Po godzinach - Technologie

Cyberpunk za oknem

2006-05-19 00:00:00
CyberPunk W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć kogoś z młodych ludzi, kto by nie słyszał tego określenia. Jednak gwoli ścisłości wyjaśnię pokrótce. Cyberpunk jest nurtem powstałym w latach 80. poprzedniego wieku w oparciu o książki i opowiadania Williama Gibsona.

Jego powieści ukazały świat, w którym technologia zdominowała każdy element ludzkiego życia, gdzie komputery nie tylko posiadały niesamowitą moc obliczeniową, ale także mieściły się w dłoni. Wizję sieci, która nie tylko łączy cały świat, ale jest także skarbnicą wiedzy, informacji, potęgi i siły. Stworzył on gigantyczne, przeludnione metropolie, gdzie większość ludzi żyje na pograniczu prawa czy też poza jego granicami, gdzie wartości moralne są na ostatnim miejscu, a światem kierują wielkie korporacje.

 Przyszłość za jego czasów wydawała się czystą fikcją. Pomysł ten oparł się po części na tym, co można było zobaczyć za oknami miast Ameryki. Uliczne gangi pozwalające sobie na coraz więcej, policja i rząd nieradzące sobie z sytuacją i wielkie firmy naginające prawo do własnych potrzeb. Jednak cyberpunk powstał jako eskalacja obaw, jakie rodziły się w jego głowie.

    Pomysł padł na podatny grunt i szybko zaczął kiełkować. Coraz większa liczba autorów zaczęła tworzyć w tym klimacie. Pojawiły się komiksy, filmy i seriale, a później systemy RPG. Wszystko to coraz bardziej popularyzowało wizję Gibsona. Natomiast sama nauka i technika zaczęła wprowadzać tą wizję w życie realne. Powstawały coraz szybsze i mniejsze komputery. Rozwijały się istniejące sieci komputerowe. Wyszły z uczelni do firm, powoli rozszerzały swoje macki na kolejne obiekty, aż w końcu narodził się twór, który rozwijając się nadal coraz bardziej przypomina wielką Sieć Gibsona. Pojawiły się telefony komórkowe, GPS, przenośne radia, odtwarzacze mp3, laptopy, palmtopy i cała masa urządzeń technicznych, o których nie można nawet było marzyć, a to ciągle dopiero początek.

 Nowe wynalazki pCyberPunkowodują powstawanie mody, moda popycha ludzi do ich zakupów, zakupy dostarczają pieniędzy wytwórcom, ci chcąc zarabiać nadal wydają pieniądze na badania, które prowadzą do powstania jeszcze nowszych wynalazków. To samonapędzająca się machina, która prowadzi do coraz to większych odkryć. Systemy techniczne podlegają temu szybciej niż inne dziedziny, gdyż jest w nich łatwiejszy przepływ pieniądza, ale nie znaczy to, że tylko w tej materii zbliżamy się do świata cyberpunku. Rozwój medycy także jest zastraszający. Już dziś jesteśmy w stanie dokonywać przeszczepów i zachować ich pełną sprawność. Umiemy operować na odległość za pomocą sieci, robotów i laserów. Trwają badania nad coraz lepszymi protezami kończyn lub ich części. W niedługim czasie być może będzie możliwe wszczepienie sztucznej, metalowej kości, która nie zostanie potraktowana jak ciało obce, a co o wiele poprawi wytrzymałość kończyny. Tak samo genetyka osiąga coraz wyższe poziomy.

Jak widać nasza technika jest już coraz bliższa wizjom Gibsona i jemu podobnych. Jednak cyberpunk to nie tylko technika, ale też sytuacja społeczna. Wyjrzyjmy więc za okno. Cóż widzimy? Powoli uświadamiamy sobie, że kończą nam się zasoby naturalne. Zaczynają się konflikty zbrojne, które pod różnymi pretekstami mają na celu zajęcie strategicznych terenów przez światowe mocarstwa. Pieniądz minichipznaczy coraz więcej, coraz więcej można za niego kupić. Wielkie korporacje stają się wręcz siłami światowymi, zaczynają być eksterytorialne, coraz bardziej międzynarodowe, a więc nie wiążące się z żadnym miejscem. Stają się potęgą samą w sobie. Światowe media wywlekają coraz to nowe afery pokazując ile można zrobić mając władzę i pieniądze. Stając się coraz bardziej dociekliwe i natarczywe, przerodziły się wręcz w kolejną potęgę. Telewizje prześcigają się w nowych pomysłach jak zaszokować i przyciągnąć widza. Coraz nowsze reality shows, czy podobne temu programy, ciągle zawężające granice między rozrywką a groteską, dobrym smakiem czy wręcz przestępstwem.

 Rośnie rozłam społeczny. Ludzie posiadający dostateczne ilości pieniędzy zaczynają mieszkać w zamkniętych i strzeżonych osiedlach. Zaczynają uprawiać elitarne sporty, pokazywać się w miejscach gdzie tylko oni mają prawo wejść i uciekają od reszty społeczeństwa na siłę starając się stanowić elitę. Ludzie stanowiący elitę usilnie uciekają w cień, odgradzając się od społeczeństwa i mediów. Pozostaje coraz liczniejsza rzesza ludzi przeciętnych, biednych czy bezrobotnych, którzy albo starają się po prostu żyć, na tyle na ile pozwalają im warunki, lub na siłę, wbrew prawu zyskać jak najwięcej. Powoli, szczególnie wśród młodzieży pojawia się typowe dla cyberpunku podejście, szalej póki możesz, rób co chcesz póki jesteś młody, starości i tak pewnie nie dożyjesz. Może nie jest to jeszcze, aż tak postawiona teza, ale coraz większa liczba rozbojów, ataków, wojen z policją i sobą nawzajem, świadczy, że powstające bandy są w stanie zabić dla czystej rozrywki czy kaprysu. Czasami budują sobie jakąś otoczkę idealistyczną, polityczną czy religijną, ale najczęściej wychodzą z założenia, że są bezkarni więc mogą.

Do wizji cyberpunku wiele nam jeszcze brakuje. W miastach nie istnieją strefy walki, czy osiedla bezdomnych gdzie policja boi się zaglądać, ale niedaleko już do tego. Nie posiadamy nanotechnologii zdolnej budować budynki, czy wszczepów mechanicznie ulepszających nasze ludzkie możliwości, jednak długo nie będziemy musieli na to czekać. Podobnież społeczeństwo samo dąży coraz bardziej ku tej wizji świata. Ile nam jeszcze zostało czasu? 50 lat? 100? A może 10? Prędzej czy później, jeśli nic się nie zmieni osiągniemy ten stan społeczno-techniczny. Tylko co wtedy?

Karol 'Valdez' Martin
(karol.martin@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • ;] [0]
    skszaTU
    2006-06-18 10:07:19
    A może się okazać, że nie będzie wcale tak stasznie. Już jest masa jednostek bardzo podobnych (fixer?).
  • ;) [0]
    siano
    2006-05-31 09:38:28
    czekamy z niecierpliwoscia ;) zawsze mozna sie w kolejnych artach uciec to wartosci informacji, ktora w cyberpunkowym swiecie jest na wage conajmniej zlota.
  • no coz [0]
    Valdez
    2006-05-30 22:02:26
    Nie można mieć wszystkiego. W ogóle to ten artykuł miał zapoczątkować nowy dział publicystyczny w technologii. Jednak coś to kiepsko wygląda. W każdym razie, za krótszą lub dłuższą chwilę, wyląduje tu kolejny tekst z serii, może trochę też zbyt techniczny, ale poruszający już pewne kwestie swobody społecznej.
  • ble [0]
    siano
    2006-05-30 12:13:45
    oczywioscie, ze autorzy powinni odpowiadac na komentarze, zwlaszcza jesli adresowane sa do nich ;) Valdez: doskonale rozumiem dlaczego skupiales sie na technologii, ja jedynie chcialem naswietlic problem cyberpunkowej moralnosci i esencji bytu. szkoda, ze Twoja wypowiedz brutalnie obcielo ograniczenie programowe :)
  • yyy [0]
    Valdez
    2006-05-29 18:02:37
    To jak wtedy prowadzić polemikę i dyskusję? Jakoś to bez sensu...
  • a ja słyszałem [0]
    Imperial
    2006-05-29 17:35:11
    że autorzy nie powinni odpowiadać na własne artykuły ani na komentarze do nich..
  • owszem [0]
    Valdez
    2006-05-28 20:18:38
    Owszem, nie przeczę, ale jak sam spojrzysz na to co się dzieje to takie rzeczy właśnie się dzieją. Człowiek codziennie wręcz walczy o to żeby móc żyć po swojemu, mając własne poglądy i swój sposób bycia. Co gorsza musi też uważać czy czasem ktoś o odmiennych poglądach nie uzna, że jego życie jest nie warte tego żeby zabierał tlen innym. Skupiłem się na technicznym aspekcie cyberpunku dlatego, że jest to dział techniki, ale też dlatego, że mimo wszystko technika jest tu ważnym czynnikiem. Po pierwsze pozwala na to żeby jeszcze lepiej pokazać siebie, zapozować. Po drugie pozwala nam na "bezpieczny" kontakt z resztą ludzkości i nawiązanie znajomości z tymi którzy myślą podobnie. Po trzecie technika napędza życie. Żyjemy coraz szybciej i żeby nadążyć musimy się nią obłożyć, zatopić się w jej objęcia, a gdy obcujemy z techniką nie mamyc zas obcować z ludzmi, więc popadamy w jeszcze większą izolację. Oba te problemy są więc powiązane, mimo że mogą istnieć zupełnie osobno. Są wizję wysokote
  • ych [0]
    siano
    2006-05-25 21:39:52
    smiem zasugerowac, ze postep technologiczny to jedynie tlo dla izolacji, jaka jest cyberpunk. owe podzialy spoleczne i klasowe, o ktorych pisze autor, jedynie poglebiaja wzajemne oddalanie sie ludzi. bo nurt ten to przede wszystkim kult jednostki, ktora zyje w miejskiej dzungli, ktora kazdego dnia od nowa prowadzi walke o przetrwanie, ktora robi to sama. w realiach takich niezwykle cierpia relacje miedzyludzkie, ktore zwykle ograniczane sa do kontaktow czysto fizycznych.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
prezentacja Fresh 'n Rebel 2021
Holenderska marka Fresh 'n Rebel ogłasza jesienne nowości produktowe i zachwyca 12 kolorami

Marka po raz kolejny udowodniła jak olbrzymią rolę, obok nowych funkcjonalności, mają design i kolor.

Czy e-sport to prawdziwy sport? Skąd wzięła się jego popularność?

Granie w gry na poziomie turniejowym cieszy się w dzisiejszych czasach sporym zainteresowaniem. Co takiego ludzie w tym widzą?

Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP