Po godzinach - Technologie

Naukowcy wyhodowali mini-mózgi, których aktywność przypomina tę w umysłach wcześniaków

2019-09-05 12:55:52

Rozwój sztucznej inteligencji oraz robotyki postępuje bardzo szybko. Sieci neuronowe osiągają coraz bardziej niesamowite osiągnięcia a niegdyś pokraczne i potykające się o własne nogi robotyczne konstrukcje, potrafią się teraz przemieszczać z szybkością i gracją bliską, a niektórych aspektach nawet przewyższającą tą ludzką. Do stworzenia prawdziwego żywego robota wciąż daleko, ale wydaje się, że bliżej niż mogło nam się wcześniej wydawać. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wysłano organoidy zachowujące się podobnie do mózgów niemowląt.

Mały robot stoi na stole

Organoidalne mózgi w kosmosie

Wszystko zaczęło się w Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie biolog Alysson Mutori stworzył z użyciem komórek macierzystych małe mózgi, przypominające te ludzkie. Takie coś nazywamy organoidami - są to małe wersje narządów, zbliżone swoimi funkcjami do swoich "prawdziwych" odpowiedników. Zespół któremu przewodzi Mutori zakomunikował, że te efekty ich eksperymentu wytwarzają fale mózgowe podobne do tych, jakie tworzą umysły wcześniaków.

W celu zbadania aktywności tych "mózgów", badacze połączyli je do przypominających pająki robotów. Wytworzone przez Mutori’ego i jego zespół organoidy zostały wysłane później na ISS.

Sztuczne mózgi

Warto przy tej okazji przypomnieć, że ludzki umysł wciąż nie jest do końca zbadany. Jest to bardzo skomplikowane narzędzie i wiele zachodzących w nim procesów wciąż jest dla nas zagadką. Dlatego też może się okazać, że badania na takich stosunkowo prostszych zlepkach neuronów pozwolą spojrzeć na to zagadnienie w nowy sposób.

Pojawiają się jednak problemy natury etycznej. Mutori opowiada, że wielu jego współpracowników mówi, że jego organoidy nigdy nie zyskają świadomości, jednak on sam twierdzi, że nie jest tego do końca pewien. Jeżeli takie obiekty uzyskałyby świadomość, badania i dalsze eksperymenty na nich oznaczałaby igranie z prawdziwym, przypominającym ludzkie, życiem i ciągłe ryzykowanie jego zniszczeniem.

Aktualnie jednak aktywność neuronowa organoidów nie jest zbliżona do tej na poziomie prawdziwego umysłu człowieka, a jedynie ją przypomina. Co jednak, gdy ta technologia i badania pójdą do przodu? Z pewnością warto będzie śledzić ten temat.

KSK

fot. pexels.com

źródło: futurism.com; cordis.europa.eu

Słowa kluczowe: Organoidy, Sztuczne mózgi, Żywe roboty, Alysson Mutori, Fale mózgowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Gra SpaceX - symulator dokowania Crew Dragon do ISS

Powoli... do celu... i z prawdziwym interfejsem.

Google doodle - archiwum doodli google’a dostępne za darmo!

Gigant nakładania do zostania w domu udostępniając przeglądarkowe gierki i animacje.

Polecamy
Brak zdjęcia
Chińska podróbka lepsza od oryginału?

Okazuje się, że jest to możliwe. Produkty z chińskich fabryk podrabiających elektronikę, okazują się równie dobre a czasami nawet lepsze niż oryginały

Webshake.tv: mapy 3D i Sony Ericsson Xperia X8
Webshake.tv: mapy 3D i Sony Ericsson Xperia X8

W najnowszym odcinku obok najważniejszych informacji minionego tygodnia zobaczycie trójwymiarowe mapy na Androida i test telefonu Sony Ericsson Xperia X8.

Ostatnio dodane
"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Gra SpaceX - symulator dokowania Crew Dragon do ISS

Powoli... do celu... i z prawdziwym interfejsem.