Pomocna dłoń - Technologie

Jak zamówić serwer – krok po kroku

2010-08-25 10:26:10

Hosting to usługa, którą przedsiębiorstwo może wykorzystać na wiele rozmaitych sposobów. Może znaleźć się na nim strona WWW, firmowe konta poczty elektronicznej. Może także być wykorzystywany w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy pracownikami czy kontrahentami poprzez umieszczenie na nim projektów, dokumentów oraz udostępnianiu ich wybranym osobom. Dlatego określenie, do czego przede wszystkim usługa hostingowa ma służyć przedsiębiorstwu, powinno być pierwszym krokiem w procesie zakupu serwera. Dzięki temu firma będzie wiedziała, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji: z usług, którego hostingodawcy przedsiębiorstwo chce skorzystać. Wbrew mylnym opiniom, jest to niezwykle istotna kwestia, która rzutuje na późniejsze użytkowanie usługi. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pozycję na rynku danego usługodawcy, duża liczba klientów jest potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług. Dodatkowym aspektem jest fakt, iż tylko najwięksi hostingodawcy posiadają własne Data Center, czyli nowoczesny kompleks, w którym utrzymywane jest zaplecze technologiczne (łącza telekomunikacyjne, fizyczne serwery).

Następnie należy wybrać typ hostingu (wirtualny, dedykowany) o odpowiednich właściwościach. Spośród parametrów serwera najistotniejszymi są: powierzchnia dyskowa, wysokość transferu oraz liczba kont e-mail, które można utworzyć w ramach usługi, a także liczba domen, które mogą zostać na nią przekierowane.

Kiedy już firma posiada wybranego usługodawcę oraz opcję hostingu, należy zapoznać się z możliwościami zamówienia usługi. Większość hostingodawców umożliwia złożenie zamówienia z poziomu strony WWW (np. serwis nazwa.pl). Należy wtedy założyć konto w Panelu Klienta. Warto przy tym pamiętać, że „właścicielem” serwera staje się podmiot, którego dane podano podczas rejestracji (np. firma). Natomiast do zarządzania usługą upoważniona jest osoba wskazana, jako kontaktowa. Warto więc wskazać tutaj właściciela firmy, gdyż w innym przypadku (np. rejestracji usługi na pracownika) osoba taka miałaby pełne prawo do zarządzania hostingiem. W przypadku wystąpienia komplikacji, działanie znajdującego się na serwerze serwisu WWW firmy oraz kont e-mail byłoby zagrożone.

Przed ostatecznym potwierdzeniem zamówienia należy zapoznać się z regulaminem nie tylko promocji, ale także samej usługi. Regulamin jest bowiem formą umowy, która określa warunki późniejszej współpracy z usługodawcą. Jeżeli nie ma zastrzeżeń, pozostaje jedynie upewnienie się, że wszelkie wprowadzone informacje są poprawne, wybrana została odpowiednia usługa, a także promocja, z której skorzystać chce firma. Warto także zwrócić uwagę, czy w koszyku nie znajdują się żadne dodatkowe usługi.

Alicja Marciniak
NetArt

Słowa kluczowe: hosting zamawianie serwer rejestracja opłata wybór hostingodawcy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

serwery dedykowane
Efektywne i bezpieczne serwery dedykowane dla Twojej firmy

Wiele firm prowadzi aktywną działalność na rynku usług internetowych - podstawą sukcesu w przypadku takiej działalności jest możliwość bezproblemowego korzystania z usług hostingowych.

Polecamy
Telefon podpowie Ci jak dojechać. Za darmo!
Telefon podpowie Ci jak dojechać. Za darmo!

Darmowa aplikacja wyszuka z kilkusettysięcznej bazy użytecznych miejsc punkty usługowe, handlowe, wydarzenia i pokaże ich lokalizację na mapie.

Dopasuj wygląd strony WWW do profilu firmy
Dopasuj wygląd strony WWW do profilu firmy

Podstawowym zadaniem firmowej strony WWW jest dostarczanie klientom niezbędnych informacji o ofercie przedsiębiorstwa. Należy mieć jednak na uwadze, że ma ona także zasadniczy wpływ na to, jak przedsiębiorstwo jest postrzegane przez internautów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.