Po godzinach - Technologie

Naukowcy wyhodowali mini-mózgi, których aktywność przypomina tę w umysłach wcześniaków

2019-09-05 12:55:52

Rozwój sztucznej inteligencji oraz robotyki postępuje bardzo szybko. Sieci neuronowe osiągają coraz bardziej niesamowite osiągnięcia a niegdyś pokraczne i potykające się o własne nogi robotyczne konstrukcje, potrafią się teraz przemieszczać z szybkością i gracją bliską, a niektórych aspektach nawet przewyższającą tą ludzką. Do stworzenia prawdziwego żywego robota wciąż daleko, ale wydaje się, że bliżej niż mogło nam się wcześniej wydawać. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wysłano organoidy zachowujące się podobnie do mózgów niemowląt.

Mały robot stoi na stole

Organoidalne mózgi w kosmosie

Wszystko zaczęło się w Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie biolog Alysson Mutori stworzył z użyciem komórek macierzystych małe mózgi, przypominające te ludzkie. Takie coś nazywamy organoidami - są to małe wersje narządów, zbliżone swoimi funkcjami do swoich "prawdziwych" odpowiedników. Zespół któremu przewodzi Mutori zakomunikował, że te efekty ich eksperymentu wytwarzają fale mózgowe podobne do tych, jakie tworzą umysły wcześniaków.

W celu zbadania aktywności tych "mózgów", badacze połączyli je do przypominających pająki robotów. Wytworzone przez Mutori’ego i jego zespół organoidy zostały wysłane później na ISS.

Sztuczne mózgi

Warto przy tej okazji przypomnieć, że ludzki umysł wciąż nie jest do końca zbadany. Jest to bardzo skomplikowane narzędzie i wiele zachodzących w nim procesów wciąż jest dla nas zagadką. Dlatego też może się okazać, że badania na takich stosunkowo prostszych zlepkach neuronów pozwolą spojrzeć na to zagadnienie w nowy sposób.

Pojawiają się jednak problemy natury etycznej. Mutori opowiada, że wielu jego współpracowników mówi, że jego organoidy nigdy nie zyskają świadomości, jednak on sam twierdzi, że nie jest tego do końca pewien. Jeżeli takie obiekty uzyskałyby świadomość, badania i dalsze eksperymenty na nich oznaczałaby igranie z prawdziwym, przypominającym ludzkie, życiem i ciągłe ryzykowanie jego zniszczeniem.

Aktualnie jednak aktywność neuronowa organoidów nie jest zbliżona do tej na poziomie prawdziwego umysłu człowieka, a jedynie ją przypomina. Co jednak, gdy ta technologia i badania pójdą do przodu? Z pewnością warto będzie śledzić ten temat.

KSK

fot. pexels.com

źródło: futurism.com; cordis.europa.eu

Słowa kluczowe: Organoidy, Sztuczne mózgi, Żywe roboty, Alysson Mutori, Fale mózgowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Liverpool vs Chelsea
Liverpool vs Chelsea - dla kogo hit Premier League?

Zapowiada się niezwykła rywalizacja dwóch niepokonanych dotychczas ekip.

Meble łazienkowe
Meble łazienkowe - kompendium wiedzy

Meble do łazienki stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu czy mieszkania.

Polecamy
Seks roboty na receptę? To może być przyszłość!

Rozwój technologii niesie ze sobą wiele nowych możliwości. Niektóre wydają się dość kontrowersyjne... Poznaj opinię ekspertki!

Czy e-sport to prawdziwy sport? Skąd wzięła się jego popularność?

Granie w gry na poziomie turniejowym cieszy się w dzisiejszych czasach sporym zainteresowaniem. Co takiego ludzie w tym widzą?

Polecamy
Ostatnio dodane
Liverpool vs Chelsea
Liverpool vs Chelsea - dla kogo hit Premier League?

Zapowiada się niezwykła rywalizacja dwóch niepokonanych dotychczas ekip.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP