Oprogramowanie - Technologie

Paint Shop Pro X

2005-10-13 00:00:00

PAINTSHOP PRO X

Program Paint Shop Pro, według mnie jeden z lepszych programów graficznych, cieszy się uznaniem miłośników projektowania ilustracji za pomocą komputera oraz amatorów przetwarzania i archiwizacji fotografii w postaci cyfrowej. Jest to konkurencyjny program do produktów firm Adobe  jest jednak znacznie łatwiejszy w obsłudze i co najważniejsze znacznie tańszy.

Paint Shop Pro

Mocną stroną pakietu jest jego prosta i intuicyjna obsługa, pozwalająca początkującym użytkownikom na uzyskiwanie zaawansowanych efektów graficznych. Program oferuje narzędzia usprawniające współpracę z aparatami cyfrowymi, szereg opcji pomocnych projektantom przygotowującym grafikę na strony WWW (m.in. funkcje cięcia dużych plików graficznych na mniejsze, tworzenie map bitowych) oraz mnóstwo innych narzędzi dostępnych do tej pory jedynie w drogich i zaawansowanych programach graficznych. Zupełną nowość stanowią natomiast narzędzia umożliwiające tworzenie map odnośników, cięcie ilustracji i przygotowywanie interaktywnych przycisków. Sporym udogodnieniem dla webmasterów będzie też możliwość jednoczesnego porównania jakości ilustracji zapisanej w różnych formatach poprzez ich podgląd w zarejestrowanych w systemie przeglądarkach internetowych, bezpośrednio z poziomu aplikacji. Do najważniejszych opcji dla użytkowników wykorzystujących aplikację do obróbki fotografii cyfrowej zaliczyć można z pewnością możliwości automatycznej regulacji kontrastu oraz nasycenia i balansu kolorów, poprawy jakości zdjęć zapisanych w skompresowanych plikach, a także opcję usuwania efektu czerwonych oczu ze zdjęć robionych z użyciem lampy błyskowej (jak również zupełnej zmiany koloru oczu). Dla zwolenników fotografii tradycyjnej przydatny jest zestaw narzędzi pozwalających na automatyczne zlikwidowanie uszkodzeń i rys obecnych na skanowanych odbitkach lub negatywach oraz uwydatniających szczegóły obrazu.

Jednym słowem firma Corel dołożyła wielu starań, aby dopieścić najnowszą wersję swojego sztandarowego produktu.

W skład pakietu wchodzi także aplikacja o nazwie Animation Shop, służąca do tworzenia animacji. Poruszanie się po kolejnych klatkach obrazu ułatwia paleta nawigacyjna zawierająca przyciski analogiczne do tych, jakie występują w magnetowidach. Dość zaawansowane są możliwości modyfikacji klatek i całej animacji - do dyspozycji mamy m.in. narzędzia rotacji, zastępowania kolorów i "pływającego" tekstu oraz przemieszczania elementów. Możliwe jest również obejrzenie efektów pracy w wybranej przeglądarce bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Podsumowując można stwierdzić, że Paint Shop Pro jest narzędziem przeznaczonym dla szerokiej grupy użytkowników. Osobom zawodowo zajmującym się projektowaniem i przetwarzaniem obrazów przeznaczonych do publikacji elektronicznych oraz tworzeniem serwisów WWW oferuje możliwości porównywalne do tych, jakie oferują programy Photoshop czy Photo-Paint. Również w zastosowaniach domowych Paint Shop Pro jest atrakcyjnym narzędziem. Amatorom przetwarzania i archiwizowania fotografii w postaci cyfrowej oddaje do dyspozycji szereg funkcjonalnych i prostych w obsłudze narzędzi. Aplikacja ta ma jednak także dwa poważne mankamenty: brak polskojęzycznego interfejsu oraz możliwości definiowania kolorów z zakresu palety CMYK i zapisywania plików zawierających informacje o tym modelu barw.

Wymagania dla najnowszej wersji PSP X

- PC Pentium II

- Windows 98 SE/2000 (SP4)/Me/XP

- 256 MB RAM

- ok. 500 MB na dysku

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Polecamy
Bezpłatny pakiet programów dla studenta
Bezpłatny pakiet programów dla studenta

Partmner Student jest pakietem oprogramowania skierowanym do studentów studiujących w trybie stacjonarnym.

Norton Internet Security 2011 dla netbooków
Norton Internet Security 2011 dla netbooków

Mały, zgrabny, lekki - popularne netbooki mają wiele zalet... ale mają też pewną poważną wadę. Jest nią brak wbudowanego czytnika płyt CD/DVD, poważnie utrudniający instalowanie oprogramowania z nośników optycznych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.