Internet - Technologie

Jak sprawdzić historię domeny internetowej?

2018-07-13 08:58:09

Rezerwacja domeny internetowej jest teoretycznie bardzo prostą czynnością, która w praktyce może nam sprawić więcej problemów, niż się spodziewaliśmy. Znamy już wymarzony adres strony? To nie znaczy, że będzie on wolny, a nawet jeśli będzie, to pozostaje jeszcze kwestia sprawdzenia historii domeny, co może nam przynieść wiele niespodzianek.

mężczyzna z laptopem

Domeny .pl – bardzo popularne!

Do dyspozycji klientów pozostaje niezliczona liczba domen. Jeśli jednak interesują nas konkretne rozszerzenie i nazwa w domenie, to pojawia się problem. Dane NASK za 2017 rok jasno pokazują, jak dużą popularnością cieszą się domeny w Polsce:

  •         rozszerzenie .pl jest na 6. miejscu w Europie i 10. na świecie pod względem liczby aktywnych domen,
  •         w sumie w 2017 roku zarejestrowanych było ponad 2,5 mln domen z rozszerzeniem .pl,
  •         średnio rejestrowano 2,4 tys. domen .pl dziennie.

Właśnie z tego powodu rezerwacja domeny, która nas interesuje, jest bardzo trudna, szczególnie jeśli zależy nam na popularnej nazwie. Rozwiązaniem może się okazać rezygnacja z domeny .pl i wybór domeny globalnej czy europejskiej. Ciekawym pomysłem może być również domena nTLD, czyli wybór jednego z wielu dostępnych rozszerzeń. A może rozszerzenie .vip, .pizza, .agro, .bar? O ile pasuje ono do profilu naszej działalności, to może się okazać ciekawym pomysłem. Szybka wyszukiwarka pozwalająca wyszukać domeny internetowe w Az.pl obejmuje również domeny nTLD. W przypadku wielu rodzajów działalności to właśnie taki adres może się okazać tym najlepszym.

Mamy upragnioną domenę – co dalej?

Jeśli udało się nam znaleźć upragniony adres, to możemy go zarezerwować. Cykl życia domen jest różny w zależności od rozszerzenia. Jeśli jest to domena .pl, to nasza rezerwacja oznacza, że mamy 14 dni na jej opłacenie – dopiero po zrobieniu tego staniemy się abonentami i otrzymamy prawo do korzystania z danej domeny. Jeśli jej nie opłacimy, to przejdzie ona w stan Book_blocked, a ponownie będzie dostępna do rezerwacji dopiero po 90 dniach. Mimo wszystko warto zarezerwować domenę – pozwoli nam to dokładnie ją sprawdzić, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko, że ktoś zarezerwuje ją przed nami. Po co mamy ją sprawdzać?  Z wielu powodów. Naszemu biznesowi nie będzie sprzyjać sytuacja, jeśli dana domena internetowa była wykorzystywana do prowadzenia nielegalnej działalności czy też stała się ofiarą robotów spamujących, co może mieć negatywny wpływ na późniejsze działania z zakresu SEO prowadzone dla tej witryny.

Do sprawdzenia domeny wykorzystajmy kilka narzędzi – w większości dostępnych, przynajmniej w podstawowej wersji, za darmo:

  • Google.pl – samo sprawdzenie w wyszukiwarce Google tego, co się wyświetla po wpisaniu danego adresu, może już nam wiele powiedzieć o tym, jakie treści znajdowały się tam wcześniej. Wpiszmy również w polu szukania site:adresstrony.pl. Jeśli domena przestała działać niedawno, to wskazane polecenie może nam pokazać zaindeksowane podstrony serwisu. Następnie wystarczy kliknąć „KOPIA” z rozwijanego menu przy danej podstronie, żeby zobaczyć, jaką kopię podstrony zachowała wyszukiwarka.
  • Raport przejrzystości Google – pod adresem https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?hl=pl znajdziemy narzędzie, które przygotuje dla nas raport z historii domeny. Możemy się m.in. dowiedzieć, że domena była wykorzystywana do wysyłania SPAM-u i znajduje się na blacklistach.
  • Internetowe archiwum – pod adresem https://archive.org/web/ działa archiwum sieci. Możemy tam sprawdzić nawet to, jaki serwis widniał pod danym adresem 20 lat temu.
  • Semstorm i Senuto – narzędzia te pokazują widoczność domeny w Google. Dzięki nim dowiemy się, pod iloma frazami dana strona była widoczna w Google w top 10 i top 50. Warto zwrócić uwagę m.in. na gwałtowne spadki widoczności. Jeśli doszło do nich podczas aktualizacji algorytmu Google, to taka domena mogła otrzymać filtr od wyszukiwarki i dlatego została „porzucona”.
  • MajesticSEO – narzędzie pokaże nam ważne dane z punktu widzenia działań SEO. Istotne są m.in. parametry TF (jakość linków) i CF (liczba linków). Zobaczymy również anchory linków prowadzących do strony. Jeśli linków jest bardzo dużo, a ich anchory są dziwne, np. w języku rosyjskim, przy czym prowadzą do strony z rozszerzeniem .pl, to powinniśmy poważnie zastanowić się, czy taką domenę warto rezerwować.

Historia domeny kluczowa

Poszukiwanie odpowiedniej domeny dla naszej firmy wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii. Jeśli tego dopilnujemy, to domena będzie ułatwiać, a nie utrudniać nam prowadzenie działalności.

Chcesz wyszukać interesującą Cię domenę i kupić ją w niskiej cenie? Sprawdź ofertę AZ.pl na https://az.pl/domeny

Artykuł Zewnętrzny
fot. shutterstock
Słowa kluczowe: domeny internetowe, internet, oprogramowanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
bezpieczeństwo haseł
Jak zadbać o bezpieczeństwo haseł? [Poradnik]

Sprawdź, jak w dobie intensyfikacji zagrożeń lepiej chronić dane.

YouTuBe
Jak zarabiać na YouTube: podstawowe zasady

Dowiesz się więcej na temat paru podstawowych metod monetyzacji kanału YT.

Pozycjonowanie Stron w Warszawie
Pozycjonowanie Stron w Warszawie - Agencja SEO czy Freelancer? Warszawa

Obecnie do osiągania najwyższych celów, przedsiębiorcy muszą mocno stawiać na reklamę online.

Polecamy
Na Facebooku sprzedali już 1,3 miliona fanów
Na Facebooku sprzedali już 1,3 miliona fanów

Jeśli kiedykolwiek na Facebooku kliknąłeś w jakąś stronę oferującą darmowe bluzy z logo portalu, czy polubiłeś "50 najśmieszniejszych zdjęć z..." to wielce prawdopodobne, że trafiłeś na tak zwaną farmę fanów.

Hakerzy wykorzystuja Mundial w RPA
Hakerzy wykorzystuja Mundial w RPA

PandaLabs, laboratorium antywirusowe firmy Panda Security odnotowało pojawienie się stron internetowych rozpowszechniających fałszywy program antywirusowy MySecurityEngine.

Ostatnio dodane
bezpieczeństwo haseł
Jak zadbać o bezpieczeństwo haseł? [Poradnik]

Sprawdź, jak w dobie intensyfikacji zagrożeń lepiej chronić dane.

YouTuBe
Jak zarabiać na YouTube: podstawowe zasady

Dowiesz się więcej na temat paru podstawowych metod monetyzacji kanału YT.