Oprogramowanie - Technologie

Gratka dla filmowych maniaków!

2008-11-12 14:32:16

 Technologia NVIDIA CUDATM to jedyne środowisko języka C, które wykorzystuje moc przetwarzania procesora kart graficznych, czyli GPU, do rozwiązywania najbardziej złożonych obliczeniowo zadań. Dotychczas nie było jednak aplikacji przeznaczonych dla przeciętnego użytkownika końcowego. Teraz jest. Badaboom Media Converter 1.0 firmy Elemental Technologies to aplikacja pożyteczna dla wszystkich użytkowników multimediów.

Ze względu na rozwój techniki coraz częściej zmieniamy formaty przechowywanych multimediów. Dotychczas musieliśmy korzystać z oprogramowania, które w znacznym stopniu obciążało procesor i powodowało, że równoczesna praca i transkodowanie są po prostu niemożliwe. Teraz pojawiła się aplikacja niezwykle pożyteczna dla wszystkich miłośników multimediów - Badaboom Media Converter 1.0 firmy Elemental Technologies.

Badaboom to bardzo szybki konwerter multimediów, który w przeciwieństwie do podobnych programów, zamiast procesora wykorzystuje kartę graficzną. Jest to możliwe dzięki technologii NVIDIA CUDA, która pozwala na wykorzystanie mocy karty graficznej do obliczeń pozagraficznych.

Kluczowe cechy Badaboom to:

  1. Łatwe konwertowanie multimediów

  2. Zminimalizowane użycie procesora, co pozwala na równoczesną pracę i konwertowanie

  3. Zapewnienie wysokiej jakości obrazu dzięki procesowi transkodowania

  4. Niezrównana szybkość przy konwersji multimediów na pożądane formaty

Postanowiliśmy sprawdzić teorię w praktyce i przeprowadzić testy Babadoom . Jako platformę testową wykorzystaliśmy komputer wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo E6550 (2.0 Ghz) 1GB RAM DDR2 667Mhz oraz kartę graficzną XFX GeForce 8800GT 512MB Alpha Dog Edition (GPU: 670Mhz, MEM: 975Mhz).

Pierwsze wrażenia - transkodowanie niewielkich plików w rozdzielczości 1080p nie daje oszałamiających rezultatów. To wrażenie zmienia się znacznie, gdy przystępujemy to kodowania większych plików. Tu Badaboom pokazuje pazury!

Jako materiał do obróbki wykorzystaliśmy film CUBE o długości 01:26:51, w formacie MPEG-2 i w rozdzielczości 720x576 i transmisji bitów 5130kbps. Narzędziami do kodowania są 2 programy: Badaboom oraz Videora iPhone Converter -szybki transkoder filmów na formaty do urządzeń przenośnych. Za format wyjściowy przyjęliśmy plik, z którym poradzi sobie iPod Touch: H.264, 480x320 i transmisji bitów 760kbps.

WYKORZYSTANIE PROCESORA

Dotychczas podczas transkodowania filmów czy dużych plików muzyki nie można było wykonywać żadnych innych czynności, gdyż procesor był wykorzystywany do wszystkich operacji związanych ze zmienianiem formatu i nasz komputer po prostu się zawieszał. Ze względu na to, że Badaboom używa podczas transkodowania karty graficznej - procesor główny jest w znacznym stopniu odciążony, co pozwala na równoczesną pracę w innych aplikacjach

Podczas transkodowania filmu zużycie CPU w przypadku iPhone Convertera wyniosło aż 100%, co nie pozwala na wykonywanie innych operacji. Z kolei w przypadku Badaboom wyniosło ono jedynie 40%, więc obciążenie CPU pozwala na komfortową pracę.CZAS KODOWANIA - 4 razy krócej!

Głównym aspektem decydującym o popularności danego trans kodera jest szybkość jego działania. Oczekujemy, że nasze filmy będą szybko przetwarzane, ponieważ nie zawsze mamy czas na czekanie.

Wykorzystanie Badaboom pozwala na prawie czterokrotnie szybsze wykonanie operacji związanych z transkodowaniem. Popularny iPhone Converter poradził sobie z kodowaniem pliku w 45 minut i 34 sekundy, podczas gdy Badaboom przekodował cały plik w jedyne 11 minut 58 sekund.

Zdawałoby się, że skrócenie czasu konwersji odbije się na jakości filmu. Jest wręcz przeciwnie - Badaboom oferuje obraz lepszej jakości i w krótszym czasie niż iPhone Converter. Poniżej przedstawione są 2 sceny z przekodowanego filmu - wyraźnie widać rozmycie na pliku konwertowanego przez iPhone Converter.
PODSUMOWANIE

Dotychczas kodowanie filmów było żmudnym i czasochłonnym procesem. Jednak dzięki Badaboom staje się to o wiele łatwiejsze i, co ważniejsze - szybsze. Program ten jest realnym przykładem, jak ważny w dzisiejszych czasach jest dobór odpowiedniej karty graficznej.


Słowa kluczowe: NVidia multimedia pliki filmowe konwertowanie plików
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Google Play Music
Google Play Music przestaje działać. Zastąpi go YouTube Music

Proces przeprowadzany jest stopniowo, nie wszyscy użytkownicy od razu zobaczą informację o zmuszeniu do zaprzestania korzystania z usługi.

PlayStation 5 User Experience
Pierwsze spojrzenie na interfejs PlayStation 5 [WIDEO]

Zobaczcie, jak wygląda konsola nowej generacji w akcji.

Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Polecamy
Hurtownie danych Business Intelligence
Hurtownie danych dzięki zastosowaniu Business Intelligence

Inwestycja w oprogramowanie Business Intelligence często staje się istotnym czynnikiem, umożliwiającym konkurowanie z rynkowymi rywalami.

Mobile Trends Awards - Empik
Aplikacja Empiku z dwoma nagrodami Mobile Trends Awards

Rozdano "Oscary branży mobilnej" w Polsce.

Ostatnio dodane
Google Play Music
Google Play Music przestaje działać. Zastąpi go YouTube Music

Proces przeprowadzany jest stopniowo, nie wszyscy użytkownicy od razu zobaczą informację o zmuszeniu do zaprzestania korzystania z usługi.

PlayStation 5 User Experience
Pierwsze spojrzenie na interfejs PlayStation 5 [WIDEO]

Zobaczcie, jak wygląda konsola nowej generacji w akcji.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.