Po godzinach - Technologie

Idealny dom? Dom inteligentny

2013-09-16 14:36:20

Każdy z nas już od dziecka stara sie urzeczywistniać swoje marzenia o własnym, pięknym i idealnym domu. Kiedy już w swych zmaganiach docieramy do punktu, w którym nasze nasze myśli i wyobrażenia przekuwamy w czyn i rzeczywistą bryłę, głównie zastanawiamy się nad jej wyglądem zewnętrznym i funkcjonalnością poszczególnych pomieszczeń, odpowiadającym naszemu charakterowi i upodobaniem.

W momencie, gdy nasz dom nabiera realnych kształtów warto pomyśleć o jego ulepszeniu już na tym etapie, możliwości zaoszczędzenia energii, zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko, ale również wprowadzenia nowych technologii ułatwiających codzienne życie domowników.

Dom inteligentny naszpikowany elektroniką to już nie sience-fiction, ale teraźniejszość i nowoczesność, gdzie jeden, zintegrowany system zarządza wszystkimi instalacjami znajdującymi się w w naszym domu. Brzmi niewiarygodnie, ale jakże praktycznie.

Dom inteligentny na podstawie informacji z zewnątrz i ze środka budynku, pochodzących z różnych systemów, sam reaguje na bodźce i dostosowuje otoczenie do odpowiednich warunków. W taki oto sposób działa sterowanie ogrzewaniem, system przeciwpożarowy, system pogodowy, czy też czujniki alarmowe i monitoringu. W rezultacie otrzymujemy pełen zgodny schemat ochrony domu i domowników w trakcie ich przebywania na terenie budynku, ale również podczas ich nieobecności. W przypadku wyjazdu, świetnie sprawdza się system symulacji obecności, polegający na stwarzaniu pozorów obecności domowników w budynku. Komputer steruje włączaniem i wyłączaniem świateł w poszczególnych pomieszczeniach, współpracuje z wieloma zintegrowanymi urządzeniami takimi jak radio, czy telewizor, nie tylko oświetleniem.  W rezultacie otrzymujemy dodatkowy pakiet chroniący nasz dom przed włamaniem.

Dzięki naszpikowaniu elektroniką, nasz dom jest w stanie przetwarzać wiele informacji z zewnątrz, reagując na zmiany pór roku, zmiany środowiskowe.

Stosując takie rozwiązania w naszym domu, maksymalizujemy jego wydajność i funkcjonalność, minimalizując przy tym koszty eksploatacji i emisji szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska, zwiększając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach.

ip

Słowa kluczowe: dom inteligentny elektronika system ochrony domu monitoring czujniki alarmowe ekologiczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Re: Gdzie szukać firm wdrażających system inteligentny w zachodniopomorskim? [0]
  Odpowiedź na: Gdzie szukać firm wdrażających system inteligentny w zachodniopomorskim?
  Xendoff
  2013-10-05 21:55:05
  Nie zastanawiaj się, tylko wdrażaj! Jeżeli chodzi o Szczecin, to mogę Ci polecić firmę FUTYMA, ale z praktyki wiem, że ciężko u nich z wolnymi terminami - w zasadzie nie ma co się dziwić. Zapytaj! Ja zakładałem system kilka miesięcy temu - polecam! Wygoda, pełna kontrola, a przede wszystkim oszczędności! :) Hehe... technika z roku na rok rozwija się - ciekaw jestem co to będzie za kilka lat! :D
 • Gdzie szukać firm wdrażających system inteligentny w zachodniopomorskim? [1]
  Marek
  2013-10-02 16:15:50
  Zastanawiam się nad tego typu rozwiązaniem u siebie. Mieszkam w Szczecinie, posiadam własną działkę i rozpoczynam budowę domu. Możecie poradzić firmę, która profesjonalnie podchodzi do tego tematu (oczywiście w rozsądnej cenie)?
Zobacz także
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Polecamy
Uniwersalny notebook - mrzonka czy rzeczywistość?
Uniwersalny notebook - mrzonka czy rzeczywistość?

Notebook już dawno przestał być wyznacznikiem biznesowego prestiżu, a stał się przedmiotem, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Smok Wawelski powraca w grze mobilnej
Smok Wawelski powraca w grze mobilnej

Krakowska legenda o dzielnym szewczyku Skubie powraca w nowej, zręcznościowej grze mobilnej „Dragon & Shoemaker”.

Polecamy
Ostatnio dodane
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...