Po godzinach - Technologie

Bo wygląd też ma znaczenie…

2010-03-19 12:22:29

Gdy John V. Atanasoff 73 lata temu konstruował pierwszy na świecie komputer elektroniczny, zapewne nie zastanawiał się nad jego wyglądem. Dziś design to jeden z głównych elementów branych pod uwagę przy projektowaniu komputerów osobistych. Jak wygląd „pecetów" zmieniał się przez lata, i co nas czeka w przyszłości?

Zamierzchłe czasy

Kiedy prawie wiek temu powstawały pierwsze na świecie komputery, konstruktorzy  nie przywiązywali wagi do ich wyglądu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż zdarzało się, że maszyny te ważyły nawet 35 ton. Przez lata rozwoju komputerów ich wygląd nadal nie przypominał tego, co dziś kojarzy nam się ze współczesnym PC. Liczyła się przede wszystkim moc przeliczeniowa, która przez długie lata zwiększała się efektywnie. Problemy techniczne nie pozawalały naukowcom i konstruktorom na to, żeby myśleć o designie.  

Ku przyszłości 

Rewolucja nastąpiła w 1971 roku, kiedy to opatentowano pierwszy na świecie mikroprocesor. Odkrycie to pozwoliło zmniejszyć objętość komputera nie tracąc przy tym jego mocy obliczeniowej. Jednak szeroki dostęp do komputerów zawdzięczamy Jobs'owi i Wozniakowi, którzy jako pierwsi opracowali to co dziś nazywamy „pecetem" czyli personalnym komputerem. W tamtym okresie wygląd nie miał jeszcze ogromnego znaczenia, jednak wraz z rozwojem nauki coraz częściej spoglądano w stronę kompaktowości i designu.

Wyścig zbrojeń

Narodziny Internetu oraz systemu operacyjnego Windows, spowodowały bardzo szybki rozwój komputerów personalnych. Zaczyna się wyścig pomiędzy producentami procesorów, który trwa do dnia dzisiejszego. Jednak jeszcze przez długi czas obudowy komputerów projektowane są w podobnej stylistyce. Kolor beżowy oraz prosty bryłowy kształt staje się standardem na wiele lat.

Rewolucja

Zmianę tendencji w podejściu do wyglądu oraz ergonomii komputerów przynosi rok 1998, kiedy to nastąpiła premiera komputera iMac. Pierwszy raz zastosowano inną kolorystykę zarówno dla obudowy oraz klawiatury. Od tego momentu producenci zaczynają wprowadzać elementy wizualne budowane z tworzyw sztucznych oraz przeźroczystych materiałów. Zaczyna się era wzornictwa i designu w świecie komputerów.

Komputerowy artyzm  

We współczesnych czasach wygląd, ergonomia oraz oryginalny design naszego personalnego komputera ma niejednokrotnie takie samo znaczenie jak jego moc. Na rynku możemy znaleźć obudowy, które swoim wyglądem oraz funkcjonalnością niczym nie przypominają standardowych szarych obudów, zachwycając swoim designem osoby dla których estetyka jest w życiu bardzo ważna. Przykładem współczesnego podejścia do projektowania mogą stać się obudowy iBOX. Ich kształty oraz innowacyjne podejście do ergonomii, przenoszą nas w świat gdzie jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Przykładem mogą stać się modele z serii Magic oraz Piano. Warto podkreślić, że obudowy te oprócz kosmicznego wyglądu są w pełni funkcjonalne.

Wartości estetyczne

Ewolucja komputerów personalnych wraz z ich wyglądem trwa. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty, które oprócz swojej funkcjonalności cieszą również oko. We współczesnych czasach, co cieszy wartości estetyczne, nawet w świecie komputerów znalazły swoje stałe miejsce. Możemy tylko się zastanawiać jak będzie wyglądał nasz komputer za 50 lat.     

ip

Słowa kluczowe: pc historia design wygląd obudowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
Netflix każe płacić tym, którzy dzielą się kontem

Sprawdź, czy ty też będziesz miał ten problem w przyszłości.

VPN dla studenta
Dlaczego studenci potrzebują VPN? Katowice

Co to w ogóle jest VPN i dlaczego potrzebują tego rozwiązania również studenci?

Polecamy
Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP