Multimedia - Technologie

Słownik dla laika komputerowego

2012-11-20 13:25:01

Kupując komputer niezależnie czy w supermarkecie czy w specjalistycznym sklepie, jesteśmy zasypywani całą stertą informacji, które często trudno zrozumieć. Jak więc wybrać komputer który spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie nie zrujnuje naszego budżetu? Nasz poradnik przybliża kilka kluczowych terminów, które pojawiają się w reklamach i ulotkach sklepów z elektroniką.


Procesor to mózg, którego podzielność uwagi wpływa na szybkość całego komputera.


Jak wybierać? Wbrew pozorom wybór nie jest trudny. Większość współczesnych procesorów oferuje wydajność całkowicie wystarczającą do większości codziennych zadań. Nawet gry komputerowe nie wymagają potężnych jednostek do płynnego działania. Rozwój technologiczny procesorów podąża teraz jednak w innym kierunku – obok szybkości ważna jest możliwość wykonywania wielu działań na raz i dlatego warto zwracać uwagę na liczbę rdzeni.
Do podstawowych zadań wystarczą jednostki 2-rdzeniowe (np. procesory Serii E firmy AMD). Poszukujący wyższej wydajności w multimediach i grach powinni szukać modeli wyposażonych w 4 rdzenie. Najwyższa wydajność oferowana jest zaś przez procesory z 6 lub 8 rdzeniami, ale one są dostępne już tylko w komputerach stacjonarnych. Warto przy tym wybierać modele z tzw. Turbo, czyli technologią, która w razie potrzeby dodatkowo zwiększa szybkość.


Karta graficzna to drugi mózg i często nie mniej ważny niż pierwszy. Niektóre karty graficzne są dziś graficzne tylko z nazwy, a gry nie są ich jedynym przeznaczeniem.


Jak wybierać? Z uwagi na gigantyczny postęp w tej dziedzinie wybór jest nieco bardziej złożony. Większość kart graficznych jest zintegrowana z procesorem i choć nie są to demony szybkości, to starannie wybrany, nowy komputer z taką grafiką może nawet posłużyć do grania w najnowsze gry (np. bazujący na procesorach Serii A firmy AMD). Zewnętrzna karta graficzna nie zawsze też stanowi zaletę w notebookach – podnosi cenę, zwiększa zużycie energii i ogranicza czas pracy na baterii. Dla osób niepewnych swoich potrzeb najlepszym kompromisem jest wybór komputera z dualną kartą graficzną (tzn. podwójną). Pod obciążeniem uruchamia ona oba – zintegrowany i zewnętrzny układ, dzięki czemu wydajność jest nawet dwukrotnie wyższa niż przy pojedynczej karcie, a w spoczynku jedną z nich całkowicie wyłącza.
Zewnętrzne karty graficzne nie są jednak przeżytkiem w komputerach stacjonarnych służących za centrum multimedialnej rozrywki lub maszynę do gier. Najważniejsze, żeby kierować się zawsze oznaczeniem modelu, a nie ilością dołączonej do niego pamięci RAM. Pierwsza cyfra określa generację, a kolejne oznaczają wydajność (im wyższe tym nowsze / szybsze). Przykładowo AMD Radeon HD 7770 to najnowszej generacji karta, która zapewnia wysoką wydajność w korzystnej cenie. Z kolei AMD Radeon HD 7870 to już wydajny sprzęt dla graczy.


RAM to pamięć operacyjna, czyli podręczna „szuflada” na dane.

Jak wybierać? Do pewnego momentu zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Rozsądnym minimum jest dziś 4 GB, które wystarcza do większości zastosowań. 6 lub 8 GB przyda się graczom i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Więcej nie będzie potrzebne nikomu poza profesjonalistami. Szybkość pamięci ma dużo mniejsze znaczenie.

Dysk lub SSD to pamięć masowa, czyli magazyn na dane.


Jak wybierać? Dziś standardem są dyski 500 GB w zupełności wystarczające dla potrzeb większości użytkowników. Zamiast dopłacać do pojemniejszych lepiej zainwestować
w dodatkowy, zewnętrzny dysk USB, na którym znajdzie się kopia zapasowa. Utrata rodzinnych zdjęć lub prywatnych dokumentów w wyniku awarii to rzecz bardziej dotkliwa niż cokolwiek innego. Jeśli komputer służy do nauki lub pracy, to jest to wręcz nieodzowne. Ponadto dysk taki ułatwia przenoszenie plików między komputerami i dlatego lepiej wybierać modele USB 3.0, nie zaś przestarzałe i wolne USB 2.0.


Od niedawna popularność zdobywają też nośniki SSD, których przewagą nad dyskami jest dużo wyższa prędkość działania, lecz ich wadą są pojemność i cena. Choć są dość drogie, to komputery w nie wyposażone wyraźnie przyspieszają. Najbardziej opłacalne są modele o pojemności od ok. 100 do 250 GB (tańsze i mniejsze są po prostu niewystarczające).
Z tego też względu SSD powinien towarzyszyć jeszcze dodatkowy, tradycyjny i pojemny dysk. Ten pierwszy dla systemu Windows i programów, drugi do przechowywania filmów, zdjęć
i innych dużych plików. Godne uwagi są jeszcze rozwiązania hybrydowe, ale znajdują się one przeważnie tylko w droższych komputerach.


O AMD

Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych, takich jak działające w wielu komputerach przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

 

ip

 

Słowa kluczowe: komputer laik procesor karta graficzna kupno komputera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dragon's Dogma 2
Premiera gry Dragon's Dogma 2 - co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Tytuł w edycji pudełkowej ukazał się na PlayStation 5, Xbox Series X oraz PC w angielskiej wersji językowej.

Marvel 1943: Rise of Hydra
Zapowiedziano grę "Marvel 1943: Rise of Hydra" [WIDEO]

Zwiastun pokazuje konflikt między Kapitanem Ameryką a Czarną Panterą!

Polecamy
pilot TV
Świetna oferta Orange z darmowym HBO przez pół roku Wrocław

Można oglądać treści emitowane na HBO, HBO 2 i HBO 3 oraz na HBO GO.

Cyberpunk 2077
Oni już grali. Zagraniczni dziennikarze o Cyberpunk 2077

Kilka zachodnich serwisów dostało możliwość zagrania w pełną wersję Cyberpunka 2077.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dragon's Dogma 2
Premiera gry Dragon's Dogma 2 - co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Tytuł w edycji pudełkowej ukazał się na PlayStation 5, Xbox Series X oraz PC w angielskiej wersji językowej.