Internet - Technologie

Internauci lekkomyślnie akceptują regulaminy

2013-09-12 09:00:01

80 procent użytkowników sieci akceptuje regulaminy na stronach internetowych bez ich czytania. Mniej leniwi internauci, którzy przeczytali regulamin, zazwyczaj wahają się lub definitywnie rezygnują z usług, założenia konta, lub profilu społecznościowego - wynika z badań firmy cal.pl.



Internauci oburzają się, że ich prywatność nie jest szanowana w sieci, a nawet mają poczucie, iż są inwigilowani. Zapominają jednak o tym, że wnikliwe wczytanie się w treść informacji dotyczących warunków korzystania z usług internetowych chroni naszą prywatność.

Aż 80 procent osób bez chwili namysłu zaznacza pole z akceptacją, nie czytając nawet wstępu do regulaminu. Usprawiedliwiają się trudno zrozumiałym językiem prawniczym oraz stratą czasu na czytanie długiego dokumentu. - Obecnie skorzystanie z niemal każdej usługi internetowej wymaga zatwierdzenia regulaminu. Wyniki badań są zatrważające, ponieważ świadczą o lekkomyślności użytkowników sieci - mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl.

Już nie jesteś anonimowy

Google i Facebook wyszły naprzeciw internautom i zrezygnowały ze skomplikowanego języka na rzecz przystępnych, pisanych zrozumiałym tekstem zapisów, których przeczytanie nie zajmuje więcej niż 10 minut. Jednak to udogodnienie nie zmieniło nic w mentalności naszego społeczeństwa.

Postawmy sobie podstawowe pytanie: po co są regulaminy usług internetowych? Odpowiedzmy na przykładzie Google i Facebooka. Spersonalizowane informacje to dla Facebooka czy Google możliwość dotarcia z reklamą do odpowiednich osób. Przesyłając dokumenty z wykorzystaniem dysku Google, użytkownik udziela firmie ważnej na całym świecie licencji na wykorzystywanie, udostępnianie, przechowywanie, reprodukowanie, modyfikowanie, przesyłanie, publikowanie, publiczne prezentowanie i wyświetlanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów, a także na tworzenie na ich podstawie dzieł pochodnych - czytamy w warunkach korzystania z usług Google. Gdy korzystasz z ich usług, Google może gromadzić dane o hasłach, które wyszukujesz w sieci, zbierać informacje o wykonywanych przez Ciebie połączeniach telefonicznych, takie jak numer telefonu użytkownika, numer rozmówcy, numery docelowe przekazywania, daty i godziny rozmów, czasy trwania rozmów, ustawienia przesyłania wiadomości SMS oraz typy połączeń telefonicznych.

Niebieskie „f” mnie szpieguje!

Natomiast Facebook w regulaminie wyraźnie daje do zrozumienia, że gdy publikujemy materiały, takie jak zdjęcia lub filmy, firma może uzyskać związane z tym dodatkowe informacje tzw. metadane, np. czas, data, miejsce wykonania zdjęcia lub filmu, parametry aparatu i kamery, ich dokładny typ i markę, a w niektórych przypadkach również lokalizację. Facebook wie lepiej niż Twoja mama, gdzie jesteś i co robisz. Zaakceptowałeś taki zapis w regulaminie. Zdziwiony?

- Nie powinniśmy obawiać się inwigilacji, jeśli nie mamy nic do ukrycia. Jednak nigdy nie możemy być pewni, do kogo trafią zebrane informacje – podkreśla Michał Trziszka.

Czy warto poświęcić chwilę na przeczytanie i analizę regulaminu? Odpowiedź jest oczywista: należy wyrobić w sobie nawyk czytania regulaminów usług internetowych.

ip

Słowa kluczowe: regulamin korzystania ze stron internetowych cal.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?

Zobacz, jak działa algorytm aplikacji.

bankowość mobilna
Raport NetB@nk: III kwartał z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych

Łączna liczba użytkowników aplikacji mobilnych przekroczyła 21 milionów.

BBC
BBC Podcasts Premium już w Polsce

Ile będzie kosztowała usługa?

Polecamy
Czemu liczba polubień pod postem znika z Instagrama?

Zobacz, czemu została wprowadzona opcja ukrycia polubień na Instagramie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?

Zobacz, jak działa algorytm aplikacji.

bankowość mobilna
Raport NetB@nk: III kwartał z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych

Łączna liczba użytkowników aplikacji mobilnych przekroczyła 21 milionów.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP