Najlepsze gry w klimacie cyberpunk
2020-12-06 16:31:29Moda na cyberpunk w Polsce i na świecie nie była jeszcze nigdy tak silna. Wszystko przez wyczekiwaną premierę Cyberpunk 2077. Aby umilić czas oczekiwania, przygotowaliśmy subiektywne zestawienie gier osadzonych w podobnym klimacie – staraliśmy ująć tytuły o różnej tematyce. Gry logiczne, cRPG, przygodówki, gry akcji. Wszystkie łączy jeden mianownik.
Zobacz: Zestawienie najlepszych gier w klimacie cyberpunka.
Czym jest cyberpunk?
Jeżeli nie jest ci obca tematyka gier komputerowych, na pewno wyczekujesz polskiego hitu od CD Projekt Red. Co jednak oznacza samo tytułowe słowo "cyberpunk"?
Tak naprawdę to cały podgatunek fantastyki naukowej, gdzie główną rolę gra społeczne życie ludzi otoczonych megakorporacjami, sztuczną inteligencją i nanotechnologią. Przyszłość opisana w takich dziełach literackich niestety rysowana jest w czarnych barwach. Dystopijne przedstawienie świata to rozkład moralny, gdzie króluje dewiza "high tech & low life (zaawansowana technologia i niska jakość życia)". Gigantycznymi, przeludnionymi metropoliami rządzą chciwe korporacje, dla których życie ma drugorzędne znaczenie. Akcja odbywa się często nie tylko w realnym środowisku, ale też w cyberprzestrzeni. Postaciami nierzadko są hakerzy i cybernetyczni ludzie połączeni na stałe z maszynami. Pesymizmu całości dodaje język narracji – często jest on wulgarny, emanujący seksem i przemocą.
Przedstawione aspekty życia dotyczą nie tylko powszechnego ubóstwa, ale też lifestyle'u. Nadmierny konsumpcjonizm, częste łamanie prawa, walki uliczne i narkotyki to tylko niektóre z nich. Ważną rolę w społeczeństwie cyberpunkowym gra również muzyka (najczęściej elektroniczna) i moda. Stroje obfitują w niecodzienne połączenia jaskrawych, połyskujących materiałów z dołączonymi do nich gadżetami. Charakterystyczne są też długie, szerokie płaszcze czy obcisłe, lateksowe ubrania. Najważniejszą zasadą cyberpunku jest jednak pokazanie konsekwencji relacji człowiek-maszyna, wielokrotnie w koncepcji czysto filozoficznej. Od cybernetycznych wszczepów, po totalne uzależnienie od technologii w każdej dziedzinie życia.
Historia gatunku cyberpunk
Początki cyberpunku sięgają lat 80-tych, kiedy Bruce Bethke wydał opowiadanie "Cyberpunk" w ramach antologii "Amazing Stories". Jednak za prawdziwego ojca gatunku uważa się Williama Gibsona, autora m.in. powieści z "Trylogii Ciągu": "Neuromancer", "Graf Zero" i "Mona Liza Turbo". Z biegiem czasu gatunek ewoluował także w swoje odmiany – postcyberpunk i steampunk. Pierwszy skupia się na przedstawieniu bohaterów, którzy chcą poprawić warunki życia lub chociaż zatrzymać ludzkość przed dalszym upadkiem. Steampunk natomiast w odróżnieniu od cyberpunka przedstawia świat w którym rządzi nie elektronika, a mechanika. Zamiast komputera mamy maszynę różnicową, a w miejsce samochodu na silnik elektryczny – parowóz. Samo słowo steam oznacza parowy. Obrazuje to czasy, w jakich rozgrywa się akcja – jest to era rewolucji przemysłowej, wiek pary.
Gatunek, po który sięgnęli twórcy m.in. Wiedźmina 3 to nie tylko literatura. Cyberpunk w filmie i kinie to takie dzieła jak "Łowca Androidów (z ang. Blade Runner)", trylogia "The Matrix" czy liczne anime tj. "Akira", "Ghost in the Shell", "Serial Experiments Lain", "Texhnolyze" albo "Tetsuo: Człowiek z żelaza".
Miasta przyszłości, biotechnologie i wielkie korporacje, czyli gry w klimacie cyberpunk
Przedstawiona rzeczywistość przez autorów gatunku tworzy idealną podstawę do stworzenia podobnych realiów w grach komputerowych. Zaspokojenie ciekawości "co by było gdyby" daje świetną bazę w przeżywaniu przygód w świecie opanowanym przez maszyny. Ilu z nas nie myślało o postawieniu siebie w sytuacji bycia hakerem, rozwiązującym zagadki futurystycznym detektywem czy niedobitkiem próbującym przetrwać w apokaliptycznych czasach. Wszystko umożliwia nam elektroniczna rozrywka. Mroczna atmosfera, neony, cyborgi, chipy, komputeryzacja, alternatywna przyszłość – tym charakteryzują się gry typu cyberpunk w naszym zestawieniu.
Konrad Bałajewicz
Źródła: wikipedia.org
Fot. pixabay.com/ParallelVision
Najlepsze gry w klimacie cyberpunk
Moda na cyberpunk w Polsce i na świecie nie była jeszcze nigdy tak silna. Wszystko przez wyczekiwaną premierę Cyberpunk 2077. Aby umilić czas oczekiwania, przygotowaliśmy subiektywne zestawienie gier osadzonych w podobnym klimacie – staraliśmy ująć tytuły o różnej tematyce. Gry logiczne, cRPG, bijatyki, przygodówki, gry akcji. Wszystkie łączy jeden mianownik. Zobacz zestawienie najlepszych gier w klimacie cyberpunka.
Czym jest cyberpunk?
Jeżeli nie jest ci obca tematyka gier komputerowych, na pewno wyczekujesz polskiego hitu od CD Projekt Red. Co jednak oznacza samo tytułowe słowo „cyberpunk”? Tak naprawdę to cały podgatunek fantastyki naukowej, gdzie główną rolę gra społeczne życie ludzi otoczonych megakorporacjami, sztuczną inteligencją i nanotechnologią. Przyszłość opisana w takich dziełach literackich niestety rysowana jest w czarnych barwach. Dystopijne przedstawienie świata to rozkład moralny, gdzie króluje dewiza „high tech & low life (zaawansowana technologia i niska jakość życia)”. Gigantycznymi, przeludnionymi metropoliami rządzą chciwe korporacje, dla których życie ma drugorzędne znaczenie. Akcja odbywa się często nie tylko w realnym środowisku, ale też w cyberprzestrzeni. Postaciami nierzadko są hakerzy i cybernetyczni ludzie połączeni na stałe z maszynami. Pesymizmu całości dodaje język narracji – często jest on wulgarny, emanujący seksem i przemocą. Przedstawione aspekty życia dotyczą nie tylko powszechnego ubóstwa, ale też lifestyle'u. Nadmierny konsumpcjonizm, częste łamanie prawa, walki uliczne i narkotyki to tylko niektóre z nich. Ważną rolę w społeczeństwie cyberpunkowym gra również muzyka (najczęściej elektroniczna) i moda. Stroje obfitują w niecodzienne połączenia jaskrawych, połyskujących materiałów z dołączonymi do nich gadżetami. Charakterystyczne są też długie, szerokie płaszcze czy obcisłe, lateksowe ubrania. Najważniejszą zasadą cyberpunku jest jednak pokazanie konsekwencji relacji człowiek-maszyna, wielokrotnie w koncepcji czysto filozoficznej. Od cybernetycznych wszczepów, po totalne uzależnienie od technologii w każdej dziedzinie życia.
Historia gatunku cyberpunk
Początki cyberpunku sięgają lat 80-tych, kiedy Bruce Bethke wydał opowiadanie „Cyberpunk” w ramach antologii „Amazing Stories”. Jednak za prawdziwego ojca gatunku uważa się Williama Gibsona, autora m.in. powieści z „Trylogii Ciągu”: „Neuromancer”, „Graf Zero” i „Mona Liza Turbo”. Z biegiem czasu gatunek ewoluował także w swoje odmiany – postcyberpunk i steampunk. Pierwszy skupia się na przedstawieniu bohaterów, którzy chcą poprawić warunki życia lub chociaż zatrzymać ludzkość przed dalszym upadkiem. Steampunk natomiast w odróżnieniu od cyberpunka przedstawia świat w którym rządzi nie elektronika, a mechanika. Zamiast komputera mamy maszynę różnicową, a w miejsce samochodu na silnik elektryczny – parowóz. Samo słowo steam oznacza parowy. Obrazuje to czasy, w jakich rozgrywa się akcja – jest to era rewolucji przemysłowej, wiek pary.
Gatunek, po który sięgnęli twórcy Wiedźmina 3 to nie tylko literatura. Cyberpunk w filmie i kinie to takie dzieła jak „Łowca Androidów (z ang. Blade Runner)”, trylogia „The Matrix” czy liczne anime tj. „Akira”, „Ghost in the Shell”, „Serial Experiments Lain”, „Texhnolyze” albo „Tetsuo: Człowiek z żelaza”.
Miasta przyszłości, biotechnologie i wielkie korporacje, czyli gry w klimacie cyberpunk
Przedstawiona rzeczywistość przez autorów gatunku tworzy idealną podstawę do stworzenia podobnych realiów w grach komputerowych. Zaspokojenie ciekawości „a co by było gdyby” daje świetną bazę w przeżywaniu przygód w świecie opanowanym przez maszyny. Ilu z nas nie myślało o postawieniu siebie w sytuacji bycia hakerem, rozwiązującym zagadki futurystycznym detektywem czy niedobitkiem próbującym przetrwać w apokaliptycznych czasach. Wszystko umożliwia nam elektroniczna rozrywka. Mroczna atmosfera, neony, cyborgi, chipy, komputeryzacja, alternatywna przyszłość – tym charakteryzują się gry typu cyberpunk w naszym zestawieniu.