Po godzinach - Technologie

Czym są Vocaloidy? Oto najpopularniejsze wirtualne gwiazdy!

2019-07-23 13:11:36

Żyjemy w czasach, w których nie trzeba już posiadać na własność całej orkiestry, by móc komponować muzykę. Instrumenty elektroniczne i inne syntezatory z powodzeniem zastępują swoje tradycyjne odpowiedniki i pozwalają na tworzenie różnych ciekawych form muzycznych. Co jednak ze śpiewem? Ludzki głos posiada niesamowite możliwości, jednak nie każdy potrafi wykorzystać go do tworzenia muzyki. Okazuje się, że tutaj również nie wszystko stracone, bo z pomocą przychodzą Vocaloidy!

Zobacz też: popularne Vocaloidy i ich piosenki>>

Vocaloidy występujące w piosencke Bad End Night

Czym są Vocaloidy

Od strony technologicznej, Vocaloidy to nic innego jak syntezatory śpiewu, czyli cyfrowe głosy, które zostały zaprojektowane tak, by wypowiadany przez nie tekst mógł brzmieć jak śpiewanie. Mają one różne brzmienie, modyfikowalne nastroje i można je dopasować pod daną melodię. Pierwsze Vocaloidy pojawiły się w 2004 roku, zaś sama koncepcja została stworzona przez japońską firmę Yamaha*. Syntezatory dzielą się też na różne generacje, co związane jest z ciągłym ich rozwojem i udoskonalaniem technologii.

Już samo w sobie brzmi to wszystko co najmniej intrygująco, jednak sama możliwość zastąpienia ludzkiego głosu w muzyce głosem cyfrowym, nie jest jedynym czynnikiem, który zadecydował o popularności Vocaloidów i o tym, jak one aktualnie funkcjonują. Najbardziej charakterystyczną rzeczą w Vocaloidach jest to, że każdy głos posiada swój wizerunek.

Vocaloidy w popkulturze

Może się wydawać, że połączenie grafiki w mangowym stylu z komputerowym instrumentem to nie jest dużo. Być może nawet sami twórcy tej koncepcji nie przewidywali, jak wielką rolę w rozwoju Vocaloidów odegra to rozwiązanie. Okazało się jednak, że jest to jeden z ich kluczowych i najbardziej wyróżniających elementów.

Wizerunki Vocaloidów wykorzystuje się np. w promocji, umieszczając je na okładkach pudełek z oprogramowaniem i banerach promujących konkretne głosy. Ułatwia to komunikację z klientem i stanowi bardzo charakterystyczny element identyfikacji wizualnej produktu. To co jest jednak bardziej istotne, to to, jak vocaloidowe postaci są wykorzystywane później przez samych twórców.

Muzycy wykorzystujący Vocaloidy w swojej twórczości bardzo często dodają do swoich utworów również teledyski. Na tych wideo, możemy zobaczyć właśnie Vocaloidy. Nie są to jednak zwyczajne animowane tańce, czy proste ozdobniki współgrające z muzyką - zazwyczaj przypominają one musciale i opowiadają różne historie. Obecne w teledysku Vocaloidy mogą być wtedy inaczej ubrane i wcielać się w różne postaci, a opowieści snute w piosenkach niekiedy układają się w wieloczęściowe sagi, jak np. w przypadku Story of Evil czy Night ∞ Series.

Vocaloidy dają one nawet koncerty, gdzie na scenie występuje hologram przedstawiający wizerunek aktualnie wykorzystywanego Vocaloida (lub kilka postaci, które mogą być zaprogramowane na taniec w choreografii - w końcu w wielu piosenkach możemy usłyszeć więcej niż jeden głos). Niektórych może to dziwić, ale takie wydarzenia cieszą się sporą popularnością, a nagrania z nich osiągają na YouTube po kilkanaście milionów wyświetleń.

Piosenki Vocaloidowe

Muzyka tworzona z wykorzystaniem Vocaloidów najczęściej powstaje w dwóch konwencjach. Jedyni starają się wykorzystać sztuczny głos w taki sposób, by jak najbardziej przypominał on prawdziwy głos (np. Donor song). Drudzy natomiast, wykorzystują w pełni fakt cyfrowości wykorzystywanych narzędzi i komponują niemożliwe dla ludzkich możliwości wokalne popisy, niekiedy przypominające kolejny instrument (np. Last Night, Good Night).

Bardzo ciekawie wypadają też wspomniane wcześniej vocaloidowe musicale. Dobrym przykładem może być tutaj Alice in Musicland, gdzie występuje aż 6 postaci wcielających się w nieco zmodyfikowane wersje bohaterów z Alicji w Krainie Czarów. Historie Vocaloidów opowiadane są też często w duetach, gdzie najwięcej piosenek znajdziemy w wykonaniu rodzeństwa Kagamine Len i Kagamine Ren (np. Feathers Across the Seasons czy Nemesis of the Ruined Kingdom). Bardzo znanym przykładem kooperacji i wzruszającej fabuły jest też piosenka Reboot, w której "występują" Hatsune Miku, Megurine Luka i Samune Zimi, zarówno w teledysku jak i w partii wokalnej.

Skąd ich popularność?

Fani Vocaloidów uwielbiają historie z ich udziałem i cieszą się różnorodnością ich występów. Muzycy wykorzystujący je w swojej twórczości natomiast, mogą wykorzystać ich charakterystyczne wokale i traktować ich wizerunki jako inspirację. Dobrze tę ideę pokazał pewien muzyk, korzystający z vocaloidów. Ito Kashitaro w piosence The boy and the magic robot opowiedział historię chłopca, który nikogo nie potrafił zainteresować swoja muzyką i śpiewem, dopóki nie zaczął mu pomagać robot, z którym w duecie zdobył popularność. Ta mieszanka tworzy ciekawą interakcję i decyduje o kształcie aktualnego community fanów i muzyków.

Istnieje też alternatywa dla Vocaloidów, czyli Utau. Działają one na podobnej zasadzie, z tym że dodatkowo są darmowe i oferują możliwość stworzenia głosu na podstawie swojego nagrania. Również posiadają one swoje wizerunki, zaprojektowane i przygotowane przez swoich twórców lub innych entuzjastów. Społeczność twórców Utau i Vocaloid to bardzo ciekawe zjawisko, z którym warto się zapoznać dla ciekawej muzyki i wielu niezwykłych historii.

KSK

fot. screen YouTube.com/ひとしずく×やま△ (Hitoshizuku_Yamasankakkei)

* - za wikipedia.org

Słowa kluczowe: Syntezatory śpiewu, muzyka, anime, Co to są, Hatsune Miku, Yamaha

Najpopularniejsze Vocaloidy i ich piosenki (7)

Najpopularniejsze Vocaloidy - Gumi Megpoid
Najpopularniejsze Vocaloidy - Kaito
Najpopularniejsze Vocaloidy - Meiko
Najpopularniejsze Vocaloidy - Megurine Luka
Najpopularniejsze Vocaloidy - Hatsune Miku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Sztuczna inteligencja zmienia ludzi w postaci z anime

Potencjał sieci neuronowych wciąż zadziwia, podobnie jak i sposoby, w jaki jest ona przez niektórych wykorzystywana.

Seks roboty na receptę? To może być przyszłość!

Rozwój technologii niesie ze sobą wiele nowych możliwości. Niektóre wydają się dość kontrowersyjne... Poznaj opinię ekspertki!

Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.