Multimedia - Technologie

Gris - recenzja gry

2018-12-20 12:51:57

"Gris" to najnowsza gra niezależna hiszpańskiego studia Nomada, która swoją premierę miała 13 grudnia 2018 roku na platformy PC i Nintendo Switch. Zwiastuny tego tytułu zapowiadały artystyczną produkcję na wysokim poziomie muzycznym i wizualnym. Czy udało się te aspekty przenieść na pełną wersję gry? Czy "Gris" możemy zaliczyć do jednej z najlepszych produkcji indie 2018 roku? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. Przeczytaj recenzję!

Zobacz galerię screenów z gry "Gris" >>

Oceniamy artystyczną produkcję debiutującego hiszpańskiego studia Nomada.

Gris - wrażenia z gry

"Gris" opowiada nam historię młodej dziewczyny, która walczy z nieprzyjemnymi wydarzeniami ze swojej przeszłości. Jest zagubiona we własnym świecie, dlatego wyrusza w podróż, aby poradzić sobie ze swoimi własnymi problemami, a także zapanować nad emocjami.

Fabuła gry jest bardzo prosta, jednak pasuje do konwencji całej produkcji. Mamy tu do czynienia z surrealistycznym światem, wzbogaconym o piękną, rysunkową grafikę z żywymi kolorami i doskonale skomponowaną myzykę, która chwilami uspokaja, a chwilami porusza serce odbiorcy. Twórcy ze studia Nomada postarali się o klimat - już od samego początku wylewa się on z ekranu i nie pozwala oderwać się od rozgrywki.

Sam przebieg rozgrywki jest przyjemny. Dzięki wspomnianej wysokiej jakości kresce, możemy oglądać tu piękne otoczenia oraz zjawiskową główną bohaterkę - w obu przypadkach często widać kontrast między barwami, który ułatwia nam skupienie się na danym elemencie gry.

"Gris" to typowa platformówka 2D, w której poruszamy się tylko jedną postacią i skaczemy po elementach otoczenia. Na początku sterowanie podczas rozgrywki nie jest skomplikowane, ponieważ ogranicza się wyłącznie do trzech klawiszy. Z czasem jednak produkcja oferuje nam nowe i oryginalne mechaniki, które rozszerzają możliwości poruszania się po świecie gry. Na drodze naszej głównej bohaterki napotykamy również nietypowe zagadki logiczne, które niestety nie sprawiają zbyt dużych trudności użytkownikowi.

Gris - ocena gry

"Gris" to gra krótka, ponieważ można ją przejść w 3 godziny. Oprócz warstwy wizualno-muzycznej, ma ona również do zaoferowania wiele oryginalnych elemetów mechaniki. Produkcja ta nie sprawi jednak trudności wielu graczom, nawet tym, którzy rzadko podchodzą do tego typu tytułów. Trzeba jednak przyznać, że hiszpańscy twórcy z Nomada Studio mieli konkretny plan do zrealizowania i udało im się to zrobić bezbłędnie, tworząc swoiste dzieło sztuki, które można uruchomić nawet na komputerach o bardzo słabych specyfikacjach. Zwiastun produkcji "Gris" nie kłamał i dostaliśmy produkcję wartą wypróbowania, którą możemy zaliczyć do jednej z najlepszych gier indie 2018 roku.

Piotr Wójcik


fot. screen własny z gry "Gris"

Słowa kluczowe: ocena, wrażenia, Nomada Studio, gra artystyczna, platformówka

Gris - recenzja gry (28)

Gris - screenshot nr 1
Gris - screenshot nr 2
Gris - screenshot nr 3
Gris - screenshot nr 4
Gris - screenshot nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz najciekawsze gry komputerowe, w ktÃłrych głÃłwnym zadaniem głÃłwnego bohatera jest przetrwanie!
Najlepsze gry survivalowe na PC

Zobacz najciekawsze gry, w których głównym zadaniem głównego bohatera jest przetrwanie!

The Division 2
The Division 2 - elementy na PC i specyfikacja techniczna [WIDEO]

Zespół deweloperski Ubisoft Massive dokonał pełnej optymalizacji gry na PC.

Zobacz, na jakie tytuły czekamy najbardziej w 2019 roku.
Najciekawsze gry, na które czekamy w 2019 roku

Zobacz, jakie tytuły mogą okazać się hitami w 2019 roku.

Polecamy
Nowe możliwości konsoli PlayStation
Nowe możliwości konsoli PlayStation

Koncern Sony zapowiedział uruchomienie serwisu umożliwiającego pobieranie filmów z internetu za pomocą PlayStation 3

Napój lub posiłek prosto z kapsuły
Napój lub posiłek prosto z kapsuły

Nasze pożywienie już niedługo może przypominać kapsułki, które będą gotowymi daniami.

Ostatnio dodane
Zobacz najciekawsze gry komputerowe, w ktÃłrych głÃłwnym zadaniem głÃłwnego bohatera jest przetrwanie!
Najlepsze gry survivalowe na PC

Zobacz najciekawsze gry, w których głównym zadaniem głównego bohatera jest przetrwanie!

The Division 2
The Division 2 - elementy na PC i specyfikacja techniczna [WIDEO]

Zespół deweloperski Ubisoft Massive dokonał pełnej optymalizacji gry na PC.