Sprzęt komputerowy - Technologie

Laptopy po samodzielnych próbach naprawy

2014-07-24 10:54:32

Przypadki samodzielnych napraw laptopów są niesamowicie ciekawe, niejednokrotnie można po nich rozpoznać użytkownika bardzo kreatywnego. Najbardziej ciekawymi i godnymi uznania rozwiązaniami są przypadki naprawy np. zawiasów czy klawiszy w klawiaturze lub gniazd zasilania. Jednak niestety nie wszystkie samodzielne naprawy są tak pozytywne, bo próby napraw uszkodzeń elektronicznych kończą się czasem tragicznie dla laptopa jak również dla użytkownika.

Użytkownicy bardzo często uznają, że nie opłaca im się iść z laptopem do serwisu, bo przecież mogą sami sobie naprawić usterkę, która wystąpiła. Dodatkowo w Internecie jest przecież tyle gotowych opisów, rozwiązań danego problemu, że bez problemu „poradzę sobie z naprawą”. Rzeczywistość jest niestety inna, zazwyczaj zwykły użytkownik nie jest w stanie sobie naprawić usterki elektronicznej lub mechanicznej bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi. O ile z naprawą softwarową być może da radę, o tyle z wyżej wymienionymi usterkami będzie to ciężkie. Pomyślmy również o tym, że jeśli samodzielna naprawa nie przyniesie efektu, to tylko pogorszymy sprawę i utrudnimy działanie odpowiednim technikom w serwisie laptopów. Co więcej, pamiętajmy, że możemy wpędzić się w dodatkowe koszty związane z usunięciem najpierw tych problemów, które sami spowodowaliśmy. Pomysły z jakimi najczęściej się spotykamy przy naprawie usterek, to podgrzewanie laptopa w piekarniku, mikrofali czy owinięcie laptopa w pościel aż nabierze odpowiedniej temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Większość usterek w laptopach objawia się podobnie a wręcz tak samo, np. brakiem obrazu. Użytkownik taki stan rzeczy, zazwyczaj uznaje za uszkodzoną kartę graficzną czy mostek północny. Oczywiście w jakimś stopniu ma to swoje uzasadnienie, bo jest to częsta usterka, ale inne uszkodzenia na płycie głównej objawiają się zazwyczaj w taki sam sposób, np. usterki takie jak uszkodzony BIOS, procesor, rezystor czy cała masa innych możliwości. Dlatego, użytkownik który myśli, że problemem jest karta graficzna zaczyna szukać dla niej ciepłego a wręcz gorącego miejsca i ma nadzieję, że w ten sposób naprawi laptopa bez konieczności wizyty w serwisie. Nic bardziej mylnego.

Częstym przypadkiem z którym mamy przyjemność spotykać się na co dzień w serwisie, jest samodzielna próba naprawy zasilacza do laptopa. Brak wiedzy powoduje, że takie próby często kończą się odwrotnym podłączeniem ze sobą przewodów o przeciwnej polaryzacji. Po podłączeniu do laptopa tak naprawionego zasilacza, możemy uszkodzić sobie układ zasilania/ładowania baterii na płycie głównej. Pytanie, czy warto więc ryzykować? Naprawa na pewno będzie kosztowniejsza niż kupno nowego zasilacza.                                              

Wniosek z tego taki, że chcąc zaoszczędzić poprzez samodzielną naprawę, wprowadzamy się w coraz większe kłopoty oraz koszty. Tracimy przy tym czas, który przecież jest bardzo cenny w dzisiejszym świecie.

Laptopy po niekompetentnych amatorskich serwisach

Kolejną sprawą jaką chcielibyśmy poruszyć, to naprawy laptopów w serwisach które nie do końca znają się na tym co robią. Właściciel powierza swojego laptopa takiemu serwisowi w dobrej wierze, a zazwyczaj odbiera laptopa w zdecydowanie gorszym stanie niż wcześniej. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować takich przypadków, gdyż mało biegły komputerowo użytkownik, nie jest świadomy tego, komu powierza swój sprzęt.           

Problemem, nie są tu serwisy, które zorientują się, że nie dadzą rady naprawić danej usterki i zakończą na tym swoje prace oddając sprzęt w nienaruszonym stanie. Największym kłopotem są Ci, którzy pomimo braku wiedzy, kompetencji oraz narzędzi, za wszelką cenę „próbują naprawić laptopa”. W związku z tym, takie naprawy nie różnią się od tych, które użytkownicy wykonują na własną rękę domowymi sposobami. Jednak różnica między takim serwisem a użytkownikiem jest ogromna, gdyż właściciele laptopów zazwyczaj działają w granicach rozsądku bo przecież jest to ich sprzęt i w pewnym momencie wycofują się z takiej naprawy nie chcąc go bardziej uszkodzić. Niepokoi nas jednak to że, niekompetentne serwisy działają do końca, nie szczędzą sprzętu klienta, robią wszystko co tylko wpadnie im do głowy, a sprzęt już później do niczego się nie nadaje.                                 

Zagadką jest to, że te serwisy nie mają zielonego pojęcia o naprawie laptopów, płyt głównych, zwodzą przy tym nieświadomego klienta, że „niedrogo” naprawią po czym rzeczywiście jest „niedrogo” ale nie naprawione a uszkodzone. Dlatego, zanim wybierzesz serwis zastanów się na czym Ci bardziej zależy, bo nie zawsze „tanio” znaczy dobrze. Wybierz serwis laptopów który długo istnieje na rynku i posiada doświadczenie w tym co robi. Jeśli wybierzesz źle, czasu nie cofniesz, a Twój sprzęt nagle nie zacznie swojego drugiego życia.

ip

Słowa kluczowe: laptopy samodzielna naprawa serwis laptopy naprawa laptopów warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

zasilacz Hama
W przyszłości zaoszczędzisz - czyli nowa seria zasilaczy do notebooków od Hamy

Hama postanowiła stworzyć serię kilkunastu zasilaczy, które dzięki specjalnym adapterom mogą być podłączane do notebooków.

Polecamy
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Brain Talker - chiński chip przybliżający nas do sterowania komputerem za pomocą myśli

Chińczycy pracują nad komputerem sterowanym za pomocą myśli i opowiadają o możliwościach, jakie otwiera ta technologia.

Ostatnio dodane
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.