Internet - Technologie

Jak social media mogą rozwinąć się na przestrzeni lat?

2021-05-11 14:58:47

Znane obecnie social media musiały przejść ogromną metamorfozę, aby swoją zawartością i funkcjami mogły spełnić dynamicznie wzrastające oczekiwania użytkowników. Portale społecznościowe, niegdyś koncept tajemniczy ale i fascynujący, dziś dla większości z nas jest nieodłączną częścią naszego życia. Sprawdź nasze subiektywne prognozy dotyczące przyszłości social mediów.

social media

Codzienność z social mediami

Wiele osób zaczyna dzień od przejrzenia wall’a Facebooka, obejrzenia Insta Story lub przeczytania nowych wpisów na Twitterze. I nawet nie wiedząc kiedy coraz częściej powstaj aktualizacje ulubionych aplikacji. Nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko dostosowujemy się do nowości mediów. Kiedy powstają nowe reakcje, sposoby komunikowania się, a nawet jak portale zmieniają się w platformy biznesowe. Na przestrzeni zaledwie kilku lat social media wdarły się do naszego życia i przyniosły wiele zmian w naszej codzienności. Komunikację z innymi, wynajem mieszkań, sprzedaż, filmy wideo, streaming, oferty pracy czy nawet randkowanie – to wszystko oferuje nam sam Facebook. Zatem czego jeszcze można spodziewać się w przyszłości? Czym zaskoczą twórcy najpopularniejszych aplikacji?

Jak pandemia wpłynęła na social media?

W dobie pandemii szczególnie doceniono i wykorzystano, to co oferuje nam Internet. Dzięki szybkiej reakcji twórców powstały platformy do nauki zdalnej, wiele pracowników mogło przejść na home office, małe biznesy z ręcznie wykonanymi rzeczami zaczęły rosnąć na potęgę poprzez TikTok’a. Przez cały czas można było pozostać w kontakcie z najbliższymi, którzy musieli pozostać w domu przez kwarantannę i wspierać ich, aby nie czuli się samotni. Ale komunikacja przez social media nie zastąpi prawdziwego, cielesnego dotyku i uczuć jakie się z tym wiążą. A może właśnie niebawem do tego dojdzie i w stu procentach będzie można odczuwać i wysyłać emocje poprzez komunikatory?

Telepatyczne komunikaty

Założyciel Facebook’a – Mark Zuckerberg już kilka lat temu zdradził, że będzie można telepatycznie wysyłać wiadomości do innej osoby. Być może jest to kontrowersyjna teoria, ale zaciekawia i daje pole do wyobraźni w jakim kierunku mogą zmienić się dzisiaj nam znane social media. Możliwe byłoby przesyłanie wiadomości myślami – z mózgu do mózgu. Jeśli ktoś miałby potrzebę podzielenia się jak najszybciej swoimi odczuciami mógłby wysłać wiadomość do drugiej osoby, która w ten sam sposób czułaby emocje. Co ciekawe pomysł Zuckerberga nie jest jedynie abstrakcyjną wizją przyszłości, lecz realnymi planami związanymi z dalszym rozwojem social mediów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie od kilku lat pracują nad maszyną dzięki, której będzie możliwość wysyłania sygnałów z mózgu do mózgu. Oznacza to, że coraz więcej zmysłów zaangażowanych będzie w nowe formy komunikacji, a co za tym idzie – będą one jeszcze bardziej intrygujące, ale i uzależniające. Więc może jeśli Facebook pozwoli na wysyłanie czegoś więcej niż tylko tekstu, ale także uczuć, być może Instagram pozwoli nam na przesyłanie widzianego obrazu do innej osoby? Wtedy innej osobie można byłoby udostępnić to co widzimy aktualnie nawet jeśli byłaby na drugim końcu świata. Technologie AR oraz VR już dziś udowadniają, że obraz który widzimy może być relatywny, a nowoczesna technologia umożliwia obcowanie na otwartych przestrzeniach przebywającym w zaciszu domowym.

Brzmi to jak scenariusz filmu sci-fi, ale być może tak właśnie będzie wyglądała w przyszłości zwykła codzienność. Ciężko stwierdzić czy takie zmiany mogą być bardziej pozytywne czy negatywne. Społeczeństwo już dziś boryka się ze złym wpływem social mediów, a problemy izolacji społecznej, uzależnień czy depresji spowodowanych przez portale społecznościowe zaczynają być identyfikowane i nagłaśniane w kampaniach społecznych. Mimo oczywistych korzyści, jakie przynoszą nowoczesne systemy komunikacji, gwałtowne zmiany mogą okazać się wyjątkowo szkodliwe, a ludzie mogą taką opcję po prostu odrzucić i nie korzystać z tak zaawansowanej technologii.

Przyszłość jak z Black Mirror

Świetnie przedstawia to serial Black Mirror dostępny w serwisie Netflix, który ukazuje, jak niekontrolowany wzrost wpływu technologii na różne obszary życia człowieka może wiązać się z problemami, których dziś nie sposób przewidzieć. W jednym z odcinków serialu pt. „Na łeb, na szyję” przedstawione jest, jak sugerowanie się oceną w Internecie może zaszkodzić w relacjach społecznych. Doświadczamy tego w obecnych czasach. Kiedyś to były tylko opinie na temat produktów, ale dziś można ocenić także osoby wykonujące dla nas usługi, np. na Uberze – widzimy ile nasz kierowca ma gwiazdek od 0-5, na Booksy.com możemy przeczytać opinie na temat wykonawcy i jego usługi . Jednak nie zawsze są to słuszne i prawdziwe recenzje. Poprzez ocenianie na social mediach łatwo jest manipulować i kłamać na swoją korzyść, co też może robić konkurencja.

Pracodawcy, aby dowiedzieć się więcej o kandydatach do pracy sprawdzają ich portale społecznościowe. Często przy ogłoszeniach można zauważyć, że mamy opcję wysłania CV i/lub profilu na LinkedIn’inie. Może niedługo dojdzie do tego, że każdy kto szuka pracy zamiast rozsyłania CV będzie zmuszony do założenia swojego profilu kandydata. Co więc z osobami, które nie posiadają żadnych social mediów? W przyszłości niekorzystanie z żadnych portali społecznościowych może decydować o tym, że nie jest się częścią społeczeństwa. W niektórych wypadkach takie rozwiązania mogą niezaprzeczalnie okazać się korzystne i przynieść pozytywne rezultaty, jednak każdorazowo należy być świadomym negatywnych skutków, jakie przynieść może dane rozwiązanie.

Pozytywnym aspektem popularności korzystania z social mediów i dzielenia się wszystkim online jest to, że wiele poradników jest dostępnych internetowo. Teraz, aby nauczyć się przepisu nie musimy kupować książek, które później będą leżały i czekały aż kolejny raz zachce się gotować. Jest to o wiele bardziej ekologiczne rozwiązanie. Nie potrzeba wycinać drzew, ponieważ coraz mniej osób chce kupować papierowe wersje, które na dłuższą metę nie będą używane.

Fenomen social mediów oraz związane z nimi przemiany społeczne powinny być dla wszystkich dowodem na to, że przyszłość technologii jest nieodłącznie związana z przyszłością norm społecznych, a drastyczne zmiany w dowolnej dziedzinie życia społecznego mogą mieć nieprzewidywalne skutki uboczne.

Sprawdź też: Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe? - ciekawe wyniki badań

Agata Stawiarska

Fot. gerald/pixabay.com

Słowa kluczowe: przyszłość social mediów, Facebook, social media 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
promocja w Orange na kartę
W promocji Orange na kartę możesz dostać darmowy internet po doładowaniu Poznań

Słyszeliście o świetnej promocji w Orange na kartę? Po doładowaniu konta online dostaje się zupełnie za darmo dodatkową paczkę internetu. Jak?

Koncert Ariany Grande w grze Fortnite
Koncerty Ariany Grande w grze Fortnite! Jak wyglądał występ piosenkarki?

Zobacz, co wydarzyło się podczas koncertów Ariany Grande w grze Fortnite.

Zamkniecieportalu internetowego
Koniec legendarnego serwisu społecznościowego - Nasza Klasa zostaje zamknięta!

Nasza Klasa znika po 15 latach istnienia. Czemu portal zostaje zamknięty?

Polecamy
Cancel culture - co to takiego i jak działa?

Internetowa nagonka potrafi przybrać ogromne rozmiary, a jej skutki często budzą kontrowersję. O co tak właściwie chodzi?

e-commerce Empik
Platforma internetowa Empiku umacnia swoją pozycję w czołówce polskiego e-commerce

W ciągu minionych 12 miesięcy marka na dobre rozgościła się w TOP3 polskiego e-commerce.

Polecamy
Ostatnio dodane
promocja w Orange na kartę
W promocji Orange na kartę możesz dostać darmowy internet po doładowaniu Poznań

Słyszeliście o świetnej promocji w Orange na kartę? Po doładowaniu konta online dostaje się zupełnie za darmo dodatkową paczkę internetu. Jak?

Koncert Ariany Grande w grze Fortnite
Koncerty Ariany Grande w grze Fortnite! Jak wyglądał występ piosenkarki?

Zobacz, co wydarzyło się podczas koncertów Ariany Grande w grze Fortnite.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP