabronione przez prawo, a często bywają także niebezpieczne dla użytkowników Sieci.

Promocję firmy zacznij od Internetu
Promocję firmy zacznij od Internetu

Coraz więcej studentów zakłada własne firmy. Daje to możliwość samorealizacji i rozwoju zdolności nabytych. Ponadto praca na własny rachunek dostarcza satysfakcji i doświadczeń na ścieżce przyszłej kariery. Należy się jednak zastanowić jak zapewnić nowo powstałej firmie sukces.

Ostatnio dodane
Krótki kurs obsługi kosiarki dla studenta
Krótki kurs obsługi kosiarki dla studenta

Pytanie, po co studentowi umiejętność obsługi kosiarki do trawy można uznać za retoryczne jeśli tylko zdamy sobie sprawę z możliwości tego urządzenia.

Wiosenne porządki na działce
Wiosenne porządki na działce

W końcu nadeszła długo oczekiwana wiosna. Zanim zaczniemy porządki w ogrodzie, warto wiedzieć, jak właściwie się za to zabrać, aby o niczym nie zapomnieć i wszystko poszło jak z płatka.

Kupony i kody rabatowe