Oprogramowanie - Technologie

Mówiąca mapa hitem i pomocą dla niewidomych

2015-08-20 09:35:07

Wyznaczy odpowiednią ścieżkę prowadzącą do apteki czy sklepu, ostrzegając osobę niewidomą m.in. o dziurach w chodniku czy zwisających gałęziach. "Mówiąca mapa" w pełni działa na razie w Elblągu, ale w kolejce po nią czekają inne polskie miasta. W pracach może pomóc każdy internauta.

Na świecie żyje 39 milionów osób niewidomych, z czego 90 tysięcy w Polsce. Ci, którzy żyją w dużych miastach, niemal codziennie muszą mierzyć się z dezorientującym hałasem, wysokimi krawężnikami czy parkującymi samochodami. Z pomocą przyszli im naukowcy z Politechniki Gdańskiej, którzy we współpracy z firmą OPEGIEKA z Elbląga przygotowali aplikację „Mówiące mapy”.

 Aplikacja nie zastąpi niewidomym czy niedowidzącym psa przewodnika czy białej laski, ale pomoże im odnaleźć się w przestrzeni miejskiej. Wyznaczy odpowiednią ścieżkę prowadzącą do celu - np. apteki czy sklepu - prowadzi do wybranego przez użytkownika miejsca, ostrzegając jednocześnie o występujących po drodze niebezpieczeństwach.

 -Osoba niewidoma czy niedowidząca może podać adres i wybrać miejsce, do którego chce się wybrać. Może też wskazać kategorię obiektu: sklep, aptekę i wtedy wybrać z tych pozycji, które są w okolicy. Zazwyczaj adres można wypowiedzieć, bo aplikacja ma opcję rozpoznawania mowy. Ewentualnie można skorzystać ze specjalnej klawiatury dla osób niewidomych - mówi PAP współtwórca wynalazku, mgr inż. Łukasz Markiewicz z Politechniki Gdańskiej.

 Użytkownik kierowany jest do celu etapami. -Na bieżąco monitorowane jest jego położenie geograficzne oraz kierunek, w którym podąża. W przypadku wykrycia nieprawidłowości generowany jest komunikat głosowy informujący o tym, w jaki sposób należy dojść do kolejnego etapu ścieżki – tłumaczy Markiewicz.

 Aplikacja jest udostępniona za darmo na stronie projektu: http://voicemaps.giscenter.pl/. Użytkownicy powinni jednak mieć urządzenie z systemem Android i wbudowanym w smartfon odbiornikiem GPS. - Zwykła nawigacja GPS zawiera i przekazuje informacje dla osoby poruszającej się samochodem. Nasza aplikacja różni się tym, że informacje przeznaczone są dla osoby pieszej, a dodatkowo ukierunkowana jest ona na osoby niewidzące – dodaje inżynier.

 Oferuje ona takie funkcje, jak „prowadź do”, „jak daleko” czy „opisz otoczenie”, a także posiada interfejs przystosowany dla osób niewidomych. System wyposażono dodatkowo w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej.

 - Korzystamy z ogólnodostępnych map: OpenStreetMap, które odejmują cały świat. Dlatego z aplikacji można korzystać w zasadzie wszędzie. Jednak dla osób niewidomych takie mapy będą przydatne, jeśli znajdą się na nich dodatkowe elementy takie jak: nisko wiszące gałęzie czy parkujące samochody - opisuje współtwórca aplikacji.

 Dlatego na razie wynalazek w wersji testowej, ale za to pełnej, działa tylko w Elblągu. Na mapę tego miasta naniesiono m.in. wysokie krawężniki, niewygodną, piaszczystą nawierzchnię, parkujące samochody, latarnie umieszczone na chodniku, murki, barierki, dziury w drodze czy chodniku, wystające płyty chodnikowe. - W ten sposób w kilka miesięcy opisano cały Elbląg i niektóre obszary większych miast w Polsce - wyjaśnia rozmówca PAP.

 W pozostałych miastach mapy wymagają uzupełnienia i aktualizacji. Teraz do pomocy mogą więc wkroczyć internauci, którzy chcą oznaczać swoją najbliższą okolicę. - Osoby, które chciałyby pomóc w tworzeniu map, powinny zarejestrować się na stronie projektu. Tam mogą dodawać informacje o elementach przestrzeni niebezpiecznych dla osób niewidomych. Administratorzy zbierają te dane i wprowadzają do systemu. Nad wszystkim czuwają też moderatorzy, weryfikujący podawane przez internautów informacje - opisuje Markiewicz.

 Projekt "Mówiące Mapy” opracowany na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu IniTech.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: oprogramowania, technika, niewidomi, pomoc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Godeal24 Office Special Sale
Jak uzyskać dostęp do oryginalnych dożywotnich licencji Windows 10/11 i Office 2021 od 10 euro? Godeal24 udziela wskazówek!

Jeśli potrzebujesz nowych funkcji, Godeal24 Office Special Sale może pomóc ci rozwiązać twoje obawy dotyczące ceny.

Polecamy
Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Ostatnio dodane