Automatyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych
2023-05-14 16:55:16Sprzęt HDF Software Bilberry xT, a system do kontroli szczelności układu chłodniczego.
Czym jest urządzenie Bilberry xT?
Jest to stworzony przez HDF micro kiosk przemysłowy, służący do kontroli urządzeń, produkcji i magazynu. Jest wielofunkcyjny i posiada łącznie 3 przyciski - zielony, żółty i czerwony. Żółty przycisk oznacza menu, a dwa pozostałe przyciski można zaprogramować pod potrzeby klienta, co sprawia, że jest uniwersalny i sprawdzi się w wielu przedsiębiorstwach. Dodatkowo urządzenie umożliwia podłączenie do niego skanery kodów kreskowych, drukarki kodów kreskowych, a nawet naszą autorską wagę xT, służącą do liczenia drobnych, a nawet sypkich elementów. Dzięki rozbudowanemu systemowi Linux, kiosk Bilberry samodzielnie kontroluje liczbę zużywanych materiałów i automatycznie zleca zamówienie brakujących zapasów. Jest to sprzęt z metalową obudową, która chroni go przed działaniem czynników zewnętrznych.
Co łączy bilberry z systemami MES i WMS?
Bilberry jest urządzeniem mającym za zadanie ułatwić pracę pracownikom magazynu i produkcji, a także zautomatyzować procesy, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Podobne funkcje spełniają systemy MES (ang. Manufacturing Execution System) i WMS (ang. Warehouse Management System). Oprogramowanie Bilberry xT jest jednym z modułów dużych systemów, jakimi są MES i WMS. Dzięki temu towary są automatycznie kierowane na magazyn, po oznaczeniu etykietą logistyczną, co niweluje ilość popełnionych błędów przy weryfikacji produktu w magazynie. Stany magazynowe są aktualizowane od razu, co ułatwia kontrolę nad zużyciem materiałów. W kiosku znajduje się dostęp do oprogramowań SYSTEM MES i SYSTEM WMS autorstwa HDF Software, co daje możliwość zarządzania magazynem i całym procesem produkcji z poziomu jednego urządzenia.
W jaki sposób systemy HDF Software rozwiązują problemy?
Naszym celem, jako firmy informatycznej jest przede wszystkim ułatwienie pracy w wielu sektorach oraz jej automatyzacja. Projektujemy systemy dla wielu firm, a jedną z nich jest firma zajmująca się produkcją elementów chłodzenia silnika i akumulatora samochodowego. Aby łączniki, rury, węże i inne elementy silnika były zdatne do użytku, należy dokładnie sprawdzić ich szczelność - zwłaszcza w przypadku układów chłodniczych. Firma ta posiada specjalną maszynę, która rejestruje szczelność rur.
Jak wygląda proces produkcyjny układu chłodniczego z wykorzystaniem Bilberry xT i systemu HDF?
1. Pierwszym krokiem w procesie kontroli szczelności elementów układu chłodniczego jest zeskanowanie kodu kreskowego, w którym zapisane są wszystkie dane rury. Aby to zrobić, pracownik wykorzystuje skaner, który jest połączony z urządzeniem HDF Bilberry xT. Na ekranie wyświetlają się informację i pomiar ciśnienia, jakie powinien posiadać dany element.
2. Po zeskanowaniu kodu, system automatycznie startuje czas kontroli szczelności wykonywanej przez pracownika.
3. Kolejnym krokiem jest pomiar szczelności. Dzieje się to poprzez przyłożenie specjalnej maszyny do otworów, która odpowiada za pomiar ciśnienia.
4. Zmierzony wynik ciśnienia pracownik porównuje z docelową wartością ciśnienia, która wyświetla się na ekranie Bilberry. Jeśli wyniki się nie zgadzają, pracownik odrzuca dany element. Jeśli wynik jest zgodny, pracownik naciska zielony przycisk.
5. Urządzenie Bilberry, oprócz skanera zostało wyposażone w drukarkę etykiet z kodem kreskowym i spersonalizowany system kontroli szczelności. Po naciśnięciu zielonego przycisku, wgrany system zleca wydruk odpowiedniej etykiety z kodem kreskowym, wraz ze wszystkimi danymi i informacją o poprawnym pomiarze szczelności.
6. Wydrukowaną automatycznie etykietę pracownik przykleja na rurę.
7. Pomiar czasu pracy automatycznie się zatrzymuje, a wyniki są na bieżąco zapisywane, co pozwala na zoptymalizowanie procesu kontroli.
System do kontroli szczelności układu chłodniczego autorstwa HDF.
Urządzenie Bilberry wraz z systemem HDF zostało zainstalowane na około 50 stanowiskach, co pozwala na zoptymalizowany proces kontroli elementów.
System kontroli szczelności układu chłodniczego w silnikach samochodowych ma na celu:
- kontrolę szczelności elementów gumowych i plastikowych używanych w układzie chłodniczym
- kontrolę ilości poprawnie wykonanych przez pracowników pomiarów
- wyświetlanie danych o elementach oraz ich automatyczna aktualizacja po pomiarze ciśnienia
- automatyczny wydruk etykiet z kodem kreskowym
- pomiar czasu pracy kontrolerów, który wskazuje na jego wydajność i dokładność
Stworzony przez nas system został opracowany przez naszych specjalistów. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem zawsze stawiamy na potrzeby naszych klientów. Specjalizujemy się w dostosowywaniu naszych systemów potrzeby firm lub tworzeniem zupełnie nowych, indywidualnych systemów, które pomagają jak najbardziej zoptymalizować procesy w przedsiębiorstwach naszych klientów.
Artykuł partnera