Internet - Technologie

Jak kodować - dla początkujących

2021-10-08 17:12:08

Jeśli to czytasz, są szanse, że jesteś początkujący w programowaniu. W tej lekcji opanujesz tworzenie planu działania dla swojej programistycznej podróży, a dalej zrozumiesz, w jaki sposób uczyć się kodowania online.

nauka kodowania

Czym różni się programowanie od kodowania?

Zanim przejdziemy dalej dobrze jest znać kluczową różnicę między tymi dwoma pojęciami.

Programowanie

Wszyscy wiemy, że komputery rozumują w sposób binarny (kombinacje jedynek i zer). Co jest dalekie od ludzkiego sposobu pojmowania. Używamy więc czytelnego dla człowieka zestawu instrukcji, aby maszyny zrozumiały, o co nam tak naprawdę chodzi. Stąd "programowanie" jest określane jako tworzenie programu komputerowego, który osiąga pewien pożądany wynik. Może to obejmować różne kroki, takie jak budowa algorytmu, optymalizacja rozwiązania oraz wybór języka programowania do wykonania algorytmu.

Kodowanie

Kodowanie sprowadza się do prostego zestawu instrukcji, które są przekazywane maszynie w określonym języku, np. Java, C# lub Python. Języki programowania zgodne z protokołami językowymi są interpretowane przez maszynę w celu wytworzenia kodu maszynowego. Maszyna uruchamia ten kod, aby wygenerować określone dane wyjściowe. Kodowanie jest więc aktem pisania poleceń w językach zrozumiałych dla komputera.

Jak stworzyć plan działania do rozpoczęcia kodowania?

Do tej pory zapoznałeś się z programowaniem i kodowaniem. Teraz zanurzmy się głębiej w tym, jak zacząć!

Zdefiniuj jasny “cel” (“objective”)

Zanim zaczniesz, musisz dobrze zorientować się, na jakie umiejętności jest popyt i co pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami. Podkreśla się, że Twoje cele powinny odzwierciedlać Twoje zainteresowania lub to, co najbardziej do Ciebie przemawia. Jeśli wybierasz się w tę podróż pod wpływem kogoś innego i nie wiesz, czy Ci się to podoba, czy nie, może powinieneś przemyśleć sprawę dwa razy. Niezwykle cenna umiejętność kodowania wymaga miesięcy, a czasem nawet lat nauki i praktyki. Jeśli masz jasno określony cel do osiągnięcia np. zbudowanie czegoś własnego, zdobycie określonego oznaczenia lub uruchomienie swojej strony internetowej to jest duże prawdopodobieństwo, że to osiągniesz. Jednak brak wytyczonej ścieżki kariery może zaprowadzić Cię donikąd.

Wybierz swoje narzędzie pracy (odpowiedni język programowania)

Wybór odpowiedniego języka programowania może mieć znaczący wpływ na Twój proces uczenia się. Specjaliści sugerują, aby zacząć od nauki języków Java, C++ lub Python, ponieważ są one wszechstronne i posiadają w pełni udokumentowane wsparcie. Kiedy osiągniesz profesjonalny poziom umiejętności, język nie będzie Ci już przeszkadzał. To będzie jak jazda innym samochodem - zmienia się pojazd, ale teoria jazdy pozostaje taka sama. Możesz ewentualnie napotkać na pewne problemy podczas przechodzenia z samochodu z manualną skrzynią biegów na automatyczną. Ale nie można powiedzieć, że nie umiesz prowadzić. Tak więc istotą programowania jest bycie dobrym w rozwiązywaniu problemów i generowaniu zoptymalizowanych algorytmów. Po opanowaniu jednego języka możesz wybrać dowolny następny język do nauki.

Ustal, jakiej platformy użyjesz

Możliwość życia w tych czasach ma swoje plusy. Jednym z nich jest to, że można dosłownie nauczyć się tzw. "rocket-science" online. Więc dlaczego by nie spróbować kodowania! Już dziś możesz zacząć uczyć się dowolnego języka online, gdzie nie musisz nawet ustawiać IDE lub edytora natywnie na swojej maszynie. Możesz łatwo nauczyć się Javy przez Internet! Jednak różni ludzie mają różne preferencje - możesz wybrać naukę na tradycyjnych studiach, czytanie książek, zatrudnianie korepetytora lub jakiekolwiek inne źródło. Ale najłatwiej, najtaniej i najwygodniej jest zacząć naukę online, decydując się na kurs java z CodeGym. Uzyskanie samego tytułu programisty bez posiadania umiejętności jest bezwartościowe. Wybierz więc mądrze, aby zainwestować we właściwe miejsce.

Ustal harmonogram

Posiadanie określonego czasu przeznaczonego na naukę języka zaprogramuje Twój umysł do stworzenia rutyny. Nie możesz osiągnąć nic wielkiego bez bycia konsekwentnym. Jeśli myślisz poważnie o swojej karierze, zalecamy poświęcenie 18-20 godzin tygodniowo na naukę.

Jakiego IDE/Edytora użyć?

Po wybraniu modelu i platformy, będziesz musiał ćwiczyć to, czego się nauczysz. Ponownie, wybór edytorów może być całkowicie osobistą preferencją. Możesz wypróbować kilka edytorów, które zapewniają wsparcie dla wybranego przez Ciebie języka programowania. I wybrać ten, który Ci się podoba. Niektóre z najbardziej znanych to VisualStudio Code, Sublime Text i Notepad++.

Praktyka to Twój nowy partner!

Kodowanie to umiejętność, która nie rozwinie się tak łatwo, jeśli nie będziesz konsekwentnie ćwiczyć. Początkowo możesz mieć trudny czas podczas nauki składni (syntax). Tak, jak każdy język obcy wymaga czasu i praktyki, języki komputerowe również wymagają wysiłku. W końcu "wszystko" czeka tylko na tych, którzy są gotowi dać z siebie wszystko.

Stwórzmy coś!

W zależności od Twojego celu, po tym jak będziesz się czuł komfortowo ze składnią zacznij tworzyć podstawowe moduły tego, do czego dążysz. To całkowicie w porządku, jeśli gdzieś utkniesz, nie uda Ci się wykonać polecenia, napotkasz wiele błędów, zapomnisz o debugowaniu lub dokładnym testowaniu. To wszystko jest częścią tego skomplikowanego procesu. Ale poprzez regularne ćwiczenia, w końcu dojdziesz do celu.

Komunikuj się z profesjonalistami

Języki, które zaproponowaliśmy powyżej posiadają dobrze poinformowane i bardzo aktywne społeczności online. Możesz dołączyć do tych społeczności (np. CodeGym, Stackoverflow, Reddit itp.) aby nawiązać kontakt z bardzo utalentowanymi programistami.

Po nawiązaniu znajomości dowiedz się, jakie problemy mogą mieć inni i jak szukają pomocy. Najprawdopodobniej pytania, które będziesz miał na początku, będą już wcześniej publikowane na tych forach. W ten sposób możesz mądrze wykorzystać swoje zasoby.

Nigdy nie ustawaj w dążeniu do celu

Po latach praktyki i rozwijania wielu wydajnych programów nadal nie można twierdzić, że jest się "wszystkowiedzącym". Profesjonaliści z ponad 20-letnim doświadczeniem wciąż uczą się nowych rzeczy każdego dnia. Bądź więc otwarty na naukę i rozwój swojej kariery, gdy już tam będziesz.

Wnioski

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest realizowanie założonego planu. Możesz być bardzo utalentowaną osobą, a mimo to ponieść porażkę z powodu braku ambicji i realizacji planu. Więc cokolwiek postanowisz, praktykuj to konsekwentnie, aby osiągnąć swoje cele.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Słowa kluczowe: nauka programowania, pisanie kodów, nauka kodowania, kurs java, CodeGym
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
shakira
Top 10 memów dotyczących podejrzenia oszustwa podatkowego Shakiry [Zestawienie]

Jak internauci reagują na informacje dotyczące procesu Shakiry?

multiversus
Wersja beta gry MultiVersus jest juz dostępna!

Do kiedy będzie można grać w wersję beta?

zmierzch
Zestawienie memów dotyczących filmu "Zmierzch" 14 lat po jego premierze

Jak aktualnie prezentuje się fandom filmy "Zmierzch?

Polecamy
Nie posłuchasz już muzyki na Twitchu. Masowe bany dla streamerów

Wprowadzono nowy regulamin dotyczący wykorzystywania muzyki podczas transmisji. Efekt? Setki banów.

Pozycjonowanie stron w Starachowicach
Pozycjonowanie stron w Starachowicach Wrocław

Choć jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o pozycjonowaniu, a usługa ta była traktowana po macoszemu, tak dzisiaj, jak się okazuje, jest to główny filar marketingu większości firm, zwłaszcza tych, których działalność opiera się na rynku lokalnym. Dlaczego tak się dzieje?

Ostatnio dodane
shakira
Top 10 memów dotyczących podejrzenia oszustwa podatkowego Shakiry [Zestawienie]

Jak internauci reagują na informacje dotyczące procesu Shakiry?

multiversus
Wersja beta gry MultiVersus jest juz dostępna!

Do kiedy będzie można grać w wersję beta?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP