Multimedia - Technologie

Studencki warsztat pracy: notatki, laptop... projektor!

2016-04-11 14:56:33 | artykuł sponsorowany

Andrzej Bieniek - Business Account Manager z Epson Europe, odpowiedzialny za projektory i urządzenia do wizualizacji obrazu, opowiada o nowoczesnej rozrywce, projektorach i projekcjach 3D.


Telewizory już jakiś czas temu zaczęły wychodzić z mody, a przez to z naszych salonów. Teraz projektory zajmą ich miejsce?

Andrzej Bieniek: W kategorii funkcji czysto rozrywkowych telewizory zaczęły przegrywać, gdy do gospodarstw domowych zaczęły szeroką falą wchodzić komputery, a potem laptopy. Teraz, gdy wiele osób w każdej chwili dysponuje własnym sprzętem, który dodatkowo dzięki sieci jest jednocześnie właściwie nieograniczonym źródłem rozrywki, telewizory faktycznie zeszły na dalszy plan.

Czyli jednak projektory, jako uzupełnienie sprzętu, o jakim Pan mówi?

Tak, można powiedzieć, że projektory to przedłużenie komputera: możliwość zobaczenia wszystkiego, co chcemy, w znakomitej jakości na własnej ścianie, jak w prywatnym kinie. Mówimy tutaj o jakości Full HD, z wysoką dokładnością szczegółów i przejrzystością ruchomego obrazu. Niektóre projektory, tak jak Epson EH-TW5350 pozwalają też na konwersję obrazu z 2D to 3D.

Pokusa własnego kina domowego jest duża, ale przecież nie tylko o to chodzi w użytkowaniu projektorów.

Nie, zdecydowanie nie. To kino domowe, ale też prawdziwe centrum multimedialne. Gdzie dzisiaj wymagany jest obraz wysokiej jakości? Do pełni przeżywania potrzebują go filmy, seriale, sportowe rozgrywki, ale również gry wszelkiego rodzaju. Efekty wizualne to dzisiaj lwia część przeżycia (nie bez powodu stanowią bardzo istotny element w budżecie każdej produkcji filmowej czy TV), które oferują nam najnowsze tytuły, a właśnie projektory pozwalają wykorzystać je do końca. Technologia 3LCD starając się jak najwierniej oddać rzeczywistość gwarantuje obraz o żywych, wiernych kolorach, a także kontrast o współczynniku co najmniej 35 000:1.

Interpolacja klatek i optymalizacja wyświetlania szczegółów zapewniają większą ostrość i płynność oraz przejrzystość ruchomego obrazu, co znowu przydaje się zwłaszcza przy grach. Kto nie chciałby przejść swoich ulubionych gier w kinie?

A poza rozrywką? Co jeszcze może dać nam taki sprzęt?

Zachowana wierność kolorów z pewnością przyda się przy nauce. Badanie danego tematu od dawna nie polega jedynie na wczytywaniu się w źródła spisane, ale właśnie w korzystanie z multimediów.

Na przykład?

Studenci dowolnych filologii, historii sztuki czy kierunków artystycznych używają źródeł wizualnych na co dzień – zwiększona jakość obrazu z pewnością podwyższy efektywność nauki. Wystarczy pomyśleć o swobodnie powiększanych i pomniejszanych zdjęciach starodruków i obrazów, co pozwala zbadać każdy szczegół dzieła.

A studenci np. nauk ścisłych?

Oczywiście - to samo dotyczy również innych kierunków. Medycyna, weterynaria, biologia, słowem – student każdego kierunku, który wymaga dobrego praktycznego poznania tematu, skorzysta na użyciu projektora.
To uniwersalny sprzęt. W modelu TW5350 czas bezobsługowego działania lampy urządzenia wynosi 7500 godzin, co oznacza, że gdybyśmy codziennie oglądali z jego użyciem jeden film to będziemy się nim cieszyć nawet przez… 11 lat. To bardzo dużo przeżytych emocji, zakończonych gier i zapamiętanych grafik. Po zużyciu lampy koszt nowej wynosi jedynie 450zł, podczas gdy u konkurencji to koszt rzędu 1-1,5 tysiąca złotych.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie projektor?

Po pierwsze pamiętajmy, że większość z nas nie będzie korzystać z projektora w wielkich przestrzeniach, tylko mieszkaniach lub biurach. Dlatego ważne są zaawansowane możliwości korekcji poziomej i pionowej, co pozwoli na użycie sprzętu w każdej przestrzeni, bez rezygnowania z funkcjonalności. Niektóre modele, jak TW5350, mają wbudowaną opcję sterowania z dowolnego urządzenia z systemem operacyjnym Android i iOS dzięki aplikacji iProjection.

Dzięki temu konfiguracja jest maksymalnie prosta. Posiadacze takich urządzeń mogą również przesyłać zdjęcia, dokumenty i inne treści bezprzewodowo, bezpośrednio do projektora. W przypadku EH-TW5350 za pomocą funkcji Miracast wyświetlimy na wielkim ekranie dowolny obraz, także gry czy filmy, bez potrzeby podłączania komputera. Co ważne, transmisja nie ma opóźnień i jest na tyle efektywna, że gwarantuje płynną rozgrywkę.

Co jeszcze powinno przekonać potencjalnego nabywcę?

Projektor to inwestycja na lata, co wspominałem już wcześniej. Dodatkowo - prostota obsługi, swoboda ustawienia w danym miejscu domu oraz wysoka niezawodność to czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę. Warto przyjrzeć się parametrom technicznym.

Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

Poziom natężenia światła i jakość koloru. Są trzy  terminy, których definicję z pewnością warto przy tym znać: DLP, CLO, 3LCD.

Czy mogę prosić więc o wyjaśnienie?

DLP to klasyczna technologia stosowana w projektorach, która traktuje wysokie natężenie światła jako ostateczny wyznacznik jakości obrazu. CLO to oficjalnie określony standard podawania natężenia światła w 9 punktach obrazu, wprowadzony w 2012 roku. Umożliwia on porównywanie ze sobą urządzeń konstruowanych pod kątem siły natężenia światła.

Z kolei technologia 3LCD, ściśle powiązana z ergonomią użytkowania, produkuje zrównoważony obraz, zgodny z funkcjonowaniem ludzkiego oka. Przy zastosowaniu sprzętu wyposażonego w taką technologię otrzymujemy obraz barwny, o równym natężeniu światła dla kolorów oraz światła białego. W efekcie daje to lepsze, bardziej realistyczna doznania wizualne oraz nie męczy wzroku, co przekłada się na większą frajdę przy grach czy filmach oraz… większa efektywność przyswajania informacji podczas nauki.

Pozwolę sobie dodać jednak, że – w skali lat – nie jest powiedziane, że jest to ostatnie słowo w rozwoju projektorów, bo to sektor, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Sam Epson rejestruje ponad 5 tys. patentów rocznie – sporo z nich dotyczy technologii projekcji obrazu.

Do jakich zastosowań powinniśmy wybrać projektor wyposażony w daną technologię?

Równe natężenie światła białego i kolorowego stanowi o tym, że rzutowany obraz jest realistyczny także w pomieszczeniach bez specjalnego zaciemniania. To oznacza, że dla klientów szukających rozwiązania do pomieszczenia, które nie zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o domowym kinie, odpowiedni będzie sprzęt wyposażony w taką technologię 3LCD. Tutaj dodatkowo wchodzą w grę zalety ekologiczne: niższy pobór prądu dzięki lampie E-Torl przy zachowanej jednocześnie świetnej jakości obrazu.

Dlatego 3LCD sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowe jest realistyczne oddanie kolorów: w edukacji, rozrywce, grach czy oglądaniu filmów. Projektory DLP z kolei przez lata miała problem z tzw. „efektem tęczy”. Projektory wyposażone w technologię 3LCD oferują kilkakrotnie wyższy kontrast niż technologia DLP, co po prostu decyduje o ich uniwersalności.  

Andrzej Bieniek - Epson Europe
Business Account Manager
odpowiedzialny za projektory i urządzenia do wizualizacji obrazu


ip

Słowa kluczowe: projektor multimedialny, pomoce naukowe, akcesoria studenckie, nowe projektory,

Projektory Epson (9)

Projektory Epson  - Zdjęcie nr 1
Projektory Epson  - Zdjęcie nr 2
Projektory Epson  - Zdjęcie nr 3
Projektory Epson  - Zdjęcie nr 4
Projektory Epson  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sam Fisher
Sam Fisher dołącza do Duchów w Ghost Recon Wildlands [WIDEO]

Bohater serii Splinter Cell weźmie udział w specjalnym wydarzeniu.

Zobacz najlepsze przygodÃłwki point and click!
Gry point and click, w które musisz zagrać!

Zobacz najlepsze przygodówki point and click!

The Crew 2 Motor Edition
The Crew 2: Zobacz zwiastun, datę premiery i zawartość edycji kolekcjonerskiej [WIDEO]

Przeżyj niesamowite wrażenia w świecie sportów motorowych dzięki The Crew 2 Motor Edition.

Polecamy
Napój lub posiłek prosto z kapsuły
Napój lub posiłek prosto z kapsuły

Nasze pożywienie już niedługo może przypominać kapsułki, które będą gotowymi daniami.

10 najpopularniejszych smartfonów w Polsce
10 najpopularniejszych smartfonów w Polsce

W rankingu najpopularniejszych komórek w lutym 2012 roku znalazły się tylko dwa tradycyjne telefony. Reszta to smartfony

Ostatnio dodane
Sam Fisher
Sam Fisher dołącza do Duchów w Ghost Recon Wildlands [WIDEO]

Bohater serii Splinter Cell weźmie udział w specjalnym wydarzeniu.

Zobacz najlepsze przygodÃłwki point and click!
Gry point and click, w które musisz zagrać!

Zobacz najlepsze przygodówki point and click!

Kupony i kody rabatowe
Firebit.pl