Internet - Technologie

Hakerzy przechwytują przycisk Lubię to na Faceboku

2010-06-23 10:38:10

Laboratorium antywirusowe PandaLabs odnotowało wzrost oszustw polegających na przechwytywaniu przycisku „Lubię to” na Facebooku. Hakerzy wykorzystują przykuwające uwagę wiadomości o popularnej grze Farmville, filmie „Seks w wielkim mieście 2” lub tematy dotyczące seksu, by przyciągnąć zalogowanych użytkowników Facebooka, przeglądających strony internetowe za pomocą funkcji tablicy, wiadomości lub przycisku „Lubię to”.

Kliknięcie w link przenosi użytkownika na stronę internetową zawierającą zdjęcia lub filmy związane z tematem. Po odwiedzeniu strony na profilu użytkownika Facebooka pojawia się wiadomość, że „lubi” on daną stronę, razem z tekstem, na który użytkownik nie ma wpływu. Jak mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs, laboratorium antywirusowego firmy Panda Security, lidera w dziedzinie zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security: „Ta technika dystrybucji przypomina nam robaki komputerowe, choć tym razem wygląda na to, że nie kryje się za tym złośliwe oprogramowanie - przynajmniej na razie”.

Metoda, zwana „clickjacking”, wykorzystuje prostą aplikację, która uruchamia skrypt java. Użytkownicy odwiedzający stronę automatycznie oznaczają ją jako lubianą, niekoniecznie zdając sobie sprawę, że polecają ją wszystkim znajomym z Facebooka. Źródłem prawdziwych zysków jest system pay-per-click, który liczy wszystkie kliknięcia i generuje przychody na rzecz podmiotów powiązanych, a także testy oferowane użytkownikom na każdej stronie, za których zrobienie muszą oni zapłacić.

„Cyberprzestępcy mogą zarabiać tylko dzięki temu, że podstępem skłonią nas do odwiedzenia strony internetowej z reklamami” -  wyjaśnia Luis Corrons. „Co gorsza, mogą oni rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie i zainfekować nasz komputer. Ta możliwość nie została jeszcze wykorzystana, ale byłoby to stosunkowo łatwe do wykonania i skuteczne”.

PandaLabs radzi użytkownikom traktować niezwykle ostrożnie wiadomości o intrygujących tytułach pochodzące z wewnętrznego systemu informacji Facebooka, a także zachowywać czujność przy klikaniu przycisku „Lubię to” na zewnętrznych stronach internetowych. Ponadto zalecamy użytkownikom, by nie wprowadzali danych bankowych lub danych kart kredytowych w aplikacjach, które próbują sprzedać im jakiś test.

ip

Słowa kluczowe: clickjacking facebook lubię to atak robak pay-per-click sesk w wielkim mieście 2
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Pozycjonowanie stron internetowych
SEO dla zielonych - co składa się na optymalizację strony internetowej? Poznań

Dzięki optymalizacji SEO, mamy szansę dotrzeć do większej liczby odbiorców.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP