Internet - Technologie

20 lat sieci Wi-Fi - od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Historia i przyszłość internetu bezprzewodowego

2019-06-01 13:06:06

Zrywa się, chodzi wolno, laguje… i nie wyobrażamy sobie bez niej życia! Sieć Wi-Fi to wynalazek który zrewolucjonizował nasze korzystanie z internetu - nie potrzebne nam już kable w całym domu, a darmowy internet dostępny jest w kawiarniach lub nawet na terenie całego miasta. Od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Ziemia symbolicznie otoczona siecią internetową

Co to jest Wi-Fi

Większość z nas zna ten skrót jako bezprzewodowy internet. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Wi-Fi to w rzeczywistości nazwa wykorzystywana do oznaczenia całego zbioru standardów wykorzystywanych przy tworzeniu sieci bezprzewodowych.

Za wprowadzenie i opatentowanie tej technologii odpowiedzialna jest organizacja powstała w 1999 - Wi-Fi Alliance. Jest to zrzeszenie kilku firm, które od tamtej pory zajmują się rozwojem tej technologii i opieką nad nią. Wartość przedsiębiorstwa w 2018 roku oscylowała w okolicach 1,96 trylionów dolarów, co już nam bardzo dobrze pokazuje, o jak wpływowej technologii tutaj mówimy. Według prognoz, do 2023 roku, Wi-Fi Alliance ma być warte ponad 3,47 trylionów.

Wprowadzenie jednorodnej, ustandaryzowanej technologii łączności bezprzewodowej ma wiele zalet. Dzięki temu właściwie każde urządzenie posiadające moduł Wi-Fi jest w stanie połączyć się z siecią. Nie ma potrzeby żonglowania adapterami i różnymi urządzeniami by uzyskać połączenie w różnych miejscach, z których każde mogłoby wykorzystywać inny sposób łączności.

Oczywiście, technologia Wi-Fi nadal się rozwija, dzięki czemu mamy coraz szybsze i stabilniejsze łącza. Nowsze moduły jednak wciąż zachowują kompatybilność ze starszymi. Dzięki temu nadal jest to technologia, której jedną z największych zalet jest właśnie uniwersalność.

Przyszłość Wi-Fi

Aktualnie w produkcji jest 6. generacja Wi-Fi. To wcielenie bezprzewodowych łączy ma gwarantować wielo-gigabajtową przepustowość, dzięki pasmu przenoszenia na poziomie 60 GHz. Oprócz tego trwają też pracę nad oprogramowaniem zapewniającym urządzeniom Wi-Fi pracę, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo korzystania z sieci, lepszą stabilność i dodatkowe narzędzia dla dostawców usług internetowych.

Wygoda i coraz mocniejsze łącza, których zasięg ma dochodzić nawet do ok. 30 metrów w znacznym stopniu mają też pomóc w dalszym odciążaniu sieci komórkowych, które również odgrywają ogromną rolę w kwestii dostarczania nam internetu.

Świat dzięki internetowi znacznie się zmienił. Łączność bezprzewodowa i miniaturyzacja urządzeń takich jak smartfony, bez wątpienia są tym co ukształtowało nasze społeczeństwo. Czy kolejne lata rozwoju będą pełne ewolucji i ulepszania dostępnych już dziś rozwiązań, czy może przyniosą kolejną rewolucję? Czy już niedługo internet będzie dostępny dosłownie wszędzie? Będzie to z pewnością interesujący temat do obserwacji.

KSK

Źródło: wi-fi.org

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Internet, Historia, Technologia, Rocznica, Kiedy powstało WiFi?, Data powstania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
internet mobilny
Dlaczego lepiej wybrać internet mobilny niż stacjonarny?

Każdy student potrzebuje stałego dostępu do sieci, szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia prowadzone są zdalnie.

Ogromny bitcoinowy scam na Twitterze. Platforma zablokowała tysiące kont

Niektórzy mówią o największym ataku hakerskim w historii social mediów.

TikTok ma być usunięty? Aplikacja zbanowana w Indiach, USA również to rozważa

Aplikacja straciła swój największy rynek, a drugi w kolejności również rozważna jej zakazanie.

Polecamy
Tik Tok
Wschodząca gwiazda social media, czyli co to jest Tik Tok?

Chińska aplikacja do robienia filmików to prawdziwy kulturowy fenomen!

e-commerce Empik
Platforma internetowa Empiku umacnia swoją pozycję w czołówce polskiego e-commerce

W ciągu minionych 12 miesięcy marka na dobre rozgościła się w TOP3 polskiego e-commerce.

Polecamy
Ostatnio dodane
internet mobilny
Dlaczego lepiej wybrać internet mobilny niż stacjonarny?

Każdy student potrzebuje stałego dostępu do sieci, szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia prowadzone są zdalnie.

Ogromny bitcoinowy scam na Twitterze. Platforma zablokowała tysiące kont

Niektórzy mówią o największym ataku hakerskim w historii social mediów.

Konkurs Ziaja
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.