Internet - Technologie

Nie posłuchasz już muzyki na Twitchu. Masowe bany dla streamerów

2020-06-08 10:07:02

Streamy na Twitchu są jednymi z najpopularniejszych form rozrywki, jaka stała się dostępna w ciągu ostatnich lat. Tworzenie atrakcyjnego contentu wiązało się m.in. z dosyć swobodną możliwością puszczania muzyki za pośrednictwem innych usług streamingowych, takich jak Spotify. Platforma wprowadziła jednak zmiany w swoim regulaminie, które to uniemożliwiają oraz doprowadzają do masy banów. Warto jednak zaznaczyć, że to nie wina Twitcha.

Biurko gracza

Nowe zasady korzystania z muzyki na Twitchu

Nowy regulamin Twitcha dotyczący wykorzystania muzyki podczas transmisji wszedł już w życie. Aktualizacja zasad dotyczy głównie mocnego przestrzegania amerykańskiej ustawy dotyczącej prawa autorskiego (DMCA), polegającego na zdejmowaniu materiałów i banowaniu streamerów wykorzystujących muzykę, do której nie posiadają praw lub licencji.

Jaka muzyka jest niedozwolona na Twitchu? Od teraz trzeba uważać przy wykorzystaniu np. usług streamingowych jak Tidal czy Spotify, z których do tej pory korzystało wielu twórców, by zwiększyć atrakcyjność swoich transmisji. Problemem mogą też być remixy i covery. Ciężko powiedzieć, jak wygląda sytuacja z graniem w gry rytmiczne.

Ban na Twitchu za złe użycie muzyki

Do tej pory w zakładce VOD (wideo na żądanie - możliwość ponownego odtworzenia krótkiego klipu lub całego streama) działał specjalny algorytm. Jeżeli na jakimś materiale pojawiała się muzyka kłopotliwa pod względem licencji, dźwięk był wygłaszany. W ciągu ostatnich dni, kilka wytwórni muzycznych zgłosiło nadużycie praw autorskich, co doprowadziło do masy tzw. copyright strike'ów.

Jeżeli streamer otrzyma 3 takie ostrzeżenia, automatycznie zostaje całkowicie pozbawiony możliwości korzystania z Twitcha. Problemem polega na tym, że zgłoszenia i bany czasami nie zawierają nawet informacji o tym, o jaką piosenkę chodzi. Co więcej, bana można teraz dostać nawet za wideo sprzed kilku lat. Niektórzy twórcy przezornie usuwają swoje dawne klipy, by uniknąć problemów.

Oto kilka rad z profilu "Video Game Attorney" (Adwokat gier wideo):

  • Twitch musi reagować na zgłoszenia nadużycia praw autorskich.
  • Kwarantanna wywołałą większe zainteresowanie platformoą
  • Wytwórnie w końcu przyszły po swoje pieniądze
  • Musisz posiadać licencję lub prawa do wykorzystania muzyki na transmisji
  • Istnieją usługi, które mogą pomóc
  • Wyjście naprzeciw zgłoszeniu nadużycia praw autorskich jest niebezpieczne
  • Skonsultuj się z prawnikiem!

Zauważa on też, że ani Twitch ani prawo tak naprawdę się nie zmieniło. Po prostu właściciele praw autorskich w koncu zaczęli korzystać z możliwości, jakie zawsze mieli, a platforma musiała się do tego dostosować.

KSK

fot. Lucie Liz z Pexels

Źródła: twitter.com, thegamer.com; dotesports.com

Słowa kluczowe: Muzyka na streamie, zasady, Twitch, Copyright strike, DMCA, 2020, Bany, Regulamin, Licencja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Google Ads
Google Ads - jak działa? Warszawa

Pokaż firmę klientom, którzy szukają w sieci produktów i usług. Sprawdź, jak działa Google Ads i zaplanuj pierwszą kampanię. Poznaj potencjał płatnej reklamy.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP