Pomocna dłoń - Technologie

Blockchain i przyszłość technologii finansowej

2022-04-11 14:03:15

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Niektóre z problemów obecnego systemu finansowego wynikają z tego, że w przepływie pieniądza bierze udział wielu pośredników, a transfer zajmuje dużo czasu. To sprawia, że proces jest bardzo nieefektywny i kosztowny. Jednak najważniejszym faktem powinno być to, że obecny system finansowy przeżywa olbrzymi kryzys. Inflacja szaleje, stopy procentowe rosną a działania militarne na wschodzie przyczyniają się do wzrostu cen większości surowców i towarów. Ludzie w panice wycofują swoje oszczędności z banków, co przyczynia się tylko do pogorszenia sytuacji. Sytuacja nie jest łatwa dla nikogo. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora? Postaramy się przedstawić nasze argumenty.

BlockchainJak Blockchain poprawi bezpieczeństwo inwestycji i transakcji

Blockchain to nowa i rewolucyjna technologia, która może zmienić świat. Jest to zdecentralizowana, cyfrowa księga, którą można zaprogramować do rejestrowania praktycznie wszystkiego, co ma wartość. Inwestycje oraz transakcje finansowe nie zawsze są bezpieczne, blockchain oferuje rozwiązanie tego problemu. Blockchain nie może zostać zmieniony ani zhakowany przez żadną stronę trzecią. Daje to poczucie bezpieczeństwa dla użytkowników tej technologii. W przypadku klasycznych systemów finansowych, próby oszustwa niestety, ale często się udają. Coraz więcej hakerów i oszustów podszywa się za instytucje bankowe, aby czerpać z tego korzyści materialne, kosztem naiwnych obywateli. Czy można to w jakiś sposób zatrzymać?

Jaka jest różnica między publicznymi a prywatnymi łańcuchami bloków?

Publiczne łańcuchy bloków są dostępne dla wszystkich. Każdy może uczestniczyć w procesie konsensusu i każdy może przeglądać dane transakcji. Nie ma potrzeby, aby zaufana strona trzecia weryfikowała transakcje. Prywatne łańcuchy bloków to sieci z uprawnieniami, w których tylko autoryzowane węzły mogą uczestniczyć w procesie konsensusu i przeglądać dane transakcji. Potrzebujesz zaufanej strony trzeciej (zwykle firmy), aby zweryfikować transakcje. Publiczne łańcuchy bloków umożliwiają każdemu odczytywanie i zapisywanie transakcji, podczas gdy prywatne łańcuchy bloków ograniczają dostęp za pomocą uprawnień przyznanych przez administratora lub innego posiadacza klucza. Czym jest zatem proces konsensusu? W sieci blockchain musi istnieć algorytm pozwalający rozproszonym węzłom dojść do porozumienia i uzgodnić poprawność transakcji propagowanych w sieci, wykluczając fałszywe dane.

Integracja Blockchain w branży bankowej

Blockchain jest postrzegany jako bezpieczny sposób przechowywania danych, ponieważ nie można go modyfikować ani zmieniać bez odpowiedniej autoryzacji. Branża bankowa od lat inwestuje w technologię blockchain i oczekuje się, że w nadchodzących latach znacząco wzrośnie. Banki wykorzystują teraz technologię blockchain do różnych transakcji, takich jak płatności transgraniczne, rozliczenia, handel papierami wartościowymi itp. Niektóre banki zaczęły również wykorzystywać technologię blockchain do celów wewnętrznych, takich jak operacje skarbowe i zarządzanie zgodnością. W przyszłych latach z pewnością ujrzymy kontynuację tego trendu.
 
Artykuł powstał przy współpracy z Blockchain Ventures Hub

Artykuł Partnera

fot. pixabay.comSłowa kluczowe: jak działa blockchain, bezpieczeństwo inwestycji, Blockchain Ventures Hub
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

plecak na laptopa
Plecak czy torba na laptopa? Co zabrać ze sobą na wykłady?

Plecak na laptopa może służyć nie tylko do tego celu.

Polecamy
telewizor na ścianie
Jak powiesić telewizor na płycie gipsowo-kartonowej? Warszawa

Jak zamontować telewizor na płycie gipsowo-kartonowej, żeby nie uszkodzić ściany i stabilnie przymocować sprzęt?

pendrive
Pendrive do 100 zł - jak wybrać?

W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, na rynku można znaleźć zarówno budżetowe modele, jak i droższe egzemplarze.

Polecamy
Ostatnio dodane
e-commerce
Jak optymalizować konwersję w e-commerce?

Różne czynniki mogą mieć decydujący wpływ na efektywność optymalizacji. O czym mowa?

Blockchain
Blockchain i przyszłość technologii finansowej

Obecny system finansowy nie należy do idealnych. Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które przyniesie korzyści dla tego sektora?

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP