Po godzinach - Technologie

GIS Day

2005-11-26 00:00:00

GIS Day


Dnia 16 listopada odbył się Piąty Ogólno Światowy Dzień GISu, a tym samym trzeci jaki odbywał się w naszym mieście. Połączone siły Koła Naukowego Badawcze GIS na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Akademii Rolniczej i Uniwersytetu Wrocławskiego kolejny raz przygotowały wiele atrakcji dla uczestników.

foto by Fuzzy

Cała impreza odbywała się w każdej z placówek przy czym główna część imprezy umiejscowiona została na Placu Teatralnym na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Impreza ta organizowana jest w celu przybliżenia ludziom pojęcia Systemów Informacji Geograficznej i wykazania jak wiele możliwości one dają i jak wielkie jest pole, na którym mogą być one wykorzystane.

W ramach święta odbywały się pokazy sprzętu GPS, warsztaty na których można było się zapoznać praktycznie z oprogramowaniem, seminaria gdzie prezentowano zastosowania systemów GISowskich, a także wykłady przygotowane przez największe światowe firmy zajmujące się tą tematyką czyli ESRIE i Bentley Systems. Wykłady miały także firmy używające oprogramowania i sprzętu GISowskiego na co dzień. Podczas warsztatów zapoznać można było się z programami takimi jak Macrostation, ArcGIS czy DataMine. Możliwe, że była to jedyna okazja zobaczyć DataMine w działaniu gdyż jest to program bardzo specjalistyczny i bardzo drogi.

Obchody GIS Day zebrały całkiem sporą ilość zainteresowanych. Chociaż zawiodła młodzież szkół średnich, ale jak zapewniła mnie przewodnicząca Koła Naukowo Badawczego GIS za rok postarają się lepiej ich zachęcić, bo dziedzina prezentowana podczas tej imprezy jest wielce interesując, chociaż jeszcze niezbyt dobrze znana w szerokich kręgach. Ogólnie organizatorzy uznali, że frekwencja była zadowalająca, a przedsięwzięcie udane i zapowiedzieli, że za rok będzie jeszcze ciekawiej.

Z technikami GISu, ich możliwościami i wykorzystaniem możemy zapoznać się np. na stronie www.esri.com gdzie można doszukać się publicznie udostępnionych map. Dostępna jest np. mapa świata, gdzie jesteśmy w stanie znaleźć poszczególne ulice Wrocławia. Co prawda nasze piękne miasto nie figuruje na ogólnym planie kraju, choć jest tam np. Opole, ale to tylko mały mankament. Jeśli ktoś jest zainteresowany można także obejrzeć mapę zniszczeń jakie spowodowały huragany szalejące u wybrzeży U.S.A. Inną ciekawą mapą jest np. mapa obrazujące natężenie oświetlenia nocnego na naszej planecie. Inną sprawą są mapy fotogrametryczne, które są zlepkiem zdjęć lotniczych. Na tych arkuszach, przy dobrej jakości zdjęcia, a więc obszarze wysoko zurbanizowanym, można rozróżnić nawet markę samochodu na ulicy.

foto by Fuzzy

Proszę uzupełnić opis...

 Warto zerknąć co ma nam do zaoferowanie takie oprogramowanie. Szczególnie, że w naszym kraju GISowcy też ciężko pracują aby umożliwić nam korzystanie z pakietów, które pomogą nam np. w planowaniu podróży. Dobra mapa GISowska po zadaniu pytania np. o bazę noclegową wyświetli nam wszystkie obiekty, a może nawet będziemy mogli określić zakres cenowy. Pomogą nam wyznaczyć trasę podróży pokazując drogi utwardzone czy też asfaltowe. Wskażą ciekawe zabytki czy inne miejsca rozrywki. Takich map jest coraz więcej i cały czas trwają prace aby je upublicznić i sprawić by były dostępne dla każdego potrzebującego użytkownika.

Dla zainteresowanych kilka linków tematycznych ( w googlu jest dużo więcej):

www.neokartgis.com.pl - tu możemy się dowiedzieć czym są poszczególne mapy i jak wyglądają (dział: wybrane projekty)

http://gis.gdansk.pl/ - GISowkie mapy Gdańska

http://www.gis.um.zakopane.pl/ - GISowskie tatry


Karol „Valdez” Martin (valdez@tlen.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

"Toxic" Britney Spears w wykonaniu Franka Sinatry - sztuczna inteligencja znowu w akcji

Eksperymenty z sieciami neuronowymi znów przynoszą ciekawe rezultaty

Polecamy
Czyżby piąta odsłona Cywilizacji?
Czyżby piąta odsłona Cywilizacji?

W raporcie finansowym Take-Two można znaleźć informacje jakoby firma planowała tzw „new Civilization content".

Pog(R)adajmy – spotkanie dla graczy i pracowników
Pog(R)adajmy – spotkanie dla graczy i pracowników

W trzech miastach Polski odbędzie się Pog(R)adajmy – spotkanie dla Graczy i pracowników branży gier!

Polecamy
Ostatnio dodane
Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...