Sprzęt komputerowy - Technologie

Laptop do nauki. Co uczniowie i studenci powinni wiedzieć o kupowaniu komputera?

2021-03-10 14:37:09

Komputer do nauki to sprzęt, który jest w dzisiejszych czasach niezbędny. W końcu, większość wiedzy i komunikacji funkcjonuje w sieci. Coraz częściej spotykamy się też z możliwością lub nawet koniecznością pracy zdalnej. Popularnym rozwiązaniem jest wtedy zakup laptopa. Są to bardzo uniwersalne urządzenia, jednak wybór odpowiedniego modelu, dostosowanego do wymagań nowoczesnego ucznia i studenta, nie zawsze jest oczywisty. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, szukając takiego sprzętu.

ThinkBook 13 s gen. 2

Co powinien mieć dobry laptop do nauki?

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to rozmiar urządzenia. Laptop to z definicji sprzęt mobilny, jednak modele wyposażone w ekrany o przekątnej większej niż 15,6", mogą być w praktyce dość nieporęczne i trudne do transportowania. Na szczęście, najnowsze rozwiązania pozwalają na zamknięcie wydajnych podzespołów w zaskakująco małej obudowie. Dobrym przykładem są ważące zaledwie 1,26 kg laptopy Lenovo ThinkBook 13s G2, wyposażone w ekrany o przekątnej 13,3”, które bez problemu będziemy mogli bezpiecznie schować do plecaka.

Rozmiar wyświetlacza to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, że spędzamy przed nim naprawdę dużo czasu. Aby uniknąć przemęczenia oczu, warto sprawdzić parametry matrycy zainstalowanej w interesującym nas modelu. Standardem w dzisiejszych czasach powinna być rozdzielczość co najmniej Full HD (1920x1080 pikseli), dzięki której wszystko będzie czytelne. Jeżeli w opisie produktu podano informację o jasności ekranu, zweryfikujmy, czy ma ona co najmniej 220 nitów. Zagwarantuje to dobry kontrast i odwzorowanie barw. Ekran powinien mieć też obniżoną ilość emitowanego światła niebieskiego lub opcję włączenia stosownego filtra.

W tym przypadku laptop Lenovo ThinkBook 13s 2. generacji to idealne rozwiązanie.  Zastosowana w jego w matrycy technologia Dolby Vision™ i 100-procentowa gama kolorów sRGB zapewniają zaskakującą wierność kolorów, a ultrawąska ramka pozostawia na ekran aż 90% powierzchni. Po wyświetlaczu z opcjonalnym ekranem dotykowym można się poruszać jak na smartfonie. Jest też tryb Eye Care, który redukuje poziomy światła niebieskiego, by zminimalizować zmęczenie oczu podczas długich dni pracy czy zajęć e-learningowych na uczelni.

Do pracy i nauki niezbędny jest internet. Co ciekawe, niektóre najnowsze laptopy są pozbawione złącza RJ45, za pomocą którego podłączamy do komputera kabel od internetu. W pierwszej chwili może to brzmieć niepokojąco, jednak pamiętajmy, że zazwyczaj i tak będziemy korzystać z łączności bezprzewodowej - szczególnie, kiedy planujemy często działać poza domem. Lepiej więc się upewnić, że komputer ma wbudowany dobry moduł Wi-Fi. Nie zaszkodzi też rzucić okiem na spis innych złączy, zainstalowanych w danym sprzęcie. 2x USB 3.0 i 1x HDMI 2.0 to zwykle standard, ale warto też poszukać na liście portu USB typu C. Zapewni on możliwość podłączenia stacji dokującej lub monitora, wyposażonych w przydatną funkcję wzajemnego ładowania.

Coś o czym łatwo zapomnieć to system operacyjny. Zwrócenie uwagi na ten detal może nam zaoszczędzić sporo kłopotów, ponieważ wiele modeli sprzedawanych jest w dwóch wersjach: z Windowsem oraz bez niego. Różnica jest oczywiście w cenie, ale jeżeli nie posiadamy licencji na takie oprogramowanie, zostaniemy z niczym i tak będziemy musieli je dokupić. Problemów zaoszczędzi nam seria Lenovo V15, która w swoich komputerach oferuje Windows 10 Pro, dzięki czemu bardzo szybko będziemy mogli zacząć działać na naszym sprzęcie. Laptop Lenovo V15 zadba również o bezpieczeństwo naszych danych, dzięki oprogramowaniu firmware Trusted Platform Module (TPM) 2.0, które zabezpiecza efekty naszej pracy, w tym pracy dyplomowej, prezentacji czy esejów, szyfrując dane oraz hasła. Oprócz bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym, model ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. V15 przeszedł osiem rodzajów testów pracy w trudnych warunkach, dzięki czemu sprawdzi się zarówno jako komputer domowy, ale także jako sprzęt do podróży, na uczelnie czy do pracy na dworze.

ThinkBook 13 s gen. 2

Podzespoły, które umożliwia sprawną pracę

Szukając sprzętu do nauki, łatwo popełnić błąd. W teorii taki komputer nie musi być szczególnie mocny. Pisanie i przeglądanie internetu nie wymaga w końcu dużej mocy obliczeniowej. Kiedy jednak pomyślimy o komforcie pracy, bez przycinania i zawieszania się komputera przy kilku otwartych zakładkach, sprawa zaczyna się nieco komplikować.

Sercem każdego komputera jest procesor. Zarówno Intel jak i AMD potrafią dostarczyć zadowalającą wydajność, nawet w najtańszych modelach (serie Core i3 i Ryzen 3). Dobrze jednak sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt wykorzystuje najnowszą wersję ich technologii, takich jak Intel Core 11. generacji w Lenovo ThinkBook 13s G2. Warto dodać, że o ile procesory z serii Core i5 i i7 oraz Ryzen 5 i 7 oferują zapas mocy oraz zwiększają uniwersalność naszego urządzenia, to będą też odpowiednio droższe.

Trzeba jednak pamiętać, że laptopy to często urządzenia o wielu zastosowaniach, zwłaszcza w rękach młodych ludzi. Pomijając już, że niektóre zadania mogą wymagać od nas użycia oprogramowania obciążającego komputer o wiele bardziej, niż dokument tekstowy czy arkusz kalkulacyjny, czasami możemy chcieć się po prostu rozerwać. Właśnie wtedy może nam się przydać nieco lepszy procesor. Wiele laptopów posiada zintegrowane karty graficzne, które wystarczą do płynnych rozmów podczas wideokonferencji czy obejrzenia filmu. Jeżeli jednak zakładamy, że kiedyś możemy zechcieć zagrać w jakąś grę, warto rozważyć urządzenie z dedykowanym układem graficznym Nvidia lub AMD. Pozwoli nam on cieszyć się płynną rozrywką, bez obaw o za duże obciążenie i przegrzewanie się komputera.

Patrząc na procesory i karty graficzne, łatwo wyobrazić sobie, jak ich obecność przekłada się na wydajność laptopa. Nie można jednak zapomnieć o pamięci RAM, której niedobór może w znacznym stopniu zmniejszyć nasz komfort pracy. Minimum, jakie jest zalecane dla komputerów z systemem Windows 10 to 1-2 GB, lepiej jednak nie schodzić poniżej 4 GB. Do wielu prostych zadań oraz przeglądania internetu jest to wystarczające, jednak bezpieczna ilość ramu, której powinniśmy szukać to 8 GB i więcej. Jeżeli go zabraknie, ryzykujemy powolnym działaniem i zawieszaniem się sprzętu. Zwłaszcza przy robieniu kilku rzeczy jednocześnie, co podczas nauki i pracy zdalnej zdarza się często.

Nie bez znaczenia są też dyski twarde w laptopach. Znane wszystkim HDD nadal są przez wielu cenione za swoją cenę i pojemność. Ich prędkość zapisu i odczytywania danych znacznie jednak odstaje od dysków SSD, które dodatkowo są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia związane z upadkiem, a ich ceny już dawno przestały być odstraszające. Co więcej, trzymając na dysku tylko najważniejsze rzeczy, wystarczy nam nawet 256 GB pojemności. Resztę danych zawsze możemy zapisać w chmurze lub dokupić tani dysk zewnętrzny czy bardziej poręczny pendrive.

Lenovo V15

O czym pamiętać, przygotowując stanowisko do pracy?

Stanowisko do pracy zdalnej to sprawa nie mniej skomplikowana, niż sam zakup komputera. Jeżeli wybraliśmy laptopa, to sporo najważniejszych rzeczy mamy już z głowy. Monitor jest już wbudowany, gdyby jednak interesowała nas praca na dwóch ekranach lub po prostu na większej matrycy, to spokojnie możemy dokupić dodatkowy monitor podłączany przez HDMI lub wspomniane wcześniej USB-C. Warto wtedy postawić na ekran o przekątnej min. 24”, który postawimy sobie w domu, lub mniejszy, bardziej mobilny wyświetlacz ThinkVision M14, który przyda się także poza miejscem zamieszkania np. podczas prowadzenia prezentacji.

Sterowanie całością umożliwiają wbudowane klawiatura oraz touchpad. Jeżeli jesteśmy zaś zapalonymi graczami lub mamy swój ulubiony, sprawdzony sprzęt, to bez problemu będziemy mogli podłączyć nasze podświetlane myszki i mechaniczne klawiatury za sprawą zestawu portów USB, które ma nasz komputer. Gdyby zaś zaczęło ich powoli brakować, sprawę załatwi odpowiedni Hub USB, zwiększający ilość urządzeń, jakie możemy podpiąć do komputera.

Do komunikacji często niezbędne są mikrofon i kamerka internetowa. Te najczęściej też już znajdziemy w laptopie. Wbudowany mikrofon powinien wystarczyć do spotkań online, a dla lepszej jakości i wygody zawsze możemy podłączyć słuchawki z mikrofonem lub pojemnościowy mikrofon USB. W przypadku kamerki internetowej, rozsądne minimum jakości to 720p. Gdy zaś obawiamy się o naszą prywatność, zamiast ryzykować uszkodzeniem sprzętu poprzez zaklejanie jej, możemy wybrać laptop z rozwiązaniem ThinkShutter, umożliwiające łatwe zasłonięcie i odsłonięcie wbudowanej kamerki.

Mając to wszystko możemy spokojnie usiąść na wygodnym krześle i rozpocząć pracę. Nowa rzeczywistość zmieniła w naszych życiach bardzo wiele, ale dzięki wyborowi odpowiedniego sprzętu, dostosowanie się będzie znacznie łatwiejsze. Pomaga w tym też chociażby Microsoft, który udostępnił szkołom usługę Teams oraz Office 365. Nie da się ukryć, że technologia znacznie ułatwia nam wiele rzeczy, dlatego świadome dobranie komputera do swoich potrzeb, powinno się znaleźć wysoko na naszej liście priorytetów, przy przygotowywaniu się do rozpoczęcia nauki i pracy.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe Lenovo

Słowa kluczowe: Komputer do nauki, Lenovo, Parametry, Cechy, Laptop do pracy zdalnej, Jak wybrać?

Laptop do nauki - propozycje Lenovo (5)

Lenovo V15
Lenovo V15
Lenovo V15
Lenovo ThinkBook 13s G2
Lenovo ThinkBook 13s G2
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.

PlayStation Portal
Pokazano PlayStation Portal oraz nowe słuchawki Pulse

Zobaczcie nowe urządzenie do obsługi funkcji Remote Play.

Polecamy
Ulepszony komputer dla studenta
Upgrade komputera z okazji powrotu na uczelnię? Ile nam wyjdzie?

Nie zawsze musimy wraz z nowym rokiem akademickim kupować nowy sprzęt. Student może zapewnić sobie odpowiednie urządzenie modernizując swój dotychczasowy komputer!

wymiana baterii
Wymiana baterii w MacBooku: samemu czy w serwisie?

Którą z opcji wymiany baterii wybrać?

Polecamy
Ostatnio dodane
kontroler Access
Premiera kontrolera Access do PlayStation 5

Urządzenie umożliwia dopasowanie sterowania do preferencji każdego użytkownika.

Fresh 'n Rebel Party Loud
Rewolucja w świecie produktów Fresh 'n Rebel: głośniki imprezowe!

Te przenośne głośniki Bluetooth są absolutnym must-have dla każdego, kto chce cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP