Pomocna dłoń - Technologie

Jak podłączyć smartfona do telewizora?

2022-11-21 15:05:16

Najprostszą metodą podłączenia smartfona do telewizora jest zrobienie tego przy użyciu kabla HDMI. To również opcja posiadająca najwięcej zalet. Istnieją jednak inne sposoby na połączenie tych dwóch urządzeń. Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?

Podłączanie smartfona do telewizora

Podłączanie smartfona do telewizora bez Smart TV

Podłączanie telefonu do telewizora bez Smart TV jest możliwe po kupieniu specjalnego adaptera HDMI znanego jako MHL, czyli Micro-USB – HDMI. Wtedy wystarczy podpiąć kabel we właściwy sposób i gotowe. Przy nowszych smartfonach trzeba wybrać inny rodzaj przejściówki HDMI z wtyczką USB-C. Warto mieć jednak na uwadze, że takie rozwiązanie oprócz zalet posiada również wady. Należy do nich duże zużycie energii smartfona podczas udostępniania ekranu na telewizorze.

Niezbędne może więc okazać się dodatkowe podłączenie do stałego źródła prądu. W tym celu wykorzystuje się np. typ przejściówki wyposażony we wbudowaną możliwość podłączenia do stałego źródła zasilania. W przypadku smartfonów z możliwością ładowania bezprzewodowego można także skorzystać właśnie z tej opcji. Najnowsze modele telewizorów pozwalają na połączenie urządzenia ze smartfonem za pomocą USB w taki sam sposób, jak przy użyciu kabla HDMI.

Łączenie smartfona z telewizorem bez HDMI

Telefon z telewizorem można połączyć bezpośrednio z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej tylko w przypadku najnowszych urządzeń, szczególnie tych wyposażonych w funkcję Smart TV, obsługujących wiele formatów HDR i posiadających technologię Local Dimming Pro, które gwarantuje idealny kontrast. Łączenie jakiegokolwiek urządzenia mobilnego z telewizorem jest możliwe wyłącznie przy użyciu Wi-Fi.

Nie da się niestety zrobić tego z pomocą Bluetooth. Transmitowanie obrazu z telefonu na telewizor przez Wi-Fi może się jednak okazać niewystarczające np. dla graczy, ponieważ w tym przypadku trzeba liczyć się z ryzykiem opóźnień w przesyłaniu sygnału.

Będzie to z kolei raczej bez znaczenia dla osób, które chcą obejrzeć film, odtwarzać pliki muzyczne lub pokaz slajdów. W sytuacjach, w których opóźnienia w przesyłaniu danych są szczególnie niepożądane, lepiej jest wybrać transmitowanie obrazu z telefonu na telewizor z wykorzystaniem USB lub HDMI. Oczywiście przed wyborem konkretnej metody należy upewnić się, że odbiornik obsługuje konkretną technologię. W przypadku braku pewności, można sprawdzić funkcje danego modelu w Internecie. Jeśli urządzenie jest wyposażone w funkcję Smart TV, może łączyć się z Internetem. Wtedy należy odnaleźć router w menu odbiornika, a potem na smartfonie, który chce się do niego podłączyć i połączyć się z siecią.

W dzisiejszych czasach najpopularniejsza jest technologia łączności bezprzewodowej, która umożliwia bezpośrednie łączenie obu urządzeń. Ten sposób nosi nazwę Wi-Fi Direct. Często wykorzystywana jest w nim aplikacja Miracast, która umożliwia dzielenie zawartości smartfona z telewizorem i duplikowanie ekranu. Po pobraniu jej należy wyszukać opcję aktywowania innych urządzeń na swoim telewizorze, a następnie odnaleźć telewizor na smartfonie.

Więcej szczegółów najlepiej jest szukać w instrukcjach obsługi urządzeń. Każde będzie bowiem wyposażone w inne funkcje, a nawet jeśli będą one tożsame, mogą nosić inne nazwy w zależności od modelu. W nowych produktach znajdują się często fabrycznie również inne aplikacje podobne do Miracast. Czasami ta opcja nazwana jest „Szybkie połączenie”.

Jak połączyć smartfona z telewizorem za pomocą aplikacji?

Osoby, które nie mogą znaleźć na telewizorze opcji łączenia z innymi urządzeniami, powinny zainstalować specjalną aplikację, taką jak ta wspomniana w poprzednim akapicie. Musi ona zostać pobrana zarówno na telewizor, jak i na smartfona. W przypadku Miracast na odbiorniku należy wybrać funkcję o tej samej nazwie, a na smartfonie opcję Screen Mirroring.

Na dużym ekranie powinien pojawić się ekran telefonu. Osoby, których telewizor nie posiada Smart TV, mogą zdecydować się na zakup specjalnej przystawki. Warto mieć na uwadze, że dobrej jakości smartfony, telewizory i wiele akcesoriów można zakupić w sklepie https://mi-store.pl/.

Artykuł Partnera

fot. Pexels/autor: Keegan Checks

Słowa kluczowe: telewizor bez HDMI, kabel HDMI, sposoby, poradnik, metody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Podłączanie smartfona do telewizora
Jak podłączyć smartfona do telewizora?

Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?

Bitomaty w Polsce
Bitomaty - ratują uchodźców z Ukrainy?

Urządzeń przybywa i w Polsce - jest ich już aż 206.

moduł
DD4 a DDR3 - na które moduły pamięci RAM warto postawić?

DDR4 jako nowa generacja ma z pewnością więcej do zaoferowania, niż jego poprzednik. W jaki sposób wygląda to w praktyce?

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

pendrive
Pendrive do 100 zł - jak wybrać?

W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, na rynku można znaleźć zarówno budżetowe modele, jak i droższe egzemplarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
Podłączanie smartfona do telewizora
Jak podłączyć smartfona do telewizora?

Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?

Bitomaty w Polsce
Bitomaty - ratują uchodźców z Ukrainy?

Urządzeń przybywa i w Polsce - jest ich już aż 206.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP