Internet - Technologie

20 lat sieci Wi-Fi - od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Historia i przyszłość internetu bezprzewodowego

2019-06-01 13:06:06

Zrywa się, chodzi wolno, laguje… i nie wyobrażamy sobie bez niej życia! Sieć Wi-Fi to wynalazek który zrewolucjonizował nasze korzystanie z internetu - nie potrzebne nam już kable w całym domu, a darmowy internet dostępny jest w kawiarniach lub nawet na terenie całego miasta. Od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Ziemia symbolicznie otoczona siecią internetową

Co to jest Wi-Fi

Większość z nas zna ten skrót jako bezprzewodowy internet. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Wi-Fi to w rzeczywistości nazwa wykorzystywana do oznaczenia całego zbioru standardów wykorzystywanych przy tworzeniu sieci bezprzewodowych.

Za wprowadzenie i opatentowanie tej technologii odpowiedzialna jest organizacja powstała w 1999 - Wi-Fi Alliance. Jest to zrzeszenie kilku firm, które od tamtej pory zajmują się rozwojem tej technologii i opieką nad nią. Wartość przedsiębiorstwa w 2018 roku oscylowała w okolicach 1,96 trylionów dolarów, co już nam bardzo dobrze pokazuje, o jak wpływowej technologii tutaj mówimy. Według prognoz, do 2023 roku, Wi-Fi Alliance ma być warte ponad 3,47 trylionów.

Wprowadzenie jednorodnej, ustandaryzowanej technologii łączności bezprzewodowej ma wiele zalet. Dzięki temu właściwie każde urządzenie posiadające moduł Wi-Fi jest w stanie połączyć się z siecią. Nie ma potrzeby żonglowania adapterami i różnymi urządzeniami by uzyskać połączenie w różnych miejscach, z których każde mogłoby wykorzystywać inny sposób łączności.

Oczywiście, technologia Wi-Fi nadal się rozwija, dzięki czemu mamy coraz szybsze i stabilniejsze łącza. Nowsze moduły jednak wciąż zachowują kompatybilność ze starszymi. Dzięki temu nadal jest to technologia, której jedną z największych zalet jest właśnie uniwersalność.

Przyszłość Wi-Fi

Aktualnie w produkcji jest 6. generacja Wi-Fi. To wcielenie bezprzewodowych łączy ma gwarantować wielo-gigabajtową przepustowość, dzięki pasmu przenoszenia na poziomie 60 GHz. Oprócz tego trwają też pracę nad oprogramowaniem zapewniającym urządzeniom Wi-Fi pracę, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo korzystania z sieci, lepszą stabilność i dodatkowe narzędzia dla dostawców usług internetowych.

Wygoda i coraz mocniejsze łącza, których zasięg ma dochodzić nawet do ok. 30 metrów w znacznym stopniu mają też pomóc w dalszym odciążaniu sieci komórkowych, które również odgrywają ogromną rolę w kwestii dostarczania nam internetu.

Świat dzięki internetowi znacznie się zmienił. Łączność bezprzewodowa i miniaturyzacja urządzeń takich jak smartfony, bez wątpienia są tym co ukształtowało nasze społeczeństwo. Czy kolejne lata rozwoju będą pełne ewolucji i ulepszania dostępnych już dziś rozwiązań, czy może przyniosą kolejną rewolucję? Czy już niedługo internet będzie dostępny dosłownie wszędzie? Będzie to z pewnością interesujący temat do obserwacji.

KSK

Źródło: wi-fi.org

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: Internet, Historia, Technologia, Rocznica, Kiedy powstało WiFi?, Data powstania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
20 lat sieci Wi-Fi - od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Świat bez internetu bezprzewodowego nie byłby taki sam. Świętujemy rocznicę powstania jednej z najważniejszych technologii naszej cywilizacji!

bezpieczeństwo haseł
Jak zadbać o bezpieczeństwo haseł? [Poradnik]

Sprawdź, jak w dobie intensyfikacji zagrożeń lepiej chronić dane.

YouTuBe
Jak zarabiać na YouTube: podstawowe zasady

Dowiesz się więcej na temat paru podstawowych metod monetyzacji kanału YT.

Polecamy
@ w Gadu-Gadu
@ w Gadu-Gadu

Gadu-Gadu wprowadziło innowacyjne na polskim rynku rozwiązanie, dzięki któremu wysłać i odebrać maila można… bezpośrednio przez GG.

Gaudeamus Igitur na YouTube
Gaudeamus Igitur na YouTube

Gdy YouTube podpisało umowę z Chelsea FC, NBA i BBC, zostały stworzone osobne kanały dla firm, które chciałyby zamieszczać własne materiały. Teraz YouTube zwróciło się z podobną ofertą do uniwersytetów

Ostatnio dodane
20 lat sieci Wi-Fi - od czego to wszystko się zaczęło i dokąd zmierza?

Świat bez internetu bezprzewodowego nie byłby taki sam. Świętujemy rocznicę powstania jednej z najważniejszych technologii naszej cywilizacji!

bezpieczeństwo haseł
Jak zadbać o bezpieczeństwo haseł? [Poradnik]

Sprawdź, jak w dobie intensyfikacji zagrożeń lepiej chronić dane.

Konkurs Ziaja