Internet - Technologie

Internet LTE, czyli czym kuszą nas sieci komórkowe

2014-04-04 20:55:07

Według badania przeprowadzonego przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, organizację branżową skupiającą największe portale internetowe, agencje reklamowe realizujące działania w sieci oraz domy mediowe, w Polsce smartfonami posługuje się już ok. 7 milionów osób. Liczba ta stale rośnie, a korzystanie z internetu w telefonie komórkowym nie jest już domeną tylko młodych ludzi z dużych miast.

Sieci komórkowe działające na polskim rynku kuszą już nie tylko darmowymi minutami i najnowszymi modelami telefonów komórkowych czy tabletów w przystępnych cenach. Coraz więcej Polaków zwraca uwagę nie tylko na ilość darmowych SMS-ów w pakiecie, ale przede wszystkim na możliwość i cenę korzystania z internetu mobilnego. Operatorzy kuszą nowym standardem przesyłania danych – tzw. internetem LTE. Rozwiązanie w swojej ofercie posiada m.in. największy polski operator sieci komórkowych, Play. Czym jest LTE i czym różni się od reklamowanego jeszcze niedawno rozwiązania 3G?

Co mobilnym daje LTE?

Wprowadzenie technologii 3G umożliwiło wprowadzenie przez operatorów komórkowych dodatkowych usług dla użytkowników korzystających z internetu na urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe czy coraz bardziej popularne tablety. Dzięki 3G możliwe było chociażby wprowadzenie usług opierających się o transmisję video czy transmisję pakietową.

Internet LTE (ang. Long Term Evolution) zastąpił będący do tej pory w użyciu standard UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System) na którym bazowało rozwiązanie 3G. Dla przeciętnego użytkownika mobilnej sieci, który nie jest na bieżąco technologicznymi nowinkami, jedyną zauważalną różnicą będzie realne odczucie zwiększenia prędkości działania internetu na urządzeniach mobilnych. Korzystając z tabletu czy komórki działającej w standardzie LTE będziemy szybciej pobierać pliki czy wchodzić na strony internetowe. Odczujemy też poprawę szybkości wczytywania plików video.

Sieci komórkowe nie powiedziały jednak jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o łatwiejszy dostęp do internetu za pomocą urządzeń przenośnych. Od 2008 roku trwają pracę nad rozwinięciem technologii LTE-Advanced, dzięki której dostęp do sieci ma być jeszcze bardziej stabilny.

ip

Fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: internet lte sieci komórkowe internet tani internet w telefonie tablet internet mobilny oferta play
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Re: nie taki piękny ten lte [0]
  Odpowiedź na: nie taki piękny ten lte
  wojtek
  2015-11-27 16:01:42
  Jestem studentem i długo szukałem oferty bez wiążącej umowy w rozsądnej cenie i przyzwoitych parametrach, sparzyłem się na umowie na lte w plusie i odradzam wszystkim, znalazłem i mogę polecić alternatywe np. w airmax.pl jest opcja prepaid czyli bez umowy płace to mam neta nie płacę nie mam - jak dla mnie idealne rozwiązanie bez limitów
 • nie taki piękny ten lte [1]
  Marian
  2015-11-20 11:03:25
  Mieliśmy Orange DSL 10/1Mb w Wrocławiu a działał z szybkością 1Mb, teraz mamy 48Mb/1.5Mb z www airmax.pl i działa jak należny nawet lepiej, LTE tez nie działało jak trzeba, w dzień 1-2Mb z limitami danych, tylko w nocy działało dobrze i nad ranem.
 • tani internet LTE [0]
  sexa
  2015-01-23 11:43:38
  Ja kupiłam internet u jednego Pana.. 0 faktur..0doładowań... zapakowałam w tableta i działam :)) http://olx.pl/oferta/internet-3g-lte-na-karte-12gb-rok-wazne-do-stycznia-2016roku-CID99-ID8AM5t.html
Zobacz także
Allegro rozpoczyna wspÃłłpracę z MediaMarkt
Allegro rozpoczyna współpracę z MediaMarkt

Już od początku kwietnia w sklepie MediaMarkt na Allegro dostępnych będzie 2 tysiące ofert sprzętu i akcesoriów popularnych marek elektroniki użytkowej.

Pozycjonowanie strony
Pozycjonowanie Warszawa, czyli co to jest lokalne pozycjonowanie strony? Warszawa

Co trzeba wiedzieć o działaniach SEO? Czym charakteryzuje się pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie stron w Starachowicach
Pozycjonowanie stron w Starachowicach Wrocław

Choć jeszcze do niedawna niewiele osób słyszało o pozycjonowaniu, a usługa ta była traktowana po macoszemu, tak dzisiaj, jak się okazuje, jest to główny filar marketingu większości firm, zwłaszcza tych, których działalność opiera się na rynku lokalnym. Dlaczego tak się dzieje?

Polecamy
Numer 15 Gadu-Gadu na aukcjach XV Finału WOŚP
Numer 15 Gadu-Gadu na aukcjach XV Finału WOŚP

Jedną z atrakcji tegorocznych aukcji charytatywnych XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie licytacja numeru 15 komunikatora Gadu-Gadu

Co Polaków drażni w Sieci?
Co Polaków drażni w Sieci?

Wbrew powszechnej opinii, przeszkadza im brak dbałości o poprawny i kulturalny język w internetowych dyskusjach i materiałach.

Ostatnio dodane
Allegro rozpoczyna wspÃłłpracę z MediaMarkt
Allegro rozpoczyna współpracę z MediaMarkt

Już od początku kwietnia w sklepie MediaMarkt na Allegro dostępnych będzie 2 tysiące ofert sprzętu i akcesoriów popularnych marek elektroniki użytkowej.

Pozycjonowanie strony
Pozycjonowanie Warszawa, czyli co to jest lokalne pozycjonowanie strony? Warszawa

Co trzeba wiedzieć o działaniach SEO? Czym charakteryzuje się pozycjonowanie lokalne?