Oprogramowanie - Technologie

Google Play Music przestaje działać. Zastąpi go YouTube Music

2020-10-28 13:14:02

Wydarzyło się coś, co zapowiadane było od dłuższego czasu – sukcesywne wygaszanie usługi streamowania muzyki od Google. Firma przypomina, że YouTube Music w całości zastąpi Google Play Music w grudniu tego roku. Od tego momentu używanie aplikacji będzie niemożliwe.

Zobacz też: Facebook dating już w Polsce!

Google Play Music

Koniec wsparcia dla Google Play Music

Proces przeprowadzany jest stopniowo, nie wszyscy użytkownicy od razu zobaczą informację o zmuszeniu do zaprzestania korzystania z usługi.

Wielką zaletą wyróżniającą Muzykę Google na tle innych usług streamingowych, takich jak Spotify lub Apple Music była możliwość przechowywania w chmurze do 50 tysięcy utworów. Oznaczało to tyle, że jeżeli dysponowaliście własną kolekcją cyfrowej muzyki (po uprzednim jej wgraniu na chmurę) mogliście jej słuchać niemalże wszędzie. Google w swoim sklepie oferowało ponad 40 milionów piosenek, a sama aplikacja została pobrana ponad miliard razy.

Firma z Doliny Krzemowej zaproponowała dotychczasowym użytkownikom trzy sposoby na wygodne zakończenie korzystania z usługi.

  • Pierwszym i najbardziej popularnym, będzie możliwość przeniesienia całej playlisty i biblioteki (w tym polubień) do aplikacji YouTube Music.
  • Drugie rozwiązanie to opcja ściągnięcia zakupionej bądź wrzuconej na chmurę zawartości na dowolne urządzenie przy pomocy usługi Google Takeout.
  • Ostatni, drastyczny wariant to usunięcie całej biblioteki muzyki.

Dla użytkowników, którzy nie podejmą żadnych kroków – subskrypcja będzie automatycznie anulowana, a konto usunięte.

Zobacz też: Co potrafi Neuralink Elona Muska?

Progres czy regres?

Likwidacja Google Play Music to wg firmy krok naprzód - aplikacja YouTube Music podnosi limit upload'u do 100 tysięcy utworów i pozwala na utworzenie do 5 tysięcy playlist. Ponadto umożliwia słuchanie kawałków offline, wyświetlanie tekstów piosenek i udostępnia narzędzie do transferu podcastów. Promowane jest układanie playlist ze znajomymi i bardziej spersonalizowane sugestie odnośnie propozycji kolejnych numerów. Jednak nie wszyscy z tego postępu są zadowoleni i już teraz użytkownicy dostrzegają wady przejścia z pierwotnej platformy. Między innymi: brak sortowania muzyki po gatunkach, brak wgrywania własnych okładek płyt i niezbyt dobrze działającą opcję odtwarzania polubień. Można mieć nadzieję, że zostanie to naprawione w kolejnych łatkach.

Obecne działania korporacji podyktowane są dziwną strategią, gdzie wykupując abonament Google Play Music można było mieć dostęp do YouTube Music i odwrotnie. Oba abonamenty były jednak sprzedawane oddzielnie. Wychodziło na to, że obie aplikacje były same w sobie konkurencją. Przy jednolitej platformie natomiast, firma będzie mogła w końcu stanąć w szranki z takimi tuzami jak Spotify czy Apple Music. A skorzystamy z tego jak zwykle my – konsumenci.

Konrad Bałajewicz

Źródła: androidpolice.com, antyweb.pl, wikipedia.org

fot. Screen autorski z aplikacji Muzyka Google Play

Słowa kluczowe: Muzyka Google Play, Aplikacja, Wyłączenie, Koniec wsparcia Google Muzyka,, YouTube Music, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
systemy ERP
Ranking systemów ERP. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

Sprawdź, którzy producenci oprogramowań wyróżnieni zostali w internetowym rankingu systemów ERP.

iOS 16
Jakie nowe funkcje będzie zawierać iOS 16?

Poznaj szczegóły konferencji, podczas której zaprezentowano iOS 16.

Amberlo - program dla kancelarii prawnej
Amberlo - program dla kancelarii prawnej dzięki któremu zaoszczędzisz czas i pieniądze

Jak poradzić sobie w gąszczu zadań administracyjnych i skupić się na tym co najważniejsze?

Polecamy
Część napisów na komputerze wyświetla się w innym języku? Rozwiązanie problemu to zmiana regionu systemu

Twój system Windows wyświetla niektóre informacje np. po niemiecku natomiast resztę po polsku? Zwykła zmiana języka nie pomaga? Oto dlaczego!

Windows 7 - koniec wsparcia technicznego od Microsoftu

Jeden z najbardziej udanych i najchętniej wybieranych systemów operacyjnych przechodzi do historii.

Polecamy
Ostatnio dodane
systemy ERP
Ranking systemów ERP. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie?

Sprawdź, którzy producenci oprogramowań wyróżnieni zostali w internetowym rankingu systemów ERP.

iOS 16
Jakie nowe funkcje będzie zawierać iOS 16?

Poznaj szczegóły konferencji, podczas której zaprezentowano iOS 16.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP