Pomocna dłoń - Technologie

Czym jest i na czym polega fluorescencja?

2022-12-14 10:26:38

Fluorescencja to niezwykle istotne zjawisko, także w medycynie. Zgodnie z definicją, terminem tym określa się szybki proces fotofizyczny, emisję promieniowania przez naświetlaną substancję, która wiąże się z powrotem cząsteczek do stanu podstawowego o tej samej multipletowości spinowej co stan wzbudzony. Znajduje zastosowanie m.in. przy sekwencjonowaniu DNA oraz badaniu procesów wewnątrzkomórkowych.

fluorescencjaNa czym polega fluorescencja?

Fluorescencja to nic innego jak zjawisko samorzutnego świecenia ciał, pojawiające się po ich wcześniejszym naświetleniu promieniowaniem o odpowiedniej długości. Stanowi jedną z form oddawania energii świetlnej przez atomy lub cząsteczki, którą rejestruje się właśnie w postaci tzw. widma fluorescencji.

Zobacz więcej na https://kawaska.pl/produkt-kategoria/fluorymetria-czasowo-rozdzielcza/

Aby uzyskać całościową charakterystykę widm fluorescencyjnych zbiera się 2 rodzaje widm: emisyjne i ekscytacyjne. Pierwsze z nich stanowi zależność intensywności emisji w funkcji długości fali przy zadanej długości fali wzbudzenia. Z kolei widmo ekscytacyjne prezentuje zależność intensywności emisji od długości fali przy zadanej długości fali emisji. Wysoka czułość spektroskopii fluorescencyjnej pozwala na jej wszechstronne zastosowania kliniczne. 

Fluorescencja związków biologicznie czynnych

W przyrodzie wyszczególnić można wiele związków, które naturalnie wykazują zdolność do fluorescencji. Znajdują się one także w organizmie każdego człowieka, co jest wykorzystywane w zaawansowanej diagnostyce. Takimi związkami są między innymi:

  • zasady obecne w kwasach deoksyrybonukleinowym (DNA) oraz rybonukleinowym (RNA)
  • witaminy i hormony, np. ryboflawina
  • aminokwasy aromatyczne, np. fenyloalanina czy tyrozyna

Związki biologicznie czynne wykazujące zdolność fluorescencji zauważyć można również w świecie roślin. Mowa choćby o chlorofilu, karotenoidach lub bakteriochlorofilach, czyli różnego rodzaju barwnikach.

Spektroskopia fluorescencyjna

W ostatnich latach spektroskopia fluorescencyjna (zwana także spektrofluorymetrią) znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Służy między innymi do sekwencjonowania DNA, badania choroby Alzheimera, obserwacji procesów zachodzących wewnątrz komórek bądź diagnostyki anomalii tkankowych w płucach. Z jej pomocą można analizować fluorescencję próbki wywołaną światłem ultrafioletowym lub promieniowaniem rentgenowskim.

Rutynowo wykonuje się choćby oznaczanie aminokwasów, ryboflawiny, tiaminy czy kwasu foliowego we krwi i innych płynach ustrojowych, zwłaszcza, gdy posiadana próbka materiału biologicznego jest niewielka. Za przykład zastosowania fluorymetrii w biotechnologii można natomiast podać badanie aktywności enzymów. Aby przeprowadzenie niezbędnych czynności było możliwe, należy posługiwać się wysokiej jakości, rzetelną i dokładną aparaturą. Wybór najbardziej precyzyjnych urządzeń posiada firma Kawaska. Fluorymetria czasowo-rozdzielcza jest nieocenioną pomocą diagnostyczną, o ile zostanie przeprowadzona zgodnie z metodyką i z użyciem niezawodnego sprzętu. 

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: Fluorescencja związków biologicznie czynnych, Spektroskopia fluorescencyjna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
granie na PC
Porównywarka cen gier na PC czyli kupuj z głową!

Sprawdź, czym jest GG.deals i kupuj gry w najlepszych okazjach!

smartwatch
Ile lat działa smartwatch?

Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna żywotność takiego zegarka? Co wpływa na zużycie baterii?

fluorescencja
Czym jest i na czym polega fluorescencja?

Zjawisko to znajduje zastosowanie m.in. przy sekwencjonowaniu DNA oraz badaniu procesów wewnątrzkomórkowych.

Polecamy
Hama FC-10C Flex
Ładowarka indukcyjna i uchwyt do smartfona w jednym, czyli "Hama FC-10C Flex"

To bardzo wygodne, a zarazem proste w obsłudze rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby spędzające dużo czasu w trasie.

telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

Polecamy
Ostatnio dodane
granie na PC
Porównywarka cen gier na PC czyli kupuj z głową!

Sprawdź, czym jest GG.deals i kupuj gry w najlepszych okazjach!

smartwatch
Ile lat działa smartwatch?

Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna żywotność takiego zegarka? Co wpływa na zużycie baterii?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP