Sprzęt komputerowy - Technologie

Jak wybrać klawiaturę? Zobacz porady

2017-07-25 13:04:32

Klawiatura - jedno z podstawowych narzędzi, umożliwiających pracę z komputerem. Teoretycznie, można powiedzieć, że dobra klawiatura to taka, która pisze. Jednakże przez te wszystkie lata, rynek klawiatur znacznie się rozwinął, a i potrzeby kupujących często są różne. Sprawdźmy, jak wybrać klawiaturę!

Boom na elitarny sprzęt zaowocował wieloma modelami klawiatur, prześcigających się w stosowanych rozwiązaniach i jak najbardziej designerskim wyglądzie. Cieszący oko sprzęt może łatwo zawrócić nam w głowie. Oto kilka najważniejszych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, przy wyborze!

Jak to było do tej pory?

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy ustalić, przy wyborze klawiatury, jest to czego potrzebujemy. Często przeglądając oferty sprzedawców, dajemy się ponieść bajecznym opisom funkcji, o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedzieliśmy… i które nagle zaczynają wydawać nam się niezbędne. Jest to jedna z podstawowych zasad sprzedaży – wytworzenie u kupującego potrzeby posiadania i wykorzystać ją, by wyciągnąć od klienta jak najwięcej gotówki za jak najdroższy sprzęt.

Bezpiecznie można założyć, że sprzęt z jakiego korzystaliśmy do tej pory, był dla nas wystarczający. Rozsądnym rozwiązaniem może więc okazać się kupno klawiatury o podobnych parametrach co poprzednia, lub nawet tego samego modelu.

Inaczej ma się oczywiście sprawa, kiedy nie chodzi nam o awaryjną wymianę zepsutej klawiatury, a o kupno modelu, gwarantującego większy komfort pracy i splendor. To właśnie wtedy, jesteśmy najbardziej narażeni na pułapki sprytnych sprzedawców.

Membrana czy Mechanik?

Przez dosyć długi okres czasu, na biurkach królowały klawiatury membranowe. Ich zalety to przede wszystkim cena. Są tanie i działają, co czyni je standardowym wyposażeniem biur, szkół, oraz zwykłych użytkowników. Po prostu wystarczają, a gdy się zepsują, od razu i bez żalu kupuje się następną. Surfowanie po Internecie i tworzenie dokumentów nie wymaga sprzętu z najwyższej półki.

Teraz jednak, na rynek powróciła mechaniczna konstrukcja klawiatur, gwarantująca szybszy czas reakcji klawiszy i większą wytrzymałość (producenci zapewniają nawet 80 mln kliknięć, w porównaniu do deklarowanych w membranach 10-20 mln.). Pytanie tylko brzmi… czy faktycznie klawisze w twojej klawiaturze kiedyś się zużyły? Klawiatury mechaniczne, najczęściej są wybierane przez graczy, przede wszystkim, ze względu na ich lepszy czas reakcji klawiszy i komfort użytkowania. Jednak znowu warto sobie zadać pytanie… czy granie i praca na membranie do tej pory było aż tak złe? Piękne hasła, jakimi oklejony jest drogi sprzęt, mogą zawrócić nam w głowie, więc bądźmy ostrożni przy wyborze!

Czasami jednak pieniądze nie grają roli, a my chcemy otrzymać jak najlepszy produkt. Wtedy dobrym wyborem będzie właśnie klawiatura mechaniczna. Jeszcze niedawno, ceny mechaników były kosmiczne, dziś jednak można kupić przyzwoity produkt w cenie około 170 zł. Choć, w porównaniu do membranowych 20 zł to nadal spora i często decydująca różnica.

Podświetlenie

Dla niektórych to podstawa. Pomaga w pracy przy słabym świetle, lub całkowitej ciemności i zwyczajnie może się podobać. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest jeden kolor, oraz zestaw efektów, takich jak podświetlanie wybranych klawiszy, oddychanie oraz różne stopnie jasności.

Jednak pojawiła się też nowa, bardzo kosztowna, moda na podświetlenie RGB (wielokolorowe, słynne 16.8 mln. kolorów). Jest ono bardzo atrakcyjne, gdyż nie jesteśmy przywiązani do jednego koloru. Możemy go swobodnie zmieniać, w zależności od potrzeb, nastroju, wystroju wnętrza, czy innych przedmiotów na biurku, nie ryzykując dyskomfortu związanego z posiadaniem przedmiotu, który zwyczajnie nie pasuje do pozostałych. Dodatkowo, ilość dostępnych efektów znacznie wzrasta. Podobnie jak cena. Która przy pełnym spektrum barw, wzrasta o co najmniej ok. 140 zł w stosunku do modeli z podświetleniem jednokolorowym. Na pytanie czy ten luksus jest tyle wart, musicie odpowiedzieć sobie sami.

Pełnowymiarowa czy Tenkeyless?

Coraz większą popularnością, cieszy się obcinanie ceny, poprzez obcinanie klawiatur. W niektórych modelach rezygnuje się z bloku numerycznego, umieszczonego po prawej stronie klawiatury, gdyż wielu ludzi praktycznie go nie używa. To, czy tańsza i mniejsza wersja jest wystarczająca, to kwestia czysto indywidualna, gdyż dla niektórych, blok numeryczny może być niezbędny.

Klawiatury TKL pozwalają też zaoszczędzić miejsce na biurku, co czyni z nich idealne rozwiązanie dla osób które nie posiadają zbyt wiele miejsca, oraz graczy, którzy manewrują myszką bliżej środka monitora, oraz tych, którzy choć trochę chcą odciążyć budżet na sprzęt komputerowy.

Inne

Producenci umieszczają całą masę dodatkowych gadżetów i funkcji, takich jak dodatkowe porty USB dostępne z poziomu klawiatury, stałe, odłączane i wymienne podpórki pod nadgarstki, klawisze multimedialne, dodatkowe klawisze makr przydatne w grach i pracy, czy nawet… dodatkowe ekrany czy touchpady! Inni z kolei rezygnują z tego wszystkiego na rzecz prostego, ekskluzywnego wyglądu. Wybór należy do nas.

Warto też zobaczyć sprzęt przed zakupem, np. w sklepie stacjonarnym, by sprawdzić czy klawisze nam odpowiadają oraz czy wykonanie spełnia nasze oczekiwania. Najważniejsze, by wybór satysfakcjonował użytkownika.

Różne, ciekawe klawiatury znajdziecie TUTAJ>>

KSK

Fot. JeongGuHeyeok/pixabay.com

Słowa kluczowe: rodzaje, mechaniczna, switch, mechanical, cechy, wskazówki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.

zasilacz Hama
W przyszłości zaoszczędzisz - czyli nowa seria zasilaczy do notebooków od Hamy

Hama postanowiła stworzyć serię kilkunastu zasilaczy, które dzięki specjalnym adapterom mogą być podłączane do notebooków.

Polecamy
Hama SLIM 5HD
Wiosenny powiew nowości od Hamy - czyli power packi "SLIM 5HD"

Wraz z nadejściem wiosny do oferty Hamy dołączyły dwa nowe power packi utrzymane w optymistycznych kolorach - różowym i zielonym.

Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Ostatnio dodane
Laptopy poleasingowe
Laptopy poleasingowe - alternatywa dla nowego sprzętu

Kategoria laptopów poleasingowych łączy zalety sprzętu używanego i tego prosto z salonu producenta.

Hama - power packi "Supreme"
Nowa seria power packów "Supreme" od Hamy

Wyróżnia je design, lekka i kompaktowa budowa oraz zastosowanie innowacyjnych ogniw high-density litowo-polimerowych o dużej gęstości.