Pomocna dłoń - Technologie

Domena globalna - dlaczego warto ją zarejestrować?

2010-12-09 10:23:13

Domeny globalne tworzą grupę najpopularniejszych rozszerzeń na świecie. Samych adresów WWW zakończonych na: .com, .net, .org, .biz, .info (zaliczanych do grupy tzw. gTLD), jest obecnie w sieci ponad 120 milionów. Stanowi to ok. 1/3 wszystkich istniejących domen. Firmy wykorzystują tą popularność i wybierają rozszerzenia globalne dla domen prowadzących do ich serwisów WWW.

Wybór domeny globalnej jest koniecznością dla każdego przedsiębiorstwa, które planuje podjąć działania poza granicami Polski lub już takie działania prowadzi. Posiadanie adresu zwieńczonego końcówką .pl nie gwarantuje, że odbiorcy poza granicami Polski dotrą do strony WWW. Dla niepolskich klientów bardziej intuicyjne są adresy zakończone popularnymi rozszerzeniami, zaliczanymi do grupy gTLD, z którymi spotykają się częściej niż z domenami .pl. Łatwiej jest im zapamiętać adres „globalny” niż „polski”. Poza tym, wybór adresu globalnego poprawia postrzeganie firmy w jej otoczeniu. Taki adres sprawia, że firma jest postrzegana jako międzynarodowy partner o ugruntowanej pozycji na rynku i z bogatym doświadczeniem.

Omawiane rozszerzenia powinny być również wzięte pod uwagę w przypadku tworzenia pakietu firmowych domen, który służy zabezpieczeniu przed cybersquatterami i nieuczciwą konkurencją. Dzięki niskim cenom rejestracji domen globalnych (np. 19,90 zł w serwisie nazwa.pl) wybór rozszerzenia z grupy gTLD z pewnością nie nadwyręży firmowego budżetu.

Domeny globalne warto rejestrować w firmach posiadających akredytacje ICANN, która uprawnia registrara do rejestracji adresów WWW bezpośrednio u operatorów poszczególnych rozszerzeń. Jedynym polskim rejestratorem, który jak dotąd ją uzyskał, jest firma NetArt (właściciel serwisu nazwa.pl). Proces akredytacyjny polega na przeprowadzeniu szeregu testów sprawdzających jakość świadczonych usług oraz poziom bezpieczeństwa zapewniany przez rejestratora. Pozytywna weryfikacja oznacza, że firma spełnia te warunki i może świadczyć swoje usługi bez pośredników.

NetArt

Słowa kluczowe: grupa gtld com org info biz icann
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Studencki niezbędnik do nauki zdalnej

Dowiedz się, jaki sprzęt może się okazać niezwykle przydatny podczas zajęć zdalnych i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć.

Kobieta z laptopem
Jak zabezpieczyć smartfona przed atakami?

Zobacz, co możesz zrobić, aby bezpiecznie korzystać z telefonu.

Telefon
5 najciekawszych aplikacji do edycji zdjęć

Jak wybrać odpowiednią aplikację do edytowania fotografii?

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

pendrive
Pendrive do 100 zł - jak wybrać?

W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, na rynku można znaleźć zarówno budżetowe modele, jak i droższe egzemplarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
Studencki niezbędnik do nauki zdalnej

Dowiedz się, jaki sprzęt może się okazać niezwykle przydatny podczas zajęć zdalnych i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć.

Kobieta z laptopem
Jak zabezpieczyć smartfona przed atakami?

Zobacz, co możesz zrobić, aby bezpiecznie korzystać z telefonu.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.