Po godzinach - Technologie

Zagrożone karty płatnicze

2013-05-16 09:28:53

Karty płatnicze, znane chyba każdemu z nas, są powszechnym środkiem płatniczym, pozwalającym również na podejmowanie gotówki z bankomatu. Cechuje je wygoda, ale czy w parze idzie bezpieczeństwo?

Karta płatnicza to cienki kawałek plastiku, podobny do dowodu tożsamości, wydawany przez banki i instytucje finansowe na całym świecie. Pierwsze karty, o podobnej zasadzie działania do obecnych, pojawiły się w początkowych latach ubiegłego wieku. Posiadanie takiej karty upoważniało jej użytkownika  do odbioru zamówionego towaru i zapisanie kredytu na jego konto. Taką procedurę stosowały głównie duże sieci sklepów oraz stacje benzynowe. Następnie pojawiły się karty obciążeniowe, której posiadacz zobowiązany był do pokrycia kosztów wszelkich transakcji z danego okresu rozliczeniowego. W Polsce pierwsze karty płatnicze wydał Bank Pekao S.A. na początku lat 80 XX wieku.

Czy karty płatnicze w odpowiedni sposób chronią Twoje pieniądze?

Ryzyko, czyli przestępstwa z wykorzystaniem kart płatniczych

Wraz z rozwojem elektronicznych produktów bankowych można zauważyć  wzrost skali przestępstw z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych. Ofiarą złodziei może paść każda osoba w najmniej oczekiwanym momencie.

- Najpopularniejsze tego typu przestępstwa to: posługiwanie się skradzionymi lub zagubionymi kartami – w tym przypadku przestępca będzie chciał jak najszybciej dokonać płatności kartą zanim ta zostanie zastrzeżona przez właściciela. Oszust musi zatem znaleźć miejsce, w którym wymagany  jest podpis posiadacza karty jako potwierdzenie transakcji, by następnie go sfałszować. Coraz częściej przestępcy starają się przechwycić kartę zanim dotrze ona do właściciela, a jej aktywacja odbywa się na podstawie danych o właścicielu  zdobytych przez złodzieja. Jest to szczególnie niebezpieczne, bowiem takie karty przez długi czas nie są zgłaszane do zastrzeżenia.

- wyłudzenia kart płatniczych na podstawie wniosku z fałszywymi danymi

– w tym celu przestępca składa w banku spreparowany dowód tożsamości i zaświadczenie o zarobkach.

- carding – jest wykorzystaniem skradzionych danych z karty do przeprowadzenia transakcji internetowych, przy zamówieniach pocztowych lub telefonicznych.

- skimming – polegający na kradzieży danych z karty za pomocą specjalnego urządzenia i nagraniu ich na pasek magnetyczny innej karty. Posiadacz karty pozostaje nieświadomy do momentu otrzymania wyciągu bankowego, sprawdzenia stanu konta w bankomacie lub Internecie.

Jak zabezpieczać się przed kradzieżą

Wiele osób nawet sobie nie wyobraża jak bardzo naraża swoje pieniądze z pozoru błahymi czynnościami. Aby uchronić się przed ich utratą stosuj następujące zasady:

- niszcz wyciąg – na nim znajduje się wiele informacji, które mogą zostać użyte do przeprowadzenia transakcji w Internecie, np. nr karty;
- nie wypuszczaj karty z rąk i nie spuszczaj jej z oczu podczas płatności – podając kartę sprzedawcy czy kelnerowi ten może w ciągu ułamka sekundy sczytać z niej wszystkie dane przy pomocy miniaturowego czytnika;
- zawsze wprowadzaj dyskretnie nr PIN (nr ten jest kluczem do Twoich pieniędzy dla osoby, która zechce ukraść Ci kartę);
- sprawdzaj, czy przy bankomacie nie ma zainstalowanych podejrzanych urządzeń, które mogłyby kopiować dane karty;
- dokonując zakupów przez Internet korzystaj wyłącznie ze znanych, zaufanych witryn.

Ubezpieczenie kart płatniczych
    
Na świecie powstaje coraz więcej firm oferujących usługi ubezpieczeń kart płatniczych. Tego typu ubezpieczenie obejmuje nieautoryzowane transakcje, w pełni zabezpiecza na wypadek kradzieży danych oraz dokonania transakcji bez wiedzy posiadacza. W takim wypadku procedura jest bardzo prosta: wystarczy zastrzec kartę, dokonać reklamacji danej transakcji oraz wypełnić prosty formularz. Niektóre firmy udostępniają również swoim klientom specjalną aplikację, która informuje o wszystkich dokonywanych płatnościach. W przypadku nieautoryzowanego użycia karty użytkownik dostaje informację dzięki, której może wyróżnić podejrzane transakcje.

Ryzyko kart zbliżeniowych

Płacenie kartą zbliżeniową jest bez wątpienia wygodnym rozwiązaniem. Niestety niesie ze sobą większe niebezpieczeństwo kradzieży danych niż w przypadku kart tradycyjnych. Za pomocą specjalnego urządzenia złodziej może uzyskać wszystkie dane z karty, a następnie wykorzystać je do przeprowadzenia transakcji finansowych przez Internet lub też do sklonowania karty, której będzie mógł używać w celach płatniczych. Tego typu czytniki można kupić w sieci bez większych problemów.

Proces kradzieży jest bardzo prosty: złodziej ma czytnik w ręce, ukryty np. w etui od tabletu, przechodząc obok potencjalnej ofiary zbliża etui do kieszeni z portfelem i dane w ciągu ułamka sekundy zostają sczytane i zapisane. Następnie czytnik podłącza się do komputera i za pomocą specjalnego oprogramowania można odczytać wszystkie dane zaprogramowane na karcie oraz zapisać je poprzez odpowiednio zmodyfikowany czytnik magnetyczny na innej, a nawet na karcie hotelowej. Kartą taką można płacić w każdym sklepie gdzie obsługiwana jest usługa płatności zbliżeniowych.
    
Innym, coraz częściej praktykowanym sposobem kradzieży pieniędzy z kart zbliżeniowych jest wykorzystanie nowoczesnych telefonów z systemem NFC. Mało kto wie, że obecnie można kodować naszą kartę zbliżeniową na właśnie taki telefon i to za jego pomocą dokonywać płatności - poprzez przyłożenie go do terminala płatniczego. Złodzieje wykorzystujący tę technologię za pomocą jednego telefonu mogą przechwycić sygnał karty ofiary i przesłać go do wspólnika, który swoim telefonem zapłaci za zakupy.

Czy jesteśmy bezradni?

Jako posiadacze mamy możliwość chronienia swoich kart. Najpewniejszym rozwiązaniem jest specjalne ekranowe etui zamykające sygnał karty wewnątrz, natomiast w Internecie można znaleźć informację, że wystarczające jest owinięcie karty aluminiową tworząc tzw. Klatkę Faraday’a.
 
Obecnie testowane są również karty ze specjalnym mechanizmem, który wymaga przyłożenia palca do danego miejsca, dzięki czemu uruchomione zostanie połączenie pomiędzy kartą a czytnikiem. Bez tego jakakolwiek płatność czy próba odczytania danych nie dojdzie do skutku.

Banki również starają się chronić swoich klientów. W czasach, gdy zwykłe karty płatnicze w większości polskich banków nie są już dostępne, spora ich część wprowadziła możliwość zablokowania płatności zbliżeniowych. W ten sposób karta taka staje się tradycyjną, gdzie do zapłaty trzeba użyć czytnika magnetycznego. Należy jednak pamiętać, że używanie takich kart również obarczone jest ryzykiem, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Innym sposobem ochrony kart zbliżeniowych jest wykorzystanie nowej technologii telefonów z systemem NFC. W tym przypadku wystarczy zaprogramować swoją kartę na komórkę, w wyniku czego sygnał będzie dostępny dopiero po uruchomieniu go przez właściciela z poziomu oprogramowania telefonu.

Jak widać wraz z nadejściem nowych technologii nadchodzi era wygody, szybkości przeprowadzanych transakcji i komfortu. Niestety technologia niesie ze sobą wielką odpowiedzialność, bo żądni naszych pieniędzy przestępcy zawsze będą starali się wykorzystywać ją dla własnych korzyści. Olbrzymią rolę w kwestiach bezpieczeństwa odgrywamy my sami i to od nas w dużej mierze zależy czy swoim zachowaniem nie narazimy naszych kont.
    
Więcej informacji na temat kart płatniczych znajdziesz tutaj

Słowa kluczowe: karty płatnicze zagrożenia karty zbliżeniowe zabezpieczenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • świadomość zagrożenia [0]
    IDBlock
    2013-05-24 23:15:44
    Dobrze, że powstają tego typu artykuły, które informują nas o zagrożeniach, które dotyczą wszystkich posiadających karty płatnicze. Nie tylko zwykła kradzież, ale i zeskanowanie danych - to niebezpieczeństwa, na które jesteśmy narażeni dosłownie wszędzie.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
Twins 3 True Wireless
Nowe słuchawki douszne Twins 3 Fresh 'n Rebel - czym różnią się od innych propozycji holenderskiego producenta?

Do serii słuchawek dousznych Twins od marki Fresh 'n Rebel, dołączył właśnie model Twins 3 True Wireless.

Google doodle - archiwum doodli google’a dostępne za darmo!

Gigant nakładania do zostania w domu udostępniając przeglądarkowe gierki i animacje.

Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP