Multimedia - Technologie

Czy gry uczą i rozwijają? Tak, naukowcy to potwierdzają

2018-05-24 13:30:56

Od lat w mediach trwa debata na temat wpływu gier wideo na gracza. Bawią i uczą? A może negatywnie wpływają na nasz rozwój? Czy odbieramy je inaczej niż filmy i programy telewizyjne? Teraz już wszystko wiadomo! Sony Interactive Entertainment przeprowadziło, wraz z ekspertami w dziedzinie neuroterapii, badanie, które wykazało, że angażujące, interaktywne gry wideo są w stanie aktywizować umysł w dużo większym stopniu niż klasyczne formy rozrywki.

Detroit: Become HumanJak gry wpływają na mózg?

Przeprowadzone próby wykazały, że gry takie jak Detroit: Become Human na konsolę PlayStation 4, gdzie decyzje podejmowane przez graczy bezpośrednio przekładają się na przebieg gry i rozwój postaci, wpływają na poprawę sprawności intelektualnej. Dodatkowo, w porównaniu z innymi formami cyfrowej rozrywki, gry o wysokim stopniu immersyjności poprawiają zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu, a także powodują zwiększenie produkcji endorfin, zwanych też hormonami szczęścia,  w obszarach mózgu odpowiedzialnych za emocje. 

Celem badania było ustalenie jak ludzka słabość do historii opowiadanych za pośrednictwem filmów czy gier komputerowych wiąże się z występowaniem istotnych zjawisk neurologicznych. - Chcieliśmy zbadać czy ludzki mózg w inny sposób reaguje na pasywne formy rozrywki takie jak oglądanie filmów czy seriali w telewizji, a inaczej na gry komputerowe, gdzie każda decyzja podejmowana przez gracza może wpłynąć na rozwój fabuły - mówi James Roy, kierownik badania i Dyrektor Techniczny w firmie Brainworks. 

Aby udowodnić powyższą tezę, uczestnikom badania pokazane zostały dwie podobne sceny. Jedną z nich był trzymający w napięciu fragment porwania z dostępnej wyłącznie na konsolę PS4 gry Detroit: Become Human, stworzonej przez studio Quantic Dream, gdzie od decyzji gracza zależy w jaki sposób potoczą się wydarzenia, natomiast drugą była scena z popularnego serialu kryminalnego. W ramach badania, 25 uczestników najpierw miało za zadanie przejść fragment gry, a następnie obejrzeć wycinek serialu. Akcja Detroit: Become Human rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w amerykańskim mieście Detroit. Zadaniem gracza, który wciela się w postać Connora – androida występującego w roli policyjnego negocjatora, jest ocalenie dziecka porwanego przez innego androida i przetrzymywanego na dachu jednego z wieżowców. Po zakończeniu rozgrywki, badani oglądali scenę z serialu, którego akcja rozgrywa się w amerykańskim stanie Pensylwania. We fragmencie pracujący dla FBI negocjator stara się uspokoić mężczyznę, który przetrzymuje grupę zakładników. 

W trakcie testów, uczestnicy podłączeni byli do najnowszej generacji aparatury EEG, a grupa neurobiologów monitorowała aktywność ich mózgów. Badanie wykazało, iż w trakcie gry znacznie wzrastał poziom aktywności wysokich fal mózgowych alfa oraz delta związanych z procesami logicznego myślenia, oceny sytuacji, koncentracji, a także przetwarzaniem informacji emocjonalnych. Zgodnie z wynikami gra wideo angażowała więcej obszarów mózgu w stopniu znacznie większym niż scena z serialu telewizyjnego. 

Chociaż konieczne są dalsze badania w celu przeanalizowania większej ilości filmów oraz innych czynników wpływających na aktywność mózgu w trakcie korzystania z różnych form rozrywki, zdaniem Roy'a dotychczasowe wyniki wskazują, iż granie wpływa na wzrost poziomu endorfin w organizmie bardziej niż oglądanie filmu, a także poprawia sprawność intelektualną oraz zwiększa zdolność dokonywania “właściwych wyborów”.

Detroit: Become Human

Jo Hemmings, jeden z czołowych psychologów behawioralnych, komentuje wyniki badania: - To niezwykłe, że filmy i seriale, które często wywołują u nas długotrwałe reakcje emocjonalne, w rzeczywistości mają znacznie mniejszy wpływ na reakcje mózgu niż gry komputerowe, w których aktywnie podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów.

Badania potwierdziły, że występowanie zaangażowania emocjonalnego jest niezbędne, aby skłonić jednostkę do podjęcia faktycznych działań, tak jak w przypadku gry Detroit: Become Human. Co więcej brak silnego ładunku emocjonalnego, który mógłby ukierunkować nasze zachowanie, tak jak ma to miejsce w czasie oglądania telewizji, a w efekcie brak bezpośredniej stymulacji, skutkuje pasywną, raczej niż aktywną reakcją mózgu.

Wyniki wskazują również, że to właśnie doświadczanie emocji wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu oraz wydzielanie endorfin, które wywołują wrażenie, iż znajdujemy się 'bliżej akcji'. To właśnie poprzez historie człowiek uczy się poznawać świat. Wycinek rzeczywistości, który stanowi spójny element określonej opowieści jest dla nas łatwiejszy do zrozumienia i zapamiętania, nic więc dziwnego, że większą przyjemność czerpiemy z możliwości decydowania o przebiegu rozgrywającej się na naszych oczach historii.

O badaniu Brainworks

Pionierska w dziedzinie neuroterapii firma Brainworks z siedzibą w Londynie na zlecenie PlayStation przeprowadziła pomiędzy 30 kwietnia a 3 maja bieżącego roku analizę porównawczą elektrofizjologicznej aktywności mózgu na grupie 25 dorosłych uczestników w celu zbadania reakcji mózgu na różne formy rozrywki.

21 kanałów danych EEG pozyskanych w warunkach technicznych zgromadzonych zostało w celu uzyskania możliwie najbardziej kompleksowych wyników. Zebrane dane poddane zostały selekcji, a następnie oczyszczeniu i ilościowej analizie siły absolutnej, relatywnej, asymetrii, spójności, opóźnień fazowych oraz ujemnego niedopasowania. Wyniki pomiarów zostały przekształcone logarytmicznie, a później odniesione do populacji w zakresie odpowiednim do wieku.

O Detroit: Become Human

Detroit: Become Human to najnowsza gra stworzona przez studio Quantic Dream, która podobnie jak jej poprzedniczki (Fahrenheit/Heavy Rain™/ Beyond: Dwie Dusze™) trzyma graczy w napięciu zapewniając jednocześnie możliwość wpływu na przebieg gry.

Akcja Detroit: Become Human rozgrywa się w roku 2038 w amerykańskim Detroit. Miasto przeżywa właśnie rodzaj swoistego odrodzenia dzięki androidom, które zdominowały każdy element życia codziennego. Kiedy jednak okazuje się, że niektóre z nich zaczynają pod względem zachowania niepokojąco przypominać ludzi, sytuacja zaczyna szybko wymykać się spod kontroli. Gracz ma okazję wcielić w role trzech androidów: Kary, Connor'a i Markus'a, a każdy z nich spogląda na życie z innej, wyjątkowej perspektywy. W tej niezwykle porywającej grze gracz będzie miał aktywny wpływać na rozwój akcji i przebieg fabuły poprzez podejmowane przez niego decyzje i wybory.

O Jo Hemmings

Jo Hemmings jest psychologiem behawioralnym oraz członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego (BPS). Posiada dyplom Uniwersytetu w Warwick, a także Uniwersytetu Londyńskiego. Jej działalność zawodowa obejmuje ocenę stanu psychologicznego oraz oferowanie pomocy psychologicznej, a także warsztatów w zakresie relacji damsko-męskich.

Jo występowała również w roli psychologa konsultanta w Good Morning Britain emitowanym przez Brytyjską stację ITV. Pojawiła się także w programie This Morning i niejednokrotnie była gościem takich stacji jak BBC, Channel 4, C5 czy Sky News.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: nauroterapia, badania, wpływ gier, Detroit: Become Human
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dragon's Dogma 2
Premiera gry Dragon's Dogma 2 - co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Tytuł w edycji pudełkowej ukazał się na PlayStation 5, Xbox Series X oraz PC w angielskiej wersji językowej.

Marvel 1943: Rise of Hydra
Zapowiedziano grę "Marvel 1943: Rise of Hydra" [WIDEO]

Zwiastun pokazuje konflikt między Kapitanem Ameryką a Czarną Panterą!

Polecamy
Zobacz najciekawsze zapowiedzi konferencji BlizzCon 2018!
BlizzCon 2018 - podsumowanie konferencji [WIDEO]

Zobacz najciekawsze zapowiedzi konferencji BlizzCon 2018!

Oceniamy najnowszą grę studia WayForward Technologies.
River City Girls - recenzja gry

Oceniamy najnowszą grę studia WayForward Technologies.

Ostatnio dodane
Dragon's Dogma 2
Premiera gry Dragon's Dogma 2 - co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Tytuł w edycji pudełkowej ukazał się na PlayStation 5, Xbox Series X oraz PC w angielskiej wersji językowej.