Pomocna dłoń - Technologie

Jak zabezpieczyć smartfona przed atakami?

2020-10-01 09:21:35

Każdy z nas stara się w bezpieczny sposób korzystać z komputerów. Instalujemy różne programy, mające na celu zabezpieczyć nas przed wirusami, czy włamaniami na nasze konta. Aktualnie większość funkcji, które wykonywaliśmy na laptopie, możemy zrobić na telefonie, jednak czy równie dobrze chronimy tam swoje dane?

Kobieta z laptopem

Aplikacja na telefon skanująca twoje mieszkanie

Kiedy na rynek wyszły telefony mające kamery z przodu i z tyłu urządzenia, pojawiło się nowe zagrożenie, które przedstawili programiści z Indiana University i Naval Surface Warfare Center. Opracowali oni algorytm, dzięki któremu mogli tworzyć modele mieszkań na podstawie zrobionych i przechowywanych zdjęć w telefonie. Złośliwe oprogramowanie zainstalowanie na smartfonie o nazwie Place Raider, specjalnie wykonywało fotografie, wyciszając dźwięk migawki, aby następnie stworzyć z nich wirtualną całość pomieszczenia. Jeśli dostęp do aplikacji miałby niepożądane osoby, bez problemu znałyby wymiary i rozmieszczenie naszych przedmiotów w mieszkaniu, cenne rzeczy, jakie w nim posiadamy, czy też bez ruszania się z miejsca zdobyliby nasze dane np. z dokumentów leżących na biurku. To badanie pokazało, jak bardzo nieświadomi możemy być tego, co tak naprawdę dzieje się w procesach działających w tle naszego urządzenia.

Chociaż zagrożenie przedstawione na podstawie Place Raidera zostało ukazane w 2012 roku, nie oznacza to, że problem szpiegowania użytkowników zniknął na przestrzeni lat. Wraz z rozwojem technologii, urządzenia specjalnie zostają tworzone tak, aby słuchać tego, co mówi ich właściciel, żeby następnie proponować mu odpowiednie produkty za pośrednictwem reklam. Co możemy jednak zrobić, żeby nasz telefon był mniej podatny na wewnętrzne i zewnętrzne ataki?

Używaj dłuższego hasła blokady ekranu

Chociaż, założona przez nas blokada ekranu nie zawsze może okazać się najlepszą barierą przed włamaniem na telefon, to dzięki niej możemy zyskać parę dodatkowych godzin, aby zmienić hasła zapisane na urządzeniu po ewenetualnej kradzieży. Jednym z popularniejszych narzędzi do łamania kodów blokady iPhone’a jest GreyKey. Po podłączeniu telefonu do sprzętu potrafi on w złamać 4-cyfrowe hasło w ciągu paru godzin, za to 6-cyfrowe w ciągu kilku dni. Najlepszą opcją w tym wypadku, jest utworzenie hasła alfanumerycznego, składającego się z cyfr, symboli i numerów oraz dodatkowo innego zabezpieczenia, jak Face ID.

Zobacz też: Wyciek danych osobowych na Politechnice Warszawskiej. Zagrożeni studenci, pracownicy i kandydaci.

Ściągaj tylko po sprawdzone aplikacje

Chcąc zainstalować nową aplikację, powinniśmy zwrócić przede wszystkim na źródło, z którego chcemy ją pobrać. Nawet jeśli jest to AppStore, czy Sklep Play warto przeczytać opinie i komentarze innych użytkowników. Szczególną uwagę zwróćmy na liczbę pobrań, ocenę, jaką uzyskała i czy w komentarzach występują takie sformułowania jak "aplikacja, nie robi tego, co powinna". Widząc, że aplikacja ma niską ocenę, a komentarze mogą nas zaniepokoić, lepiej zastanowić się, czy naprawdę chcemy zaryzykować, klikając opcję "zainstaluj".

Sprawdź uprawnienia aplikacji na smartfonie

Często, kiedy potrzebujemy zainstalować coś szybko na telefonie, akceptujemy wszystkie zgody, jakie wyskoczą nam na ekranie. Podczas pobierania programu warto, jednak przeznaczyć chwilę na przeczytanie warunków, na które się zgadzamy. W końcu, jeżeli aplikacja latarki chciałaby mieć dostęp do naszych wiadomości, powinniśmy ponownie się zastanowić, czy chcemy ją mieć na swoim telefonie. Sprawdzanie uprawnień na pewno może ochronić nasze konta przed atakami hakerów. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i na spokojnie sprawdzić, czy rzeczywiście zainstalowane przez nas programy potrzebują danych pozwoleń.

Podglądanie przez kamery w telefonie

Wiedząc, że w sieci mogą być dostępne oprogramowania podobne do Place Raidera, warto zastanowić się nad zasłanianiem kamer w telefonach, ale również w innych urządzeniach. W internecie, jak i w stacjonarnych sklepach mamy możliwość kupienia specjalnych zaślepek na kamery. Dzięki nim to od nas będzie zależało, kiedy chcemy, aby nasz obiektyw był odsłonięty. Inną możliwością kontrolowania, korzystania przez inne aplikacje naszego mikrofonu, czy kamery, jest instalacja na urządzeniu specjalnego programu pokazującego, kiedy te dwie opcje są aktywne.

Przykładowym oprogramowaniem może być Access Dots. Kiedy, któraś z aplikacji włączy w tle mikrofon, bądź kamerę, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą małej kropki, która pojawi się na ekranie. Oprócz tego będziemy wiedzieć kiedy, jak długo i jaki program był za to odpowiedzialny. 

Co najlepiej ochroni nasze dane osobowe?

Widząc ile, aplikacji mamy na telefonie i w jakich celach z nich korzystamy, tym bardziej powinniśmy zastanowić się, czy odpowiednio chronimy w nich swoje dane. Chociaż, często producenci różnych urządzeń starają się zapewnić, jak najbezpieczniejsze użytkowanie z nich, to warto zawsze dodatkowo się zabezpieczyć. Dłuższe hasła, instalacja programów ze sprawdzonych źródeł, czy też kontrola nad funkcjami telefonu na pewno nam w tym pomoże.

BS

fot. Burst z Pexels

Źródła: technologyreview.com, play.google.com, appleworld.pl

Słowa kluczowe: telefon, dane osobowe, bezpieczeństwo korzystania, smartfon, jak zabezpieczyć, hakerzy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel
Wygoda i styl ponad wszystko - bezprzewodowa podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel

Oto "must have" dla wszystkich, którzy cenią wygodę, a jednocześnie przykładają dużą wagę do wyglądu każdego gadżetu.

AirPods firmy Apple
Jak rozpoznać oryginalne AirPods - radzi serwis iPhone ZbitaSzybka.pl Poznań

Jak rozpoznać oryginalne AirPods? O wskazówki poprosiliśmy eksperta serwisu iPhone ZbitaSzybka.pl.

Smartfon dla studenta
TOP 5 udogodnień dla studenta - najpopularniejsze modele telefonów i aplikacje Warszawa

Jakie modele telefonów sprostają wymaganiom żaków?

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Hama - seria TAYRONA
Seria TAYRONA od marki Hama - przechowuj laptopa w dobrym stylu!

Znudziły Ci się klasyczne czarne torby lub rękawy na laptopa? Zobacz te kolorowe modele?

Ostatnio dodane
podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel
Wygoda i styl ponad wszystko - bezprzewodowa podkładka ładująca Base od Fresh n Rebel

Oto "must have" dla wszystkich, którzy cenią wygodę, a jednocześnie przykładają dużą wagę do wyglądu każdego gadżetu.

AirPods firmy Apple
Jak rozpoznać oryginalne AirPods - radzi serwis iPhone ZbitaSzybka.pl Poznań

Jak rozpoznać oryginalne AirPods? O wskazówki poprosiliśmy eksperta serwisu iPhone ZbitaSzybka.pl.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.