Pomocna dłoń - Technologie

Drukowanie czyli... analogowa ekologia

2019-10-14 15:04:02

Świadome, zrównoważone działania na rzecz ekologii nie są domeną wyłącznie państw czy wielkich korporacji. Osiągnięcie tego celu wymaga wspólnej mobilizacji, w tym także tych firm niewielkich czy dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. I nie jest to zajęcie ani bardzo angażujące, ani skomplikowane. Tak naprawdę wymaga jedynie kierowaniem się podstawowymi zasadami.

Niedawno zakończył się szczyt klimatyczny odbywający się po hasłem „Wyścig, który możemy wygrać”. Wydarzenie poprzedzone było wielotysięcznymi demonstracjami odbywającymi się jednocześnie na całym świecie. I jedno i drugie jest nieco spóźnioną reakcją na zmiany klimatu do jakich w wyniku aktywności człowieka. Ludzkość ściga się z efektem cieplarnianym, który na obecnym kursie – jak alarmują ekolodzy - prowadzi nas do ekologicznej katastrofy. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, nawet jeśli kraje będą się trzymać zadeklarowanego w Katowicach planu redukcji CO2, temperatura na koniec stulecia i tak wzrośnie ok. 2,4°C-3,8°C, a nie jak wcześniej zakładano - 1,5°C, co wpłynie na życie całych państw i społeczeństw.

Internet nie zawsze jest eko

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że nowe technologie to obszar sprzyjający redukcji emisji szkodliwych gazów (lśniący MyBook nie kojarzy się nikomu z kominami dymiących elektrowni), to jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. Warto przytoczyć tu badania francuskiej L’Agence de l’Environnement et de la Maîtrise de l’Énergie. Według agencji co godzinę na świecie wysyłanych jest od 8 do 10 mld maili. Taka komunikacja wymaga potężnej infrastruktury sieciowej, do której wyprodukowania zużywa się ogromne ilości naturalnych zasobów. Według tego centrum badawczego do 2020 roku podłączonych do sieci będzie aż 50 mld urządzeń – dla porównania zaledwie jeszcze dwa lata temu, w 2017 było ich zaledwie 8 mld.

Zastanów się, zanim klikniesz...

Agencja Antalis wyliczyła natomiast, że wysłanie 20 maili dziennie przez cały rok generuje równowartość CO2, jaki jest generowany przy podróżowaniu autem na odległość… tysiąca kilometrów. Mało tego! Nawet wysłanie elektronicznej faktury generuje powstanie 242 g CO2, czyli tyle ile zużywa tradycyjna poczta w przypadku 12 faktur. Bądźmy realistami -  przytoczone dane z pewnością nie powstrzymają nas przed codziennym włączaniem Outlooka. Poszerza to jednak optykę, co jest niezbędne w przypadku tak złożonego problemu.

Chcesz pomoc? Drukuj!

Jak widać cyfryzacja ma swoje ciemne strony, ale czy zatem wyjściem jest powrót do metod sprzed dekad, na przykład takich jak papierowe dokumenty czy książki? Na pierwszy rzut oka wydawać się to może absurdalne. Wszyscy przecież kojarzą druk z wycinaniem drzew, co z kolei przekłada się na zmniejszenie możliwości „konsumpcji” CO2. Jednak okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Zgodnie z wyliczeniami wspomnianych ośrodków , czytanie tego samego artykuły na ekranie komputera przez czas dłuższy niż 3 min, sprawia, że ślad węglowy tej czynności jest większy niż w przypadku… tej samej lektury z tradycyjnego nośnika papierowego.

Papierowa (r)ewolucja

Arkusz papieru jest wyjątkowo ekologicznym nośnikiem, także dlatego ponieważ jego rozłożenie trwa ok. 3 miesiące, a nie jak w przypadku torebki foliowej - 400 lat. Warto także spojrzeć na statystyki dotyczące recyklingu. O ile ze zużytych urządzeń elektronicznych udaje się odzyskać jedynie 18 proc zasobów, w przypadku papieru jest to natomiast aż 70 proc. Co więcej, zasoby naturalne potrzebne do produkcji papieru są w 99 procentach odnawialne.

„Zielone” drukowanie

Na rynku drukarek dostępne są różne technologie, jednak jest jedna, która pod kątem energooszczędności deklasuje konkurencję, Mowa o opracowanym przez Epson atramentowym druku piezoelektrycznym, który  zużywa aż o 95% mniej energii elektrycznej niż w przypadku urządzeń laserowych. Dzięki wyeliminowaniu w tej metodzie podzespołów wymagających częstych wymian, w trakcie eksploatacji sprzęt atramentowy generuje również znacznie mniej odpadów. W skali indywidualnej istotne jest też zdrowie użytkownika sprzętu: w przeciwieństwie do laserówek, drukarki atramentowe nie emitują ozonu ani szkodliwech mikrocząstek tonera.

Epson L3151

Skorzystaj z promocji i bądź eko

Jednym z urządzeń, które łączy powyższe zalety, jest model Epson EcoTank L3151. To drukarka, która nie tylko idealnie realizować będzie zadania związane z wydajnym wydrukiem w domu czy małych firmach, ale przy okazji oferuje posiadaczom wartość dodaną w postaci wyboru „zielonego” rozwiązania. Co więcej, podobnie jak inne modele z serii EcoTank, także ten model objęty jest obecnie dwiema świetnymi promocjami. Za darmo istnieje możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego aż do 3 lat. Dodatkowo EcoTanki objęte są także akcją, dzięki której każdy nabywca może uzyskać zwrot do 500 zł ceny nowego urządzenia.

#TrzyLataSpokoju #EcoTank #EpsonEntrepreneur #L3151

ip

zdjęcia: materiały Epson / pexels.com 

Słowa kluczowe: ekologiczne drukarki, polecane drukarki, drukarki Epson
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Smartfon dla studenta
TOP 5 udogodnień dla studenta - najpopularniejsze modele telefonów i aplikacje Warszawa

Jakie modele telefonów sprostają wymaganiom żaków?

Czytnik dla dziadka
Czytnik ebooków dla seniora - czy to dobry prezent?

Pomysł idealny czy nietrafiony kłopot?

laptop gamingowy
Jak wybrać laptop gamingowy?

Co kryje się pod określeniem laptopa gamingowego? Jakie parametry stanowią o wydajności takiego sprzętu?

Polecamy
iClinica
Serwis urządzeń Apple na studencką kieszeń? Poznajcie iClinica

iClinica to pogwarancyjny serwis Apple, w którym specjaliści fachowo i kompleksowo zajmują się uszkodzonymi sprzętami z jabłkiem w logotypie.

Programista
Nauka programowania - od czego zacząć? Warszawa

Programowanie to branża, o której marzy wiele osób. Wśród nich znajdują się zarówno studenci, jak i absolwenci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Smartfon dla studenta
TOP 5 udogodnień dla studenta - najpopularniejsze modele telefonów i aplikacje Warszawa

Jakie modele telefonów sprostają wymaganiom żaków?

Czytnik dla dziadka
Czytnik ebooków dla seniora - czy to dobry prezent?

Pomysł idealny czy nietrafiony kłopot?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.