Po godzinach - Technologie

Jak się uczy pokolenie Facebooka?

2010-11-23 15:02:00

Sposób zdobywania wiedzy zmieniał się szybciej niż akademickie podręczniki. Zamiast walczyć z rozwojem technologii, lepiej umiejętnie go wykorzystać - w końcu Facebook także powstał między innymi dlatego, że Mark Zuckerberg nie zdążył przygotować się do egzaminu z historii sztuki.

Twórca Facebooka rozesłał wiadomość do znajomych z roku, by dodali w serwisie opis dzieł sztuki, które mogą później znaleźć się na egzaminie. Koledzy przyszli chętnie z pomocą – wymieniali się cytatami, komentowali, uzupełniali swoją wiedzę. Uczyli się razem – ale każdy w swoim pokoju.

Dzisiaj w podobny sposób uczą się młodzi ludzie na całym świecie. Niektórzy próbują wylogować się z internetu na czas sesji – po to, by skupić się nad książkami. Jednak codzienne korzystanie z serwisów społecznościowych na tyle zmieniło sposób funkcjonowania naszego mózgu – że niemal niemożliwe jest przestawienie się z powrotem na tryb analogowy – pisze Nicholas Carr w „The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains”.

Oprócz zaniku umiejętności czytania wielostronicowego tekstu, w którym nic nie miga, nie wyświetla się, nie można przejść do innego okienka, nauka stała się przede wszystkim doświadczeniem bardziej społecznym – choć w specyficznie rozumiany sposób.  Zamiast siedzieć wspólnie w czytelni, młodzi ludzie spotykają się w serwisach społecznościowych, i razem podkreślają najważniejsze cytaty, komentują wpisy innych – mówiąc na co oni zwrócili uwagę. W ten sposób omawiają zadany materiał.

Siedząc więc przy komputerze, znacznie bardziej przydatne –  bo nie wymagające wylogowania się, odcięcia, jest korzystanie z książek on-line - na przykład w serwisie ibuk.pl. W tej czytelni nie trzeba siedzieć w ciszy i skupieniu – przeciwnie, można dać wyraz nawykom i przyzwyczajeniom związanym z nauką w domu, bez przeszkadzania innym.  Nauka nie jest więc czynnością wymuszoną – lecz wpisuje się w naturalny sposób korzystania z internetu i komputera.

To także wygodny sposób pracy nad pracą magisterską: chociaż na Facebooku są grupy takie jak na przykład: „Zabijam za pytanie jak tam twoja praca magisterska?”, to większość użytkowników studentów – użytkowników Facebooka tę pracę pisać jednak będzie.  To długi proces – zupełnie różny od dzisiejszej kultury natychmiastowej gratyfikacji,  gdy wiedza jest na  wyciągnięcie ręki. Poświęcenie się pracy magisterskiej dla wielu z uczestników wspomnianej grupy na Facebooku to konieczność „wyłączenia się”, odseparowania od znajomych, od newsów, od zainteresowań. Tymczasem czytelnia internetowa pozwala utrzymać znajomy  model korzystania z internetu, bez ryzyka, że wiedzę czerpiemy z niepewnych źródeł. Co więcej – osoby piszące prace na zbliżone tematy, mogą się wymieniać wskazówkami bibliograficznymi – wystarczy przecież poinformować nad czym aktualnie się pracuje.

W końcu – gdy liczy się dla nas każda godzina – czytelnia online ibuk.pl to wielka oszczędność czasu: zwykle wyprawa do tradycyjnej biblioteki pochłania sporo czasu – zwłaszcza, jeśli trzeba dojechać z drugiego końca miasta. Czas przeznaczony na dojazd (ok. 45 minut w jedną stronę) to – przyjmując, że czytamy w przeciętnym dla Polaka tempie 1 strony w 1,75 minuty – 25 stron książki o formacie A4.  Albo 20 stron i chwila na podzielenie się uwagami z przyjaciółmi na Facebooku.

ip

Słowa kluczowe: The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains nicholas carr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
Gra SpaceX - symulator dokowania Crew Dragon do ISS

Powoli... do celu... i z prawdziwym interfejsem.

Jeden z pierwszych filmów w historii do obejrzenia w 4k i 60 fps

Sztuczna inteligencja dała kolejny popis swoich możliwości.

Polecamy
Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP