Internet - Technologie

Discogs obchodzi 20. urodziny. Poznaj historię słynnego sklepu z winylami!

2020-11-04 18:02:15

Serwis Discogs został uruchomiony w październiku 2000 roku. W zamierzeniu autora, Kevina Lewandowskiego, miał to być spis prywatnej kolekcji muzycznej. Przy jego tworzeniu inspiracje czerpał z takich serwisów jak eBay czy Slashdot. Ostatecznie jednak, strona rozwinęła się w innym kierunku i zyskała własną tożsamość. Warto przypomnieć historię tego nietuzinkowego miejsca w sieci.

Zobacz też: Tajniki Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty

Płyty winylowe sklep winyl

Historia serwisu Discogs

Na początku swojego istnienia Discogs oferował jedynie katalogowanie utworów dotyczących muzyki elektronicznej. Grupowana była według artysty, wytwórni i wydania. Wraz z zyskiwaniem popularności, strona poszerzyła segregację o nowe gatunki muzyczne – hip-hop, rock, jazz, soul, funk, latino, blues i muzykę klasyczną. Z biegiem czasu portal zaczął zmieniać nie tylko szatę graficzną. Kevin zaczął zatrudniać coraz więcej osób do prowadzenia serwisu. Hobby przerodziło się w biznes.

W 2005 roku uruchomiono tzw. Marketplace. Była to rewolucja – z portalu zajmującego się wyłącznie spisem prywatnych kolekcji powstała muzyczna giełda. Przyrównać można ją chociażby do eBay (z wyłącznie jedną kategorią).

Dalsze lata to nieustanne pasmo sukcesów – począwszy od wzrastającej liczby nagrań w bazie (dzisiaj wynosi grubo ponad 10 milionów), a skończywszy na ponad 8 milionach zarejestrowanych użytkowników. Do kolejnych rekordów Discogsa można zaliczyć sprzedany album Prince'a "The Black Album" za niebagatelne 27,5 tys. dolarów. Sam serwis zajmuje 882 miejsce w rankingu Alexa, czyli stronie badającej ruch w globalnej sieci.

Film przedstawiający zmianę wizualną (co prawda w ciągu 15 lat, jednak w dalszym ciągu warty uwagi) można zobaczyć tutaj:

Jak działa Discogs?

Po dokonaniu darmowej rejestracji, użytkownik ma możliwość uzupełniania danych dotyczących nagrań z różnych okresów. Jak na specjalistyczną stronę przystało opcji jest dużo. Pola do wypełnienia to m.in. tytuł, autor, nazwa kraju, z którego pochodzi płyta, ale też inne pseudonimy, pod którymi tworzył artysta czy... kod kreskowy widniejący na albumie.

Posiadacz konta może też grupować własne zbiory i informować pozostałych członków o chęci odsprzedania płyt ze swojej kolekcji. Dozwolone formaty to płyta winylowa (najpopularniejsza), płyta CD, kaseta, płyta DVD, albo tzw. Box Sety. Płatności dokonuje się przez kartę płatniczą albo PayPal. W niektórych przypadkach istnieje możliwość sfinalizowania transakcji gotówką. Każdy użytkownik posiada swój ranking liczony w gwiazdkach, na podstawie ocen pozytywnych i negatywnych. Zalecane są zakupy u osób mających przynajmniej 4,5 gwiazdki na 5. Dodatkowo istnieje wariant zerknięcia na historię cen sprzedaży płyty. W ten sposób dowiemy się, czy ktoś sztucznie nie podbija jej wartości.

Zobacz też: Neuralink Elona Muska zwiększa wydajność mózgu i odtwarza w nim muzykę!

100 lat!

Zapaleni kolekcjonerzy zwykli mówić, że jeżeli nie ma jakiegoś albumu na Discogsie, nie ma go wcale. Mimo to, baza jest w dalszym ciągu codziennie uzupełniana o wiele nowych wydawnictw. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nie pozostało nam nic innego jak życzyć serwisowi wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Przy okazji też wam, drodzy czytelnicy - szukania i tworzenia swojej własnej muzycznej kolekcji.

Konrad Bałajewicz

Fot. pixabay.com/Free-Photos

Źródła: discogs.com, alexa.com, youtube.com

Słowa kluczowe: discogs, winyl, sklep, płyty, rocznica, 20 lecie, historia serwisu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?

Zobacz, jak działa algorytm aplikacji.

bankowość mobilna
Raport NetB@nk: III kwartał z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych

Łączna liczba użytkowników aplikacji mobilnych przekroczyła 21 milionów.

BBC
BBC Podcasts Premium już w Polsce

Ile będzie kosztowała usługa?

Polecamy
House of dragon memy
Top 10 memów dotyczących 6. odcinka serialu "Ród smoka" [Zestawienie]

Zobacz, co o nowym serialu odcinku produkcji HBO sądzą internauci.

Ostatnio dodane
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?
Jak zwiększyć swoją popularność na TikToku?

Zobacz, jak działa algorytm aplikacji.

bankowość mobilna
Raport NetB@nk: III kwartał z dalszym wzrostem aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych

Łączna liczba użytkowników aplikacji mobilnych przekroczyła 21 milionów.