Pomocna dłoń - Technologie

Hosting: jak czytać statystyki?

2011-01-05 14:48:29

Firmowy serwer to usługa, od której zależy stabilność i bezawaryjność funkcjonowania serwisu WWW. Dlatego przed kupnem hostingu należy sprawdzić, czy dołączone do niego oprogramowanie, umożliwia intuicyjne i bezpieczne zarządzanie usługą.

To bardzo ważne w przypadku, gdy klient często dokonuje aktualizacji danych zawartych na serwerze. Niektórzy usługodawcy na potrzeby swoich klientów tworzą autorskie programy, służące do obsługi serwera (np. Active.admin w nazwa.pl). Ich niezaprzeczalną zaletą jest dopasowanie do danej usługi, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów z niej korzystających. Wszystkie dostępne opcje powinny być podzielone na odpowiednie kategorie, zaczynając od możliwości dodania domeny, obsługi poczty, kont FTP, baz danych, konfiguracji serwera i kończąc na dostępie do jego statystyk.

Szybki i łatwy dostęp do kont e-mail, możliwość ich tworzenia, a także dodawania aliasów to cechy, którymi powinno charakteryzować się takie oprogramowanie. Warto również zwrócić uwagę na to czy, istnieje sposobność ustawienia powiadomienia SMS o nowych wiadomościach, bądź przekierowania poczty na inne adresy e-mail. Nie mniej istotny jest aspekt dotyczący dowolnej konfiguracji serwera. Autorskie oprogramowanie powinno pozwolić na swobodne przekierowanie domeny na serwer, podzielenie jego powierzchni wobec wymagań użytkownika, czyli przeznaczenie odpowiedniej jego części na stronę WWW, konto e-mail, czy bazy danych. Najlepiej, aby można było to zrobić za pomocą „suwaków”, bądź poprzez wpisanie danej wartości liczbowej.

Z punktu widzenia użytkownika, najważniejszym aspektem oprogramowania serwera powinna być możliwość wglądu do jego statystyk. Dlatego wybierając hostingodawcę warto upewnić się (np. podczas okresu testowego), czy oprogramowanie dołączone do serwera zawiera taką opcję. Wiele firm nie podaje kluczowych wartości serwera, przez co często usługobiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, w jakim stopniu wykorzystali parametry hostingu. Wiązać się to może z wcześniejszym, niespodziewanym wyczerpaniem limitów usługi, a to oznacza zablokowanie np. firmowej strony WWW. Zazwyczaj Abonent może użytkować serwera przez rok bądź do momentu wykorzystania jednego z jego parametrów. Tak więc, zakładka statystyki powinna przedstawiać aktualny stan transferu, powierzchni dyskowej serwera oraz pozostały czas do końca okresu rozliczeniowego. Bardzo istotny elementem jest również statystyka dotycząca obciążenia serwera. Warto by przedstawiała ona liczbę żądań HTTP.  Podczas ładowania strony przeglądarka pobiera wszystkie zewnętrzne elementy potrzebne do wyświetlenia strony (skrypty, css, obrazki, itp). Każdy taki element jest oddzielnym żądaniem HTTP, których jednoczesna ilość jest ograniczona. Jeżeli parametr ten przekracza dany limit oznacza to zablokowanie serwera. Usługodawcy także ograniczają maksymalny czas procesora serwera użyty przez skrypty strony WWW. Jeżeli są one źle napisane, czas ten może się wydłużać przez co, hostingodawca ma prawo do zakończenia współpracy. Użytkownik powinien również śledzić liczbę połączeń, czy czas zapytań do baz danych przechowywanych na serwerze. Ich nadmierne wykorzystanie może mieć takie same skutki jak w przypadku skryptów, bądź żądań HTTP. Wymienione powyżej parametry bezpieczeństwa służą do zabezpieczenia poprawnego działania usług klientów współdzielących zasoby sprzętowe przed nadmiernym obciążeniem serwera przez pojedynczego Klienta.

Statystyki powinny być przejrzyście przedstawione – w formie graficznej i liczbowej. Istotnym aspektem także jest możliwość wyboru wersji językowej oprogramowania do zarządzania serwerem. Czyni to taką usługę bardziej uniwersalną, dostępną dla większego grona użytkowników.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, jest przeprowadzenie kilku testowych akcji (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail). Wybór serwera, do którego dołączone jest autorskie oprogramowanie to bardzo korzystne rozwiązanie dla jego użytkowników. Dlatego warto wybrać hostingodawcę, który w ramach serwera oferuje swoim klientom programy specjalnie dopasowane do swoich usług.

NetArt

Słowa kluczowe: statystyki zarządzania serwerem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Nietypowa praca [0]
    monia77mi
    2012-01-25 13:15:18
    Poszukuje osoby zdecydowanej i otwartej na nowe wyzwania. Wspólpracuje z firma w systemie MLM i atutem tutaj jest pozyskiwanie nowych osób i tym samym budowanie swojego zespołu wspólpracowników ,zarobki kształtuja sie od około 1000zł do 4000zł ,chociaz nie jest to stałe ,zalezy jaki obrót handlowy wygeneruje sie wraz ze wszystkimi osobami .Wtedy firma płaci nam premie od 3% do 21% od obrotu handlowego. Nie potrzebne sa tutaj żadne inwestycje finansowe ,budujemy kapitał z ludzi i zarazem SWOJ BIZNES gdzie mamy zagwarantowany dochód od firmy Pozyskujemy jak najwiecej osób ,które albo beda sprzedawac albo kupowac dla siebie produkty a my generujemy obót i premie od firmy. Kazdy moze zacząc ,zapraszam na www.mojeori24.pl Pozdrawiam i życzę samych sukcesów
Zobacz także
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

serwery dedykowane
Efektywne i bezpieczne serwery dedykowane dla Twojej firmy

Wiele firm prowadzi aktywną działalność na rynku usług internetowych - podstawą sukcesu w przypadku takiej działalności jest możliwość bezproblemowego korzystania z usług hostingowych.

Polecamy
Chroń przenośną pamięć
Chroń przenośną pamięć

Jest to bezpłatna aplikacja mająca na celu blokowanie złośliwych kodów, które rozprzestrzeniają się za pomocą przenośnych dysków, m.in. pendrive'ów, płyt CD/DVD czy odtwarzaczy MP3.

Jak dokonać cesji domeny?
Jak dokonać cesji domeny?

Dokonując wyboru rejestratora firmowej domeny, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki przeprowadza on cesję domen, czyli zmianę ich Abonenta (najczęściej przy sprzedaży usługi).

Polecamy
Ostatnio dodane
Åźywotność baterii w telefonie
5 trików na przedłużenie żywotności baterii w telefonie Kraków

Bateria w telefonie w mgnieniu oka się rozładowuje? Sprawdź, co możesz na to poradzić!

Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.