Po godzinach - Technologie

Białe roboty oznaką rasizmu? Badania wydają się to potwierdzać

2019-08-02 10:26:22

Roboty i sztuczna inteligencja od zawsze były częścią fascynujących wizji przyszłości. Ostatnie lata to wręcz zatrważający postęp w tych dziedzinach, a kolejne wynalazki i osiągnięcia znajdują swoje miejsce na pierwszych stronach gazet i portali internetowych. Niektórzy zauważyli pewną ciekawą tendencję - wszystkie roboty są białe. Według naukowców, powodem ma być rasizm.

Ręka robota i ludzka wskazują placami na głowę kobiety

Badania potwierdzające rasizm

Badania przeprowadzone przez Laboratorium Technologii Ludzkich Interfejsów w Nowej Zelandii (Human Interface Technology Laboratory in New Zealand) sugerują, że ludzie mają tendencję do przypisywania robotom cech ludzkich, w tym też i rasy i związanych z nią stereotypów. Pokrywałoby się to z tezami, które głosili Byron Reevs i Clifford Nass, jakoby ludzie mieli utożsamiać przekaz komputerowy z rzeczywistością i traktować urządzenia cyfrowe jak ludzi. Taki stan rzeczy ma skutkować tym, że ludzie w różny sposób reagują na roboty koloru białego i czarnego.

- Uprzedzenia względem czarnych robotów są skutkiem uprzedzeń wobec Afroamerykanów. To niesamowite, że ludzie, którzy nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z robotami, wykazują wobec nich uprzedzenia rasowe. - stwierdza Christoph Bartneck, przewodniczący badań (za cnn.com)

Przebieg testu

Powyższe wnioski zostały wyciągnięte na podstawie testu "Shooter Bias". W trakcie eksperymentu, grupie testowej pokazywane były zdjęcia robotów o kolorze białym i czarnym. Ludzie mieli w ciągu mniej niż sekundy rozpoznać robota trzymającego broń i do niego "strzelić". Wyniki były takie, że osoby poddawane eksperymentowi częściej rozpoznawały czarnego robota bez broni, jako uzbrojonego, niż białego który faktycznie trzymał pistolet.

Dlaczego jest to problem?

Jest to problem, który trzeba odpowiednio szybko rozpoznać i zniwelować, ponieważ, jak możemy przeczytać w artykule naukowym: - Jeżeli roboty mają funkcjonować jako nauczyciele, przyjaciele czy opiekunowie, to będzie poważny problem, jeżeli wszystkie te role będą zajmowane jedynie przez roboty, które będą białe. (za cnn.com)

Wątek ten jest później kontynuowany przez Bartnecka, który zauważa kolejny poważny problem: - Wyobraźcie sobie świat, w którym wszystkie lalki Barbie są białe, a tak jak i roboty pracujące w Afryce czy Indiach. Wyobraźcie sobie, że to roboty obejmują rolę reprezentujące wysoki status i autorytet. Oczywistym będzie, że będzie to powodować skojarzenia z imperializmem i białą supremacją. Roboty nie są tylko maszynami - one reprezentują ludzi. (za cnn.com)

Design robotów

Teza głosząca, że białe roboty to oznaka rasizmu wydaje się dosyć kontrowersyjna, ponieważ jest wiele innych powodów, które potencjalnie mogą decydować o takim a nie innym wyborze kolorów. Nie od dziś wiadomo, że produkty w białej wersji są tańsze w produkcji ze względu na tańszy lakier i plastik, który nie musi być dodatkowo barwiony.

Warto też pamiętać, choć oczywiście może to budzić pewne kontrowersje w kontekście etyki robotów, że dotychczas roboty mogły być postrzegane po prostu jako sprzęt, który również bardzo często jest biały. Części w tym kolorze mogą być zwyczajnie łatwiej dostępne ze względu na gotową infrastrukturę do ich produkcji oraz być tańsze, co może okazywać się niezwykle istotne w kontekście tego, że w pracach nad robotami, środki finansowe zazwyczaj wtłaczane są w inne rzeczy, niż ładna obudowa.

Z drugiej strony, o ile powody takiego a nie innego designu robotów mogą być inne niż rasizm, to ich skutek faktycznie może się okazać szkodliwy. Ludzie w końcu są różni, a roboty będące niejako stworzone na nasze podobieństwo i (potencjalnie) funkcjonujące między nami, również powinny takie być.

Co więcej, test miał też drugi etap, w którym oprócz białych i czarnych robotów dodano też brązowe. Efektem tego było zniwelowanie wcześniejszego uprzedzenia wobec czarnych robotów i wyrównanie się wyników. Wygląda więc na to, że roboty będą przypominać ludzi już nie tylko kształtem, ale też i kolorem i różnorodnością.

Zobacz też: najlepsze filmy o robotach>>

KSK

fot. pixabay.com

Źródło: https://edition.cnn.com/2019/08/01/tech/robot-racism-scn-trnd/index.html

Słowa kluczowe: Etyka robotów, Prawa robotów, Rasizm, Badania, Kolory, Shooter bias
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Polecamy
Klony ze wspomnieniami oryginałów? Takie plany ma pewna chińska firma

Technologia coraz częściej stawia nas przed trudnymi pytaniami natury etycznej. Czy takie powielanie umysłów to na pewno dobry pomysł?

Microsoft ogłasza pomysł na wibrujący dywan

Zobacz, czym może być nowa mata od technologicznego giganta.

Ostatnio dodane
Wystraszony SIM
Najdziwniejsze mody do "The Sims 4". Zestawienie ciekawych modyfikacji

Zobacz kontrowersyjne mody, które stworzyli fani kultowej serii gier.

Neuralink Elona Muska ma odtwarzać muzykę bezpośrednio w mózgu i zwiększać jego wydajność

Streaming muzyki prosto do głowy to ciekawy, choć nieco kontrowersyjny koncept... podobnie jak kontrola hormonów.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.